Як отримати вид на проживання в Сербії

Ільницький
Яворницький Ілля Борисович
Представник юридичного відділу
компанії Eudoc, автор статей блогу
4.5 17
Дата оновлення: 22.10.2024
Читати 15 хвилин

Посвідка на проживання в Сербії: тимчасова та постійна. Як оформити, вартість подачі заяви та виготовлення внутрішніх документів. Усі нюанси які необхідно знати

Вид на Голубацьку фортецю та Дунай, Сербія

Посвідка на проживання в Сербії — це документ, що засвідчує особу іноземця та підтверджує законні підстави для його постійного або тимчасового перебування в країні. Посвідчення виготовляється у вигляді картки. Для отримання посвідки на тимчасове проживання в Сербії (ПТП) необхідно подати заяву в Управління у справах іноземців, Управління поліції міста Белград або в електронному вигляді на державному порталі (welcometoserbia, слід заповнити онлайн-анкету). Запит подається на підставі безпосередньої причини: працевлаштування, самозайнятість, навчання. У разі ухвалення рішення іноземець отримає тимчасовий вид на проживання та дозвіл на працевлаштування.

Вид на проживання (боравак) гарантує законне перебування в країні до одного року (при першому зверненні), можливість відкрити власний банківський рахунок, доступ до медичного обслуговування та сприятливу систему оподаткування фізичних осіб та компаній.

Спеціалісти компанії Eudoc готові допомогти з процесом легалізації в будь-якій країні Європи. Звернувшись до нас, Ви отримаєте покрокову інформацію, необхідні ресурси та підтримку на кожному етапі. Залишайте заявку на безкоштовну консультацію, щоб дізнатись деталі.

Дозвіл на проживання в Сербії

Згідно із міжнародним договором, для українців та громадян певних країн передбачений дозвіл на перебування без ВНП в Сербії, тривалість якого складає до 90 днів. Для збільшення строку слід подати заявку на тимчасове перебування в країні.

Запит на ВНП Сербії може подати як особисто громадянин, так і його роботодавець (установа, підприємець чи юридична особа). Отримання посвідки здійснюється на певній підставі, кожна з яких має чітко визначений перелік документів.

Підстави для отримання ПТП:

  1. Працевлаштування (самозайнятість, по договору, внутрішні переміщення в компанії).
  2. Навчання та розвиток (шкільна та університетська освіта, вивчення сербської мови, наукові дослідження, участь у міжнародних програмах, інша наукова та спортивна діяльність).
  3. Возз’єднання для сім’ї (шлюб або спорідненість з громадянином Сербії, з іноземцем, що має ПТП (посвідку на тимчасове проживання) або ППП (посвідку на постійне проживання) із правом на роботу; з іноземцем, що має право на притулок).
  4. Інше (лікування, богослужіння, догляд за людьми з обмеженими можливостями, право власності на нерухомість).
  5. Незалежні підстави (інвестування, створення стартапу, сербське походження, розвиток таланту).

Дозвіл на тимчасове проживання в Сербії виглядає як двостороння електронна картка прямокутної форми (схожа на українське ID-посвідчення), на зворотній стороні вбудований чіп. Бланк дозволу містить наступну інформацію: ПІБ власника, стать, дата народження, громадянство, фотокартка, відбитки пальців та підпис. Обов’язково вказана підстава перебування в країні, реєстраційний номер та термії дії дозволу.

Що дає сербський вид на проживання?

Дозвіл на тимчасове проживання в Сербії дає змогу іноземцю жити та працювати на території зазначеної країни понад 90 діб. Якщо ціль імміграції – працевлаштування, наявність посвідки на тимчасове перебування є обов’язковою.

Головні плюси та переваги ПТП:

  • легальне проживання в Сербії до року та можливість продовжити термін;
  • право на працевлаштування та відкриття власного бізнесу;
  • можливість отримати посвідку на постійне проживання та паспорт згідно із законами Сербії;
  • медичне обслуговування на рівні з місцевими мешканцями;
  • сприятливі відсоткові ставки;
  • можливість відкрити банківський рахунок;
  • змога отримати водійське посвідчення європейського зразка, зареєструвати авто на місцеві номери.
Мрієте про європейське громадянство?
Отримайте консультацію юриста
та зробіть перший крок до паспорта ЄС!

Хто має право отримати ВНП в Сербії

Іноземець має право подати заяву на проживання в Республіці Сербія у разі наміру перебувати в країні більше ніж 90 днів на підставі зазначених умов. Для ухвалення рішення необхідно відповідати вимогам «Закону про іноземців».

Умови отримання ВНП в Сербії:

  • особисте посвідчення заявника (дійсне не менш ніж три місяці);
  • документи, визначені підставою для в’їзду в країну;
  • підтверджена наявність коштів на визначений термін перебування;
  • договір оренди або купівлі житла в Сербії;
  • оформлена медична страховка;
  • відсутність судимості;
  • сплачений адміністративний збір.

Детальні вимоги щодо отримання тимчасової посвідки на проживання встановлює міністр внутрішніх справ Сербії (надає в електронному вигляді).

Як отримати посвідку на проживання в Сербії

Для оформлення тимчасової посвідки на проживання в Сербії потрібно визначити, на якій підставі буде подаватися відповідний запит. Згідно із «Законом про іноземців», Сербія пропонує 14 підстав та окремі випадки, за якими надається дозвіл на в’їзд довше ніж 90 днів.

Працевлаштування

Запит на офіційному сайті (welcometoserbia.gov.rs) надає особисто іноземець або компанія, що зареєстрована в Сербії. Для отримання дозволу на в’їзд в країну на підставі працевлаштування необхідно надати до досьє пропозицію щодо укладення трудового договору, диплом та інші документи, що підтверджують кваліфікаційний рівень, інформацію про роботодавця: свідоцтво про реєстрацію компанії в Сербії та довідку про вимоги та умови щодо майбутнього робочого місця. На підставі працевлаштування іноземець має право отримати ПТП та продовжити термін статусу.

Навчання в школі/вивчення сербської мови з метою продовження освіти

ПТП на основі отримання освіти надається особам, що подають перевірені документи для зарахування до навчального закладу країни або до іншої організації, що надає послугу вивчення сербської мови. Для ухвалення дозволу дитині необхідно додати довідку про зарахування до навчального закладу, згоду батьків/опікунів та гарантію того, що повнолітній опікун буде нести матеріальну відповідальність за неповнолітню особу. У разі тривалості навчання менше 3 років посвідка на тимчасове проживання надається саме на період здобуття освіти.

Для вивчення сербської мови необхідно додати підтвердження реєстрації особи або компанії, що здійснює навчання, та довідку про терміни відвідування курсу.

Участь у міжнародних програмах по обміну/практика/наукова діяльність

ПТП на підставі освітніх програм обміну студентами вимагає офіційного підтвердження участі у проєкті від Міністерства освіти і науки. Неповнолітній іноземець повинен надати згоду батьків/опікунів на участь, а також гарантію від програми щодо надання житла, матеріального забезпечення та медичного страхування.

Для здійснення науково-дослідної діяльності необхідно подати договір з організацією про виконання освітньої, дослідної роботи, підтвердити наявність коштів на заплановане перебування в Сербії, медичного страхування та довідки із зазначеними термінами проведення наукової діяльності.

Возз’єднання сім’ї

Заявник має право на ПТП, якщо він є членом родини громадянина Сербії, особи із чинною посвідкою на тимчасове/постійне перебування або іноземця, що отримав прихисток у Республіці Сербія. До заяви на зазначеній підставі та основних документів слід додати договір на оренду житла, свідоцтво про шлюб, свідоцтво про народження дитини, копію рішення про надання притулку.

Здійснення богослужіння

Іноземець має право на тимчасове проживання в Сербії за наявності доказів участі у діяльності церкви, визнаної законом країни. Особа може брати участь у релігійних службах та церковних справах. Окрім основного досьє та заяви, слід подати документ про реєстрацію певної релігійної громади та трудовий договір від церкви, який підтверджує співпрацю.

Лікування/догляд

ПТП надається іноземцю на підставі лікування чи догляду за іншою особою. До досьє додається лист від закладу охорони здоров’я щодо місця лікування та термінів. Також необхідно додати докази від лікарні чи іншого закладу охорони здоров’я про надання особі відповідних послуг.

Право власності на майно

Особи, що бажають отримати посвідку на тимчасове проживання на підставі права власності, повинні володіти житловим будинком чи квартирою в зазначеній країні. Підтвердити власність на нерухоме майно можна наступними документами: договір купівлі-продажу/дарування, вирок суду, право на спадщину, документ про податок на власність.

Гуманітарне перебування

Резидент має право на тимчасове перебування в Сербії у зв’язку із гуманітарними причинами, що потребують особливої уваги. Зокрема соціальні, культурні та сімейні зв’язки іноземця з Сербією, попередня інтеграція в життя країни можуть бути підставою для надання ПТП. На додаткову увагу має право неповнолітня особа, що залишилась без опікунів та стала жертвою злочинності, також іноземець, що співпрацює із поліцією та є корисним в розслідуванні (або як потерпіла особа).

Ймовірна жертва торгівлі людьми/статус іноземця, що постраждав від торгівлі людьми

Якщо існує вірогідність, що іноземець став жертвою торгівлі людьми, сербський державний орган з ідентифікації та координації захисту жертв торгівлі людьми визначає стан і необхідний догляд/лікування. Постраждала особа має право отримати ПТП на 90 днів.

Інші вагомі причини

Згідно із «Законом про іноземців», існує ряд пропозицій, на підставі яких іноземець також може отримати посвідку на тимчасове проживання. Зокрема особа, що відкриває власний стартап, вкладає інвестиції в зареєстровану сербську компанію, володіє документом про професійне визнання або має кровну чи прийомну спорідненість із громадянином Сербії.

Додаткову інформацію щодо підстав отримання ПТП та підготовки необхідного пакету документів можна отримати у міграційного спеціаліста компанії Eudoc. Фахівець надасть відповідну допомогу та відкриє спрощені методи отримання посвідки на проживання в Сербії.
Оформіть європейський паспорт з Eudoc – надійно і швидко!
Залиште заявку
та дізнайтесь деталі

Порядок отримання ВНП в Сербії

Для оформлення ПТП потрібно законним чином перетнути кордон та подати заяву до органу внутрішніх справ для отримання дозволу на легальне перебування в Сербії (місто Белград, вул. Омладінских бригада, 1). Також документи можна подати в електронному вигляді (welcometoserbia.gov.rs/home), залишаючись в країні проживання.

Алгоритм дій:

01
Оформлення візи.
Іноземці зобов’язані відкрити візу тимчасового резидента для в’їзду в Сербію, українці – ні. Громадяни України мають право на законне перебування в даній країні до 90 днів протягом 6 місяців.
02
Реєстрація по приїзду.
Прибувши до Сербії, необхідно зареєструвати місце зупинки, надавши договір оренди або купівлі нерухомості у відділення поліції. Оформити реєстрацію також можна і в готелі, звернувшись до адміністратора закладу.
03
Збір документів.
Заявник повинен підготувати пакет документів згідно із підставою отримання ПТП.
04
Подача заяви.
Резидент особисто надає пакет документів в поліцію Белграду або в Управління в справах іноземців за місцем реєстрації в Сербії. Термін розгляду запиту складає 15 днів. За наявності поважних причин строк може бути подовжений до 30 днів.
05
У разі схвалення запиту іноземець отримує ПТП особисто.
Термін дії тимчасового виду на проживання складає до одного року. Дозвіл на подальше перебування можна продовжити, строк визначається залежно від підстав проживання.

Необхідні документи

Щоби зробити дозвіл на законне проживання в Сербії, необхідно надати чітко визначений перелік документів. Зокрема:

  • закордонний паспорт;
  • підтвердження наявності фінансового забезпечення на запланований період перебування;
  • договір оренди або купівлі житла;
  • медичне страхування на час проживання в Сербії;
  • квитанція сплаченого адміністративного збору;
  • дві кольорові фотокартки розміром 35 х 45 мм;
  • документи, що є обґрунтованими доказами відповідно до підстави перебування в даній країні.

Українці мають право перетинати кордон Сербії лише за внутрішнім паспортом, без закордонного, один раз. Особисте посвідчення заявника повинно бути дійсне щонайменше на три місяці більше, ніж запланований час перебування в Сербії. Діти виїжджають за свідоцтвом про народження або за записом у паспорті одного з батьків. Якщо неповнолітні у супроводі уповноважених осіб, нотаріально засвідчена згода обох батьків обов’язкова.

Документи слід перекласти на сербську мову, завірити у нотаріуса та проставити апостиль.

Вид на хмарочоси, Белград, Сербія

Термін дії карти ВНП та продовження дозволу

Боравак, або вид на проживання, в Сербії діє до одного року із можливістю продовження терміну. Отримана посвідка є вагомою підставою для ухвалення дозволу на постійне перебування (до 5 років) у перспективі.

Дозвіл на тимчасове проживання можна продовжити, подавши заявку не раніше ніж за 3 місяці та не пізніше кінцевого терміну, зазначеного на картці. Якщо іноземець вчасно надав запит, він має право перебувати в країні до закінчення розгляду справи, який триває до 30 днів. Для подання заяви на продовження дозволу на проживання потрібно відповідати тим самим умовам, що і при першому зверненні.

Вартість оформлення дозволу

Для отримання дозволу на законне проживання в Сербії слід сплатити встановлений адміністративний збір. Вартість за розгляд заявки складає 19 200 динарів (164 EUR). Кошти слід сплачувати платіжним дорученням або карткою, створеною на єдиному порталі для іноземних резидентів.

Для впевненості дій та гарантії швидкого надання відповідного статусу варто звернутись за допомогою до міграційних спеціалістів компанії Eudoc.

Відмова та втрата ВНП

Запит на тимчасове проживання в Сербії може бути відхилений з ряду причин:

  • термін дії посвідчення особи спливає раніше ніж за три місяці до закінчення запланованого терміну перебування;
  • пакет документів наданий не в повному обсязі;
  • іноземець має заборону на в’їзд;
  • існує загроза безпеки для країни та громадян Сербії;
  • є доказова підозра перебування іноземця в країні не за призначенням;
  • надані документи підроблені або отримані незаконно;
  • є обґрунтовані причини вважати, що заявник порушуватиме правовий порядок країни.

Також отримана посвідка на проживання анулюється у разі перебування іноземця за межами Сербії більш ніж половина терміну, у разі особистого прохання особи або її смерті.

Причини ненадання ПТП зазначаються у встановленій формі, яку визначає міністр внутрішніх справ. Рішення про відмову можна оскаржити, надавши письмову скаргу сербською мовою до МВС.

Щоб не отримати негативну відповідь у найвідповідальніший момент, збір документів та процес подання заяви варто довірити міграційному фахівцю компанії Eudoc. Спеціаліст допоможе отримати ПТП та гарантує пришвидшений процес розгляду справи.

Отримання паспорта Сербії на підставі ВНП

Рішення щодо одержання паспорта Сербії приймає Міністерство внутрішніх справ країни. Набуття громадянства Сербії відбувається поетапними шляхами:

  1. Посвідка на тимчасове проживання – перший крок (отримання на підставах, зазначених в «Законі про іноземців»).
  2. Посвідка на постійне проживання – другий крок (надання у разі безперервного проживання в Сербії протягом трьох років).
  3. Прийняття громадянства Республіки Сербія – третій крок (надання на підставі дозволу на постійне перебування).

Додаткові вимоги: заявник є повнолітньою та дієздатною особою, вийшов із попереднього громадянства, безперервно та законно проживав в Сербії не менше трьох років, надав письмову заяву щодо прийняття Сербії як рідної держави.

Громадянство Сербії можна отримати при народженні (у разі, якщо батьки або один з них має громадянство), якщо заявник перебуває у шлюбі із громадянином Сербії та має дозвіл на постійне проживання, також якщо особа емігрувала з країни або є нащадком мігранта.

Усе про додаткові можливості отримання паспорта розповість на консультації спеціаліст компанії Eudoc та допоможе легалізувати перебування в Сербії.

Вам допоможуть наші найкращі юристи.
Зверніться до них прямо зараз.
Андрій Коваленко
Стаж понад 25 років.
Фахівець у питаннях отримання громадянства в європейських країнах.
Олександр Гордій
Стаж понад 16 років.
Консультує з питань реєстрації бізнесу та оформлення ВНЖ у країнах ЄС.
Максим Дубровський
Стаж понад 7 років.
Експерт з міграційних питань до країн Азії, Близького Сходу та Океанії.
Ірина Федорчук
Стаж понад 10 років.
Займається легалізацією та допомогою в отриманні ПМЖ у США та Канаді.
Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не буде оприлюднена.

Обов’язкові поля позначені *

Даю згоду на збір і обробку моїх персональних даних.
Політика конфіденційності.

Вам може бути цікаво:
Отримати громадянство Ірландії в 2024 році
22.11.2024 / Яворницький І. Б.
Отримати громадянство Ірландії в 2024 році

Підстави для отримання громадянства Ірландії. Який порядок набуття ірландського громадянства для українців. Як підготувати необхідні документи та скільки коштує ірландський паспорт.

Отримати громадянство Австрії у 2024 році
19.11.2024 / Яворницький І. Б.
Отримати громадянство Австрії у 2024 році

Підстави для отримання громадянства Австрії. Який порядок набуття австрійського громадянства для українців. Як підготувати необхідні документи та скільки коштує австрійський паспорт.

Отримати громадянство Нідерландів у 2024 році
16.11.2024 / Яворницький І. Б.
Отримати громадянство Нідерландів у 2024 році

Підстави для отримання громадянства Нідерландів. Який порядок набуття нідерландського громадянства для українців. Як підготувати необхідні документи та скільки коштує нідерландський паспорт.

Безкоштовна
консультація
Залиште контакти, наш спеціаліст
з імміграції зв'яжеться з вами
найближчим часом