Посвідку на тимчасове проживання в Угорщині (ПТП) можна отримати на підставі освіти, роботи, підприємницької діяльності, возз’єднання сім’ї тощо. Основними умовами є наявність достатнього доходу, медичного страхування та житла. Перевагою виду на проживання в Угорщині є вільне пересування країнами Шенгенської зони, що значно спрощує подорожі та ділові поїздки по Європі.
Вид на проживання в Угорщині може бути тимчасовим і постійним. Посвідки на тимчасове проживання видаються на різні терміни залежно від мети перебування, включно з навчанням, роботою, возз’єднанням сім’ї та іншими обставинами, що вимагають тривалого перебування в країні. Дозвіл на постійне місце проживання (ПМП) видається після кількох років легального находження на підставі ПТП і дає більше прав, наближаючи власника до статусу громадянина країни.
У країні існують особливі види ПТП. Біла картка як різновид дозволу призначена для цифрових кочівників, що надає право іммігранту працювати віддалено з Угорщини на іноземні компанії. Блакитна картка ЄС призначена для висококваліфікованих спеціалістів, якщо вони мають трудовий договір із угорським роботодавцем та відповідають кваліфікаційним вимогам.
ВНП Угорщини виглядає як пластикова картка з фотографією власника, на якій зазначена особиста інформація, тип дозволу, термін дії та умови перебування. Посвідчення також містить електронний чип із біометричними даними для додаткової безпеки та ідентифікації. На картці може бути інформація про право на роботу, якщо цей дозвіл пов’язаний із працевлаштуванням.
Тимчасовий вид на проживання дає такі переваги українцям:
Для оформлення виду на проживання потрібно відповідати низці умов та вимог. Кандидатам слід мати підставу для перебування, таку як навчання, робота, бізнес тощо. Також необхідно надати до міграційної служби докази:
Заявникам також необхідно продемонструвати, що вони не становлять загрози для громадського порядку та національної безпеки.
Оформлення посвідки на проживання в Угорщині можливе лише за наявності міграційної цілі. Кожна із підстав може відрізнятися термінами та певними вимогами до іноземця.
Для отримання посвідки на проживання в Угорщині на підставі навчання потрібно бути зарахованим до акредитованого вишу. Процес містить подання заяви, а також підтвердження фінансової спроможності для перебування в країні та достатнього володіння угорською мовою. Дозвіл на проживання для студентів зазвичай видається на рік. ПТП можна продовжити за умови безперервного навчання або вступу на наступну освітню програму.
Для отримання посвідки на проживання в Угорщині на підставі працевлаштування потрібно мати чинний контракт із місцевим роботодавцем. Під час подання документів у міграційну службу претендент обов’язково надає договір. Також дозвіл на роботу можна отримати, знаходячись у рідній країні, через дипломатичне представництво Угорщини. Термін посвідки на проживання зазвичай залежить від умов контракту, але не більше ніж 2 роки. Дозвіл на проживання можна продовжити ще на рік.
Картка надається іноземцям із вищою освітою або спеціалізацією в певній галузі. Ще одна умова — наявність пропозиції щодо роботи від угорського роботодавця. Під час подання заяви на дозвіл претендент надає докази своєї кваліфікації та пропозицію щодо роботи із заробітною платою, не нижчою за середню для цієї посади в Угорщині. Термін дії ПТП зазвичай становить 4 роки, після чого його можна продовжити ще на такий самий період. Блакитна картка дає право іноземцю іммігрувати разом із родиною, оформивши посвідку дитині та чоловіку/дружині.
Ця картка доступна для цифрових кочівників, тобто іммігрантів, які проживають в Угорщині, але працюють віддалено на іноземну компанію. Для отримання ПТП потрібно мати високий рівень професійних навичок та спеціалізацію в певній галузі. Термін дії дозволу, отриманого за Білою карткою, зазвичай становить рік. Посвідку на проживання можна продовжити також на 12 місяців.
Для отримання посвідки на проживання на підставі підприємницької діяльності потрібна реєстрація власного бізнесу в країні. Можна створити компанію, інвестувати в наявний бізнес або запустити стартап. Слід надати бізнес-план, що підтверджує фінансову спроможність та економічну життєздатність підприємства.
Термін дії ПТП на підставі підприємницької діяльності зазвичай становить 9 місяців із можливістю його продовження. Потрібно довести, що бізнес функціонує, даючи прибуток, або він має потенціал до зростання доходів. Також може бути потрібним підтвердження сплати податків та соціальних внесків.
Для отримання посвідки на проживання на підставі сімейної імміграції потрібно мати родинні зв’язки з громадянином або резидентом Угорщини. Скористатися цим способом оформлення ПТП можуть чоловік/дружина, діти віком до 18 років або інші члени сім’ї, які перебувають під опікою. Подаючи заяву, слід надати документи, що підтверджують родинні стосунки.
Термін дії ПТП для возз’єднання сім’ї зазвичай такий самий, як і основного документа члена сім’ї, на підставі якого було отримано посвідку. Для родичів громадян країни термін сягає до 3 років. Продовження дозволу можливе, якщо обставини залишаються незмінними й основний заявник продовжує мати чинний статус перебування в Угорщині.
Отримати посвідку на проживання в Угорщині можна й на інших імміграційних підставах, таких як волонтерство, тривале медичне лікування, стажування, дослідження тощо. Стандартний дозвіл на перебування в країні видається на строк до року. Якщо в іноземця залишаються підстави для подальшого перебування в державі, він може продовжувати ПТП.
Підібрати більш прості та доступні способи імміграції до Угорщини допоможуть фахівці міжнародного права компанії EUdoc.
Перед тим як зробити посвідку на проживання Угорщини, слід підготувати необхідні документи. Досьє складається з:
Документи потрібно перекласти за допомогою фахівців угорською мовою та завірити нотаріально. Також досьє апостилюється.
Картка тимчасового перебування в Угорщині дає право на проживання в країні певний термін, як правило, один рік. Хоча для деяких категорій іммігрантів цей період може становити 4 роки, наприклад, для володарів Блакитної картки ЄС. ПТП, термін дії якої закінчується, можна продовжити, як правило, на такий самий період.
Після декількох років проживання з ПТП, що залежить від категорії іммігранта, можна подати клопотання на постійне проживання. Стандартний період становить 3 роки. Процедура вимагає звернення до міграційної служби з відповідною заявою.
На всіх етапах переїзду до Угорщини необхідно сплачувати державне мито. Адміністративний збір стягується за оформлення довгострокової візи та отримання посвідки на проживання. Вартість в’їзного документа становить 110 EUR. Державне мито за оформлення посвідки на проживання сягає 100 EUR. Продовження ПТП коштує 60 EUR.
Відмова в оформленні ПТП в Угорщині може бути обґрунтована різними причинами, включно з ненаданням достатньої фінансової підтримки або документів, що підтверджують мету перебування. Також негативне рішення міграційної служби може бути пов’язане з порушенням правил в’їзду та перебування, наприклад, надання неправдивої інформації або відсутність необхідних медичних страховок.
Іноземець може бути позбавлений ПТП у разі порушення законодавства Угорщини або умов, передбачених для його отримання. Йдеться про серйозні порушення громадського порядку, загрозу національній безпеці або обман під час отримання дозволу. Незважаючи на причини відмови або позбавлення дозволу, перебувати без ВНП у державі не можна. Іноземець зобов’язаний залишити Угорщину в установлений термін.
Оформити угорське громадянство іноземці можуть через 11 років легального проживання в Угорщині: 3 роки з ПТП та 8 років у статусі постійного резидента. Щоб отримати паспорт, потрібно також мати власне або орендоване житло, постійне джерело доходу, не бути судимим, а також скласти іспит на знання угорської мови.
Водночас низка країн Європейського Союзу пропонує можливість отримання паспорта в короткі строки, а саме від року. У більшості випадків спрощені програми не потребують тривалого перебування в країні, знання державної мови та сплати адміністративних зборів. Дізнатися подробиці можна на консультації з юристами EUdoc.
Підстави для отримання громадянства Австрії. Який порядок набуття австрійського громадянства для українців. Як підготувати необхідні документи та скільки коштує австрійський паспорт.
Підстави для отримання громадянства Нідерландів. Який порядок набуття нідерландського громадянства для українців. Як підготувати необхідні документи та скільки коштує нідерландський паспорт.
Підстави для отримання громадянства Великої Британії. Який порядок набуття британського громадянства для українців. Як підготувати необхідні документи та скільки коштує британський паспорт.