Як отримати карту сталего побиту українцям

Ільницький
Яворницький Ілля Борисович
Представник юридичного відділу
компанії Eudoc, автор статей блогу
4.9 13
Дата оновлення: 22.10.2024
Читати 19 хвилин

Що таке карта сталего побиту та які переваги вона дає українцям. Що потрібно, щоб отримати karta staly pobyt: умови, документи, витрати.

Діти з національним прапором Польщі

Сталий побит (staly pobyt) — правовий статус, який дає можливість безстроково проживати у Польщі та відкриває доступ до більшості прав, які є у місцевих громадян. Сам дозвіл не має терміну дії, а документ, що його засвідчує (карта сталего побиту), потребує заміни раз на 10 років.

Отримати КСП мають змогу власники Карти Поляка (КП), зокрема особи польського походження, а також дружина/чоловік і діти громадянина/-ки республіки та іноземці, яким надано статус біженця, додатковий або гуманітарний захист. Карта сталего побуту дає своїм власникам можливість навчатися, працювати, займатися бізнесом, отримувати соціальну допомогу в Польщі. Набутий статус дозволяє почати оформлення польського паспорта через 3 роки постійного перебування в країні за процедурою натуралізації або вже через рік за умови наявності Карти Поляка.

Карта побиту та Карта поляка: основні відмінності

Karta stalego pobytu — посвідка на постійне перебування (ППП), що видається іноземцям у Польщі. Статус передбачає довготривале проживання у країні та надається безстроково. Головною відмінністю КСП від карти часового побиту (аналог посвідки на тимчасове перебування — ПТП) є те, що дозвіл на тимчасове перебування (останній) має термін дії та потребує періодичного оновлення. Також особам, що мають ПТП, на відміну від власників ППП, потрібно отримувати спеціальний дозвіл на працевлаштування, а їх діяльність у Польщі не повинна виходити за межі тієї, що зазначена у карті.

Карта Поляка — документ, що сам по собі не дає право на перебування в Польщі, а лише підтверджує його зв’язок із польською нацією. Документ відкриває перед власником доступ до отримання соціальних пільг та іншої фінансової допомоги.

Крім того, Карта Поляка є підставою для набуття польського громадянства за спрощеною процедурою. А юридичний супровід в отриманні паспорта країни ЄС надають міграційні спеціалісти компанії Eudoc.

Різницю можливостей, що надають посвідки, можна побачити у порівняльній таблиці.

Право власника статусуКарта ПолякаЧасовий побитСталий побит
Безстрокове проживання--+
Працевлаштування без спеціального дозволу+-+
Ведення комерційної діяльності+-+
Соціальна державна допомога+++
Спеціальна стипендія студентам+--
Знижки на проїзд у громадському транспорті+--

Що дає карта сталого побуту для українців

Набуття карти сталого побуту в Польщі надає українцям права, які майже дорівнюють можливостям поляків. На відміну від місцевих громадян, власники КСП не можуть брати участь у виборах та політичному житті країни, займати деякі виборні посади, служити в армії, працювати у поліції та інших державних силових структурах. Набуття сталого побиту дає змогу:

  • необмежений час жити у Польщі та перетинати кордон країни на необхідний термін будь-яку кількість разів;
  • до 90 днів протягом півріччя знаходитися в інших країнах, на які розповсюджується дія Шенгенської угоди та/або членство ЄС, навіть за відсутності біометричного українського закордонного паспорта;
  • працевлаштовуватися у Польщі без необхідності оформлення спеціального дозволу;
  • створювати власні підприємства та займатися комерційною діяльністю на території республіки;
  • претендувати на набуття громадянства Польщі через 3 роки після отримання сталего побуту (для власників Карти Поляка — вже через рік).

Також для українських громадян із КСП з’являються у Польщі декілька непрямих можливостей. Наприклад, маючи staly pobyt, набагато легше отримати кредит у банку та оформити іпотеку.

Мрієте про європейське громадянство?
Отримайте консультацію юриста
та зробіть перший крок до паспорта ЄС!

Підстави для отримання сталого побиту

Отримати карту сталого побиту в Польщі різні категорії іноземців можуть через певний час свого перебування в країні. Умови надання, розмір державних зборів, термін розгляду та перелік необхідних документів залежать від підстави, на якій оформлюється статус.

Наявність Карти Поляка

Оформити Карту Поляка та на її підставі отримати сталий побит можуть особи, що мають польське походження або зв’язок із республікою. Для цього потрібно документально підтвердити своє коріння, надавши свідоцтва про те, що хоча б один із батьків або інших родичів до 3-го коліна був поляком. Як підтвердження приймаються документи, які свідчать, що ваші батьки в минулому мали громадянство Польщі. Також на Карту Поляка можна претендувати, якщо ви маєте відношення до розвитку польської мови, культури, традицій і звичаїв (як частина діаспори або національної організації).

Власникам КП не потрібно попередньо мешкати у країні та виконувати інші вимоги, властиві процедурі натуралізації. КСП можна отримати одразу після в’їзду в Польщу, а вже через рік дозволено подати запит на оформлення громадянства. Крім стандартного особового досьє, заявник повинен надати копію й оригінал Карти Поляка та документи, що підтверджують наміри залишитися у державі на постійне проживання, наприклад робочий контракт із місцевим підприємством або довідку про навчання у виші.

Супровід фахівців компанії EUdoc дозволить отримати Карту Поляка у максимально короткий термін без проходження складних і обтяжливих процедур. Запишіться на консультацію до міграційного фахівця, щоб дізнатися детальні умови співпраці.

Гуманітарні причини

Отримати карту сталего побуту можуть іноземці, яким у Польщі було надано біженство, додатковий захист або дозвіл на проживання з гуманітарних причин. Подати запит на КСП особи, що отримали прихисток у країні, мають право тільки після п’яти років постійного проживання на польській території. Для оформлення staly pobyt треба надати документи про набуття біженства та докази безперервного перебування в Польщі. До п’ятирічного терміну зараховується строк, протягом якого відбувався розгляд справи про надання прихистку.

Особам, що стали жертвами торгівлі людьми та не можуть повернутися у країну походження через співпрацю зі слідством, необхідно прожити у Польщі перед подачею запиту на КСП упродовж року. Підставою для попереднього проживання у країні має бути дозвіл на тимчасове перебування з гуманітарних причин. Іноземці, які мають у Польщі ПТП на підставі толерованого ставлення, можуть подати запит на оформлення карти сталего побиту тільки через 10 років безперервного перебування у країні.

Фінансова незалежність/робота

Подати запит на отримання сталего побиту можна, якщо вам раніше було видано часовий побит для виконання професійних задач у сфері, що є важливою для економічного розвитку Польщі. Претендент на КСП у цій категорії повинен постійно проживати у країні перед поданням заяви не менш як 4 роки та мати стабільний дохід для забезпечення себе та своєї родини. Прибуток заявника має бути не нижче ніж зарплатня у місцевих співробітників із тією самою спеціальністю.

Шлюб із поляком/полькою

Після 3 років перебування у шлюбі з поляком/полькою можна клопотати про оформлення карти сталего побиту. Перед поданням запиту потрібно 2 роки безперервно прожити у Польщі на підставі посвідки на тимчасове перебування. ПТП у цьому випадку повинна бути видана у зв’язку із взяттям шлюбу з польським громадянином або отриманням статусу біженця, додаткового захисту чи дозволу на проживання з гуманітарних причин. До особового досьє потрібно додати копію свідоцтва про шлюб, копії паспорта чоловіка/дружини, свідоцтв про народження дітей, довідка з податкової служби про відсутність заборгованості.

Родинні зв’язки

Оформити karta stalego pobytu можуть діти громадян Польщі, власників КСП або посвідки довгострокового резиденства ЄС та іноземців, які мають тимчасовий дозвіл на проживання. Для отримання дитиною права на довгострокове перебування у Польщі її народження повинно було відбутися:

  • під час дії карти тимчасового побиту в одного або обидвох із батьків;
  • після того, як мати та батько (або один із них) отримали сталий побит республіки;
  • під час перебування одного або обох батьків у Польщі на підставі статусу біженця, додаткового захисту або дозволу на перебування з гуманітарних причин.

Усі наведені вище умови актуальні й для дітей, яких було всиновлено поляками. Якщо необхідний статус має тільки один із батьків, оформити сталий побут можливо тільки за згодою іншого. До заяви на отримання КСП потрібно додати копії свідоцтва про народження дитини, паспортів батьків або осіб, що є опікунами, та їхніх дозволів на постійне або тимчасове перебування у Польщі.

Найпростіший спосіб набути стали побут — наявність Карти Поляка. Дізнатись про всі переваги програми отримання КП, терміни оформлення документа та перспективи оформлення польського громадянства можна на консультації у фахівця компанії Eudoc.

Оформіть європейський паспорт з Eudoc – надійно і швидко!
Залиште заявку
та дізнайтесь деталі

Що потрібно для отримання КСП у Польщі

Правовою підставою для надання карти сталего побиту в Польщі є закон «Про іноземців», що набув чинності 12 грудня 2013 року. Статтями законодавчого акту встановлені умови оформлення дозволу на постійне перебування у країні та список документів, які необхідно пред’явити для початку розгляду справи.

Легальне перебування у Польщі

Подати заяву на отримання карти сталего побиту в Польщі можуть українці, що легально мешкають на території країни. Підставами для законного перебування громадян України у республіці є:

  • безвізовий режим — дає право на знаходження у країні до 90 діб поспіль;
  • тимчасовий захист (status UKR) — надається українцям із 24 лютого 2022 року через російську агресію та діє до відновлення безпекової ситуації на території України;
  • національна чи шенгенська віза — час перебування залежить від типу дозволу на в’їзд;
  • карта часового побиту — термін проживання у країні визначається згідно з датою, вказаною у документі;
  • запит на отримання міжнародного захисту — статус діє безстроково з моменту визнання заявника біженцем.

Українець, що прагне отримати КСП, не повинен у Польщі вважатись особою, що становить загрозу громадському порядку та внутрішній безпеці. Також стосовно заявника не повинно бути відкрито кримінальних проваджень на батьківщині.

Вимога безперервного перебування у Польщі

Умова набуття сталего побуту — постійне перебування заявника у країні без довгострокових виїздів за кордон. Проживання у Польщі вважається безперервним, якщо відсутність у державі під час строку, визначеного для здобуття КСП, не перевищувала пів року поспіль, а сукупна тривалість усіх перерв не була більшою за 10 місяців. До виняткових ситуацій належать:

  • виконання професійних обов’язків за межами польської території на підставі контракту, укладеного з роботодавцем, який перебуває у Польщі;
  • особлива особиста обставина, яка вимагала присутності заявника за межами країни;
  • виїзд за межі Польщі для проходження практики та/або навчання, які передбачені освітньою програмою вишу республіки.

Винятки також стосуються чоловіка/дружини, неповнолітніх дітей іноземця, що виїжджає. У тому випадку, якщо хтось із зазначених родичів має супроводжувати заявника у цих подорожах, їх відсутність не вважається перервою під час перебування у Польщі.

Список необхідних документів

Рішення про надання карти сталего побиту видає воєводське управління за місцем проживання. Точний перелік документів, що необхідно надати воєводі для розгляду, залежить від підстави для отримання ППП. Кожний претендент на staly pobyt обов’язково повинен підготувати:

  • 2 заповнені польською мовою копії заяви-анкети на отримання карти сталего побиту;
  • письмову заяву на підтвердження запиту на КСП;
  • оригінал біометричного закордонного паспорта (для перевірки) та по 2 фотокопії усіх його сторінок, на яких є відмітки та записи;
  • 4 кольорові фотографії формату 45 х 35 мм, які зроблені не раніше як за останні 6 місяців та відповідають вимогам;
  • підтвердження сплати гербового збору.

До основного досьє потрібно додати документи, що підтверджують дані, які містяться у заяві. Також необхідними стануть посвідки, що можуть засвідчити обставини, які є підставою для прохання щодо видачі карти сталого побиту.

Спрощена процедура отримання сталего побиту з Картою Поляка

Найшвидшою та найпростішою процедурою для українців є оформлення КСП на підставі Карти Поляка. Міжнародна юридична компанія Eudoc працює на ринку міграційних послуг вже понад 15 років і має налагоджені контакти з архівними установами на території країн ЄС та колишнього СРСР, що дозволить максимально швидко підтвердити право на отримання КП. Супровід досвідчених юристів гарантує оперативне витребування будь-яких необхідних документів та проходження процедури набуття КСП всього за декілька етапів:

  1. Проведення детального аналізу на наявність у клієнта польського походження.
  2. Допомога у пошуку та відновленні документів.
  3. Складання особистого досьє згідно з вимогами польського законодавства.
  4. Підготовка клієнта до співбесіди з представником державної міграційної служби Польщі.
  5. Юридична підтримка процесу оформлення КП та посвідки.

Власники Карти Поляка мають право на спрощену процедуру отримання польського паспорта. Подати запит на оформлення громадянства Польщі можна вже через рік після отримання КСП та постійного проживання у державі.

Прибережна лінія, Сопот, Польща

Як отримати польський сталий побит на загальних умовах

01
Реєстрація запиту на КСП.
Потрібно особисто подати заяву на отримання карти сталего побиту у воєводське управління за місцем проживання не пізніше останнього дня його законного знаходження у Польщі. Навіть якщо пакет документів було відправлено до воєводи поштою, все одно потрібно впродовж тижня з’явитися у держорган для особистого підтвердження заяви. Якщо іноземець не відвідає установу, його запит може лишитися без розгляду. Заяву на отримання КСП неповнолітніми подають батьки або опікуни. Якщо дитині на момент подання запиту вже виповнилось 6 років, її присутність у воєводстві є обов’язковою.
02
Заповнення та подання внеску.
Внесек — це заява-анкета на отримання КСП, яку можна завантажити на урядовому сайті. Дані можуть бути внесені онлайн через сервіс Modul Obslugi Spraw після реєстрації. Заповнювати бланк потрібно польською мовою. Внесек повинен містити особисті дані, повну інформацію про чинний паспорт, відомості про перетин польського кордону, унікальний цифровий ідентифікатор PESEL (аналог українського ІПН), зразок підпису. Бланк разом з іншими документами надається воєводі, який проставляє у паспорті заявника штамп, що підтверджує подання запиту на сталий побут і засвідчує легальність перебування у Польщі.
03
Надання біометричних даних.
Взяття відбитків пальців — обов’язковий етап оформлення карти сталего побиту. Надати біометричні дані заявник має під час візиту у воєводське управління для подання пакета документів. Якщо з технічних або інших об’єктивних причин у цей день взяти відбитки не було можливості, іноземцеві надається не менш як 7 днів, щоб ще раз відвідати установу та пройти процедуру. Від проходження дактилоскопії звільняються діти молодше за 6 років та особи, у яких взяття відбитків є неможливим фізично.
04
Проходження співбесіди (за потреби).
Процедурою надання іноземцям карти сталего побиту не передбачено обов’язкового проходження інтерв’ю. Проте, якщо співробітники управління вважають за потрібне отримати більш детальну інформацію, вони мають право запросити заявника на інтерв’ю. Залежно від підстави, за якою надається КСП, службовець може з’ясовувати як особисті подробиці (якщо сталий побит надається через шлюб), так і питання стосовно польської історії та культури (якщо треба підтвердити зв’язок із Польщею).
05
Отримання КСП.
На підтвердження набуття сталего побиту в Польщі іноземцеві видається пластикова картка, яка містить його фото та особисті дані. На КСП вказані ім’я та прізвище постійного резидента, дата його народження, наданий правовий статус і запис про дату одержання посвідчення з терміном його дії. Для замовлення документа заявник після отримання повідомлення про надання йому статусу повинен звернутися у місцеве воєводське управління та надати квитанцію про оплату послуги. Сповіщення про те, що документ готовий, заявник отримає на свій номер телефона. Забрати картку потрібно особисто.

Терміни ти витрати

Відповідно до положень закону «Про іноземців», розгляд запиту на отримання карти сталего побиту у Польщі не повинен перевищувати 90 днів від подання заяви. Розгляд апеляції у випадку відмови надання дозволу на постійне перебування у країні має тривати не більш як 60 днів від подання опротестування.

Іммігранти, що отримали дозвіл на постійне проживання, повинні оплатити виготовлення картки сталего побиту. Ціна пластикового документа становить близько 23 EUR. Ця виплата є обов’язковою для всіх категорій іноземців та не повертається навіть після припинення розгляду справи. Сплатити збір можливо у касі воєводства або перерахувати на рахунок місцевої служби, який указано на урядовому сайті.

Також іноземці, що подали запит на легалізацію свого перебування у Польщі, повинні сплатити гербовий збір. Виплата надходить на рахунок місцевого податкового органу. За надання статусу сталего побиту заявнику необхідно сплатити близько 150 EUR. У випадку негативного рішення або припинення провадження у справі сума повертається заявникові. Від сплати звільняються тільки власники Карти Поляка.

КП дозволяє українцям почати оформлення польського громадянства вже за рік після її одержання. Дізнатися про процедуру отримання Карти Поляка можна на консультації з фахівцем компанії EUdoc.

Причини відмови

Запит на отримання карти сталого побиту в Польщі може бути відхилено. Відмовити у наданні статусу імміграційний відділ має право, якщо заявник:

  • не відповідає вимогам для отримання дозволу на постійне проживання;
  • входить до реєстру іноземців, чиє перебування у Польщі є небажаним;
  • внесений у Шенгенську інформаційну систему, що відмовляє у відкритті візи;
  • загрожує обороноздатності, безпеці та/або охороні правопорядку Польщі;
  • має заборгованість зі сплати податків;
  • уклав фіктивний шлюб із громадянином/-кою Польщі з метою порушення законів, які регулюють умови в’їзду та перебування іноземців на польській території;
  • указав у заяві на отримання КСП неправдиві дані або сфальсифіковану інформацію.

Із тих самих причин може бути скасовано вже наданий дозвіл на постійне проживання. Оскаржити відмову у наданні КСП або анулюванні вже наданого сталего побиту іноземець має протягом 14 днів із моменту отримання рішення.

Як отримати права громадян Польщі простіше всього

Отримання Карти сталего побиту у Польщі відкриває перед українцями можливість постійного проживання у країні ЄС, надає доступ до більшості прав місцевого населення та дозволяє невдовзі почати процедуру оформлення громадянства. Наявність ППП набагато розширює правові можливості у Польщі та дає право почати оформлення польського паспорта вже за рік після набуття КСП.

Вам допоможуть наші найкращі юристи.
Зверніться до них прямо зараз.
Андрій Коваленко
Стаж понад 25 років.
Фахівець у питаннях отримання громадянства в європейських країнах.
Олександр Гордій
Стаж понад 16 років.
Консультує з питань реєстрації бізнесу та оформлення ВНЖ у країнах ЄС.
Максим Дубровський
Стаж понад 7 років.
Експерт з міграційних питань до країн Азії, Близького Сходу та Океанії.
Ірина Федорчук
Стаж понад 10 років.
Займається легалізацією та допомогою в отриманні ПМЖ у США та Канаді.
Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не буде оприлюднена.

Обов’язкові поля позначені *

Даю згоду на збір і обробку моїх персональних даних.
Політика конфіденційності.

Вам може бути цікаво:
Отримати громадянство Ірландії в 2024 році
22.11.2024 / Яворницький І. Б.
Отримати громадянство Ірландії в 2024 році

Підстави для отримання громадянства Ірландії. Який порядок набуття ірландського громадянства для українців. Як підготувати необхідні документи та скільки коштує ірландський паспорт.

Отримати громадянство Австрії у 2024 році
19.11.2024 / Яворницький І. Б.
Отримати громадянство Австрії у 2024 році

Підстави для отримання громадянства Австрії. Який порядок набуття австрійського громадянства для українців. Як підготувати необхідні документи та скільки коштує австрійський паспорт.

Отримати громадянство Нідерландів у 2024 році
16.11.2024 / Яворницький І. Б.
Отримати громадянство Нідерландів у 2024 році

Підстави для отримання громадянства Нідерландів. Який порядок набуття нідерландського громадянства для українців. Як підготувати необхідні документи та скільки коштує нідерландський паспорт.

Безкоштовна
консультація
Залиште контакти, наш спеціаліст
з імміграції зв'яжеться з вами
найближчим часом