Сталий побит (staly pobyt) — правовий статус, який дає можливість безстроково проживати у Польщі та відкриває доступ до більшості прав, які є у місцевих громадян. Сам дозвіл не має терміну дії, а документ, що його засвідчує (карта сталего побиту), потребує заміни раз на 10 років.
Отримати КСП мають змогу власники Карти Поляка (КП), зокрема особи польського походження, а також дружина/чоловік і діти громадянина/-ки республіки та іноземці, яким надано статус біженця, додатковий або гуманітарний захист. Карта сталего побуту дає своїм власникам можливість навчатися, працювати, займатися бізнесом, отримувати соціальну допомогу в Польщі. Набутий статус дозволяє почати оформлення польського паспорта через 3 роки постійного перебування в країні за процедурою натуралізації або вже через рік за умови наявності Карти Поляка.
Karta stalego pobytu — посвідка на постійне перебування (ППП), що видається іноземцям у Польщі. Статус передбачає довготривале проживання у країні та надається безстроково. Головною відмінністю КСП від карти часового побиту (аналог посвідки на тимчасове перебування — ПТП) є те, що дозвіл на тимчасове перебування (останній) має термін дії та потребує періодичного оновлення. Також особам, що мають ПТП, на відміну від власників ППП, потрібно отримувати спеціальний дозвіл на працевлаштування, а їх діяльність у Польщі не повинна виходити за межі тієї, що зазначена у карті.
Карта Поляка — документ, що сам по собі не дає право на перебування в Польщі, а лише підтверджує його зв’язок із польською нацією. Документ відкриває перед власником доступ до отримання соціальних пільг та іншої фінансової допомоги.
Крім того, Карта Поляка є підставою для набуття польського громадянства за спрощеною процедурою. А юридичний супровід в отриманні паспорта країни ЄС надають міграційні спеціалісти компанії Eudoc.
Різницю можливостей, що надають посвідки, можна побачити у порівняльній таблиці.
Право власника статусу | Карта Поляка | Часовий побит | Сталий побит |
---|---|---|---|
Безстрокове проживання | - | - | + |
Працевлаштування без спеціального дозволу | + | - | + |
Ведення комерційної діяльності | + | - | + |
Соціальна державна допомога | + | + | + |
Спеціальна стипендія студентам | + | - | - |
Знижки на проїзд у громадському транспорті | + | - | - |
Набуття карти сталого побуту в Польщі надає українцям права, які майже дорівнюють можливостям поляків. На відміну від місцевих громадян, власники КСП не можуть брати участь у виборах та політичному житті країни, займати деякі виборні посади, служити в армії, працювати у поліції та інших державних силових структурах. Набуття сталого побиту дає змогу:
Також для українських громадян із КСП з’являються у Польщі декілька непрямих можливостей. Наприклад, маючи staly pobyt, набагато легше отримати кредит у банку та оформити іпотеку.
Отримати карту сталого побиту в Польщі різні категорії іноземців можуть через певний час свого перебування в країні. Умови надання, розмір державних зборів, термін розгляду та перелік необхідних документів залежать від підстави, на якій оформлюється статус.
Оформити Карту Поляка та на її підставі отримати сталий побит можуть особи, що мають польське походження або зв’язок із республікою. Для цього потрібно документально підтвердити своє коріння, надавши свідоцтва про те, що хоча б один із батьків або інших родичів до 3-го коліна був поляком. Як підтвердження приймаються документи, які свідчать, що ваші батьки в минулому мали громадянство Польщі. Також на Карту Поляка можна претендувати, якщо ви маєте відношення до розвитку польської мови, культури, традицій і звичаїв (як частина діаспори або національної організації).
Власникам КП не потрібно попередньо мешкати у країні та виконувати інші вимоги, властиві процедурі натуралізації. КСП можна отримати одразу після в’їзду в Польщу, а вже через рік дозволено подати запит на оформлення громадянства. Крім стандартного особового досьє, заявник повинен надати копію й оригінал Карти Поляка та документи, що підтверджують наміри залишитися у державі на постійне проживання, наприклад робочий контракт із місцевим підприємством або довідку про навчання у виші.
Отримати карту сталего побуту можуть іноземці, яким у Польщі було надано біженство, додатковий захист або дозвіл на проживання з гуманітарних причин. Подати запит на КСП особи, що отримали прихисток у країні, мають право тільки після п’яти років постійного проживання на польській території. Для оформлення staly pobyt треба надати документи про набуття біженства та докази безперервного перебування в Польщі. До п’ятирічного терміну зараховується строк, протягом якого відбувався розгляд справи про надання прихистку.
Особам, що стали жертвами торгівлі людьми та не можуть повернутися у країну походження через співпрацю зі слідством, необхідно прожити у Польщі перед подачею запиту на КСП упродовж року. Підставою для попереднього проживання у країні має бути дозвіл на тимчасове перебування з гуманітарних причин. Іноземці, які мають у Польщі ПТП на підставі толерованого ставлення, можуть подати запит на оформлення карти сталего побиту тільки через 10 років безперервного перебування у країні.
Подати запит на отримання сталего побиту можна, якщо вам раніше було видано часовий побит для виконання професійних задач у сфері, що є важливою для економічного розвитку Польщі. Претендент на КСП у цій категорії повинен постійно проживати у країні перед поданням заяви не менш як 4 роки та мати стабільний дохід для забезпечення себе та своєї родини. Прибуток заявника має бути не нижче ніж зарплатня у місцевих співробітників із тією самою спеціальністю.
Після 3 років перебування у шлюбі з поляком/полькою можна клопотати про оформлення карти сталего побиту. Перед поданням запиту потрібно 2 роки безперервно прожити у Польщі на підставі посвідки на тимчасове перебування. ПТП у цьому випадку повинна бути видана у зв’язку із взяттям шлюбу з польським громадянином або отриманням статусу біженця, додаткового захисту чи дозволу на проживання з гуманітарних причин. До особового досьє потрібно додати копію свідоцтва про шлюб, копії паспорта чоловіка/дружини, свідоцтв про народження дітей, довідка з податкової служби про відсутність заборгованості.
Оформити karta stalego pobytu можуть діти громадян Польщі, власників КСП або посвідки довгострокового резиденства ЄС та іноземців, які мають тимчасовий дозвіл на проживання. Для отримання дитиною права на довгострокове перебування у Польщі її народження повинно було відбутися:
Усі наведені вище умови актуальні й для дітей, яких було всиновлено поляками. Якщо необхідний статус має тільки один із батьків, оформити сталий побут можливо тільки за згодою іншого. До заяви на отримання КСП потрібно додати копії свідоцтва про народження дитини, паспортів батьків або осіб, що є опікунами, та їхніх дозволів на постійне або тимчасове перебування у Польщі.
Найпростіший спосіб набути стали побут — наявність Карти Поляка. Дізнатись про всі переваги програми отримання КП, терміни оформлення документа та перспективи оформлення польського громадянства можна на консультації у фахівця компанії Eudoc.
Правовою підставою для надання карти сталего побиту в Польщі є закон «Про іноземців», що набув чинності 12 грудня 2013 року. Статтями законодавчого акту встановлені умови оформлення дозволу на постійне перебування у країні та список документів, які необхідно пред’явити для початку розгляду справи.
Подати заяву на отримання карти сталего побиту в Польщі можуть українці, що легально мешкають на території країни. Підставами для законного перебування громадян України у республіці є:
Українець, що прагне отримати КСП, не повинен у Польщі вважатись особою, що становить загрозу громадському порядку та внутрішній безпеці. Також стосовно заявника не повинно бути відкрито кримінальних проваджень на батьківщині.
Умова набуття сталего побуту — постійне перебування заявника у країні без довгострокових виїздів за кордон. Проживання у Польщі вважається безперервним, якщо відсутність у державі під час строку, визначеного для здобуття КСП, не перевищувала пів року поспіль, а сукупна тривалість усіх перерв не була більшою за 10 місяців. До виняткових ситуацій належать:
Винятки також стосуються чоловіка/дружини, неповнолітніх дітей іноземця, що виїжджає. У тому випадку, якщо хтось із зазначених родичів має супроводжувати заявника у цих подорожах, їх відсутність не вважається перервою під час перебування у Польщі.
Рішення про надання карти сталего побиту видає воєводське управління за місцем проживання. Точний перелік документів, що необхідно надати воєводі для розгляду, залежить від підстави для отримання ППП. Кожний претендент на staly pobyt обов’язково повинен підготувати:
До основного досьє потрібно додати документи, що підтверджують дані, які містяться у заяві. Також необхідними стануть посвідки, що можуть засвідчити обставини, які є підставою для прохання щодо видачі карти сталого побиту.
Найшвидшою та найпростішою процедурою для українців є оформлення КСП на підставі Карти Поляка. Міжнародна юридична компанія Eudoc працює на ринку міграційних послуг вже понад 15 років і має налагоджені контакти з архівними установами на території країн ЄС та колишнього СРСР, що дозволить максимально швидко підтвердити право на отримання КП. Супровід досвідчених юристів гарантує оперативне витребування будь-яких необхідних документів та проходження процедури набуття КСП всього за декілька етапів:
Власники Карти Поляка мають право на спрощену процедуру отримання польського паспорта. Подати запит на оформлення громадянства Польщі можна вже через рік після отримання КСП та постійного проживання у державі.
Відповідно до положень закону «Про іноземців», розгляд запиту на отримання карти сталего побиту у Польщі не повинен перевищувати 90 днів від подання заяви. Розгляд апеляції у випадку відмови надання дозволу на постійне перебування у країні має тривати не більш як 60 днів від подання опротестування.
Іммігранти, що отримали дозвіл на постійне проживання, повинні оплатити виготовлення картки сталего побиту. Ціна пластикового документа становить близько 23 EUR. Ця виплата є обов’язковою для всіх категорій іноземців та не повертається навіть після припинення розгляду справи. Сплатити збір можливо у касі воєводства або перерахувати на рахунок місцевої служби, який указано на урядовому сайті.
Також іноземці, що подали запит на легалізацію свого перебування у Польщі, повинні сплатити гербовий збір. Виплата надходить на рахунок місцевого податкового органу. За надання статусу сталего побиту заявнику необхідно сплатити близько 150 EUR. У випадку негативного рішення або припинення провадження у справі сума повертається заявникові. Від сплати звільняються тільки власники Карти Поляка.
Запит на отримання карти сталого побиту в Польщі може бути відхилено. Відмовити у наданні статусу імміграційний відділ має право, якщо заявник:
Із тих самих причин може бути скасовано вже наданий дозвіл на постійне проживання. Оскаржити відмову у наданні КСП або анулюванні вже наданого сталего побиту іноземець має протягом 14 днів із моменту отримання рішення.
Отримання Карти сталего побиту у Польщі відкриває перед українцями можливість постійного проживання у країні ЄС, надає доступ до більшості прав місцевого населення та дозволяє невдовзі почати процедуру оформлення громадянства. Наявність ППП набагато розширює правові можливості у Польщі та дає право почати оформлення польського паспорта вже за рік після набуття КСП.
Підстави для отримання громадянства Ірландії. Який порядок набуття ірландського громадянства для українців. Як підготувати необхідні документи та скільки коштує ірландський паспорт.
Підстави для отримання громадянства Австрії. Який порядок набуття австрійського громадянства для українців. Як підготувати необхідні документи та скільки коштує австрійський паспорт.
Підстави для отримання громадянства Нідерландів. Який порядок набуття нідерландського громадянства для українців. Як підготувати необхідні документи та скільки коштує нідерландський паспорт.