Як отримати Карту Поляка українцям

Ільницький
Яворницький Ілля Борисович
Представник юридичного відділу
компанії Eudoc, автор статей блогу
4.7 14
Дата оновлення: 22.10.2024
Читати 15 хвилин

Що таке Карта Поляка. Як отримати Karta Polaka громадянам України. Чи можна отримати КП без польського коріння.

Прапор на будівлі Ради міністрів, Варшава, Польща

Карта Поляка (Karta Polaka) — документ, який підтверджує приналежність до польського народу. Наявність такого посвідчення відкриває можливості для швидкого отримання європейського громадянства за спрощеною програмою. Також документ дає змогу працевлаштовуватися та безоплатно здобувати освіту, користуватися пільгами на проїзд у громадському транспорті, послугами охорони здоров’я тощо.

Зараз в Україні мешкає більш як 145 000 нащадків поляків. Проте є багато громадян, які можуть не знати про своє походження і право на запит польського паспорта.

Як підтвердити право на отримання Карти Поляка (КП) та які можливості надає документ, розкаже міграційний спеціаліст компанії Eudoc на безкоштовній консультації.

Закон «Про Карту Поляка»

Закон «Про Карту Поляка» (Ustawa «O Karcie Polaka») був ухвалений сеймом Республіки Польща 7 вересня 2007 року. Акт регламентує умови та процес отримання КП, визначає права власника та терміни дії документа, а також можливості його відновлення. Закон спрямований на збереження зв’язку поляків, які проживають за кордоном, із громадою та національною культурною спадщиною республіки. Так, важливими умовами для отримання КП є володіння державною мовою і бажання наслідувати та розповсюджувати традиції своєї історичної батьківщини.

Раніше отримання КП для українців здійснювалося виключно у консульствах. Для спрощення процесу урядом республіки було внесено зміни до законодавства й дозволено оформлення документа безпосередньо у польських Воєводських управліннях.

Що дає Карта Поляка для українців

Karta Polaka — це найлегший спосіб до отримання європейського паспорта, який легально відкриває шлях до безвізових подорожей, безперешкодного працевлаштування й життя у державі ЄС. На підставі походження можна оформити громадянство за спрощеною програмою лише через рік перебування в країні, уникнувши багатьох етапів імміграції, як-от отримання посвідки на тимчасове проживання та її продовження. Основні переваги отримання Карти Поляка описані в таблиці.

МожливостіПереваги з Картою Поляка
Оформлення візи типу D та посвідкиБезоплатно
Отримання громадянства ПольщіЧерез рік проживання
Працевлаштування або ведення бізнесуДоступне без дозволу
Навчання у вишахБезоплатно
Вхід до державних музеївБезоплатно
Доступ до медичної допомогиБезоплатно для екстрених послуг
Проїзд в громадському транспортіЗі знижкою у 37 %
Надання матеріальної допомогиІз пріоритетом на 9 місяців

Карту Поляка отримати без знання мови, історії, традицій та побуту республіки неможливо, проте для проходження співбесіди щодо набуття документа достатньо володіти базовою інформацією.

Оформлення КП — найлегший та найшвидший спосіб для легалізації перебування у Польщі. Навіть якщо Ви не впевнені у своєму походженні, спеціалісти компанії Eudoc допоможуть знайти оптимальну підставу для імміграції до Європи, супроводжуючи на кожному етапі.

Оформіть європейський паспорт з Eudoc – надійно і швидко!
Залиште заявку
та дізнайтесь деталі

Що потрібно зробити, щоб отримати Карту Поляка

Карту Поляка може отримати будь-який громадянин України за умови наявності польського походження чи підтвердження інакшого зв’язку з нацією. Наприклад, претендувати на оформлення документа можна, якщо у вас в роду була прабабуся-полька та прадід-поляк або один із батьків мав таку національність. Отримання КП складається з етапів, перерахованих далі.

Підтвердження права на КП

Карта Поляка у більшості випадків видається за наявності підтвердження приналежності до польського народу. Можна претендувати на КП у разі відповідності наступним вимогам:

  • наявність зв’язку з польською громадою через базове знання державної мови, знання та зберігання традицій і звичаїв історичної батьківщини;
  • надання письмової декларації про приналежність до польського народу у присутності консула або воєводи (якщо запит подається безпосередньо на території республіки);
  • підтвердження того, що принаймні один із родичів до 3-го коліна включно був польської національності чи мав громадянство країни.

За відсутності необхідного походження потрібно надати довідку, яка підтверджує діяльність на користь національної меншини, мови чи культури. Важливою умовою є відсутність родичів, які репатріювалися з території Республіки Польща на підставі угод, укладених у 1944–1957 роках.

КП отримати не можна вже маючи польське громадянство чи посвідку на постійне перебування в країні. Підтвердження походження здійснюється на підставі документів, які вказують на національність принаймні в одного з близьких родичів.

Підготовка необхідних документів

Щоб претендувати на Карту Поляка, потрібно зібрати та здати повне досьє, а також заповнити заяву, що містить персональну інформацію та контактні дані, фото розміром 3,5 х 4,5 см. До переліку основних документів та доказів, які підтверджують виконання вимог законодавства, входять:

  • посвідчення особи з фотографією;
  • документи, які підтверджують приналежність до польського громадянства заявника або його нащадків (актові записи цивільного стану, шкільні атестати, підтвердження факту депортації, ув’язнення чи проходження військової служби у формуваннях Польщі);
  • сертифікати/дипломи про знання польської мови, як-от свідоцтво про закінчення навчального закладу;
  • заповнена заява на КП.

Якщо документ, що підтверджує мовний рівень, відсутній, ці знання зможе оцінити консул або уповноважена особа, охоплюючи тему польських звичаїв та традицій. У разі відсутності приналежності до народу Польщі необхідно здійснити підготовку й надати дані, які свідчать про активну участь в діяльності на користь культури та мови національної меншини. Наприклад, підставою для претендування на КП може слугувати регулярне волонтерство у Спілці Поляків, Польському інституті тощо. Документи необхідно апостилювати, а також додати їхні копії.

Запис у консульство/управління воєводства

Претендент на Карту Поляка повинен записатися до консульської установи Республіки Польща за кордоном або звернутися у Воєводське управління, уповноважене Радою міністрів. Станом на 2024 рік в Україні Генеральні консульства Польщі працюють лише у Києві, Львові та Луцьку. Воєводське управління варто обирати серед найближчих до місця проживання в республіці. У будь-якому разі, щоб оформити Карту Поляка, необхідно попередньо здійснити запис за телефоном чи електронною поштою.

Співбесіда

Розмова з консулом чи воєводою, яка спрямована на оцінку відповідності умов законодавства для отримання Карти Поляка, відбувається польською мовою. Орієнтовний час співбесіди — 15-30 хвилин. Розмова йтиме про культуру та історію, побут та традиції Польщі, також може бути поставлене запитання про мету отримання документа, тому варто змістовно підготуватися до своєрідного іспиту, щоб успішно його скласти. Також необхідно коротко розказати про себе й своє польське коріння, хобі й рід діяльності тощо.

Важливо: єдиною правильною відповіддю на запитання «Хто ви за національністю» є «поляк»/ «полька». У розмові треба демонструвати повагу, бажання плекати й зберігати зв’язки з національною культурною спадщиною. Якщо співбесіда пройшла успішно, особа подає письмову декларацію про приналежність до польського народу.

Діти також розмовлятимуть з консулом, коли отримуватимуть власний документ. Розмова з неповнолітніми проходить у більш невимушеній атмосфері, а мова йде переважно про навчання та хобі, улюблені свята тощо.

Отримання Карти Поляка

Після ухвалення позитивного рішення можна отримати Карту Поляка за місцем проходження співбесіди (у консульській установі або воєводському управлінні за місцем проживання у Польщі) за пред’явленням посвідчення особи. Варто враховувати також час доставлення документа до установи. Отримати КП можна після попереднього телефонного запрошення або онлайн-реєстрації на офіційному сайті державної установи. Для дітей віком до 16 років можна оформити документ, якщо принаймні один із батьків вже має КП, а інший висловлює згоду.

Наявність КП не дозволяє автоматично набути громадянства країни, проте відкриває шлях до спрощеної програми. Зокрема, можна отримати візу типу D на підставі походження й постійну посвідку на проживання, а після року знаходження у Польщі — претендувати на громадянство. Дозвіл для законного перетину кордону є можливість оформити не лише для власника Картки Поляка, а і для членів його сім’ї (чоловіка або дружини, дітей).

Мрієте про європейське громадянство?
Отримайте консультацію юриста
та зробіть перший крок до паспорта ЄС!

Що потрібно знати для отримання Карти Поляка

Походження (за національністю) або підтвердження зв’язку з громадою — важлива, проте не єдина вимога для тих, хто хоче стати власником Карти Поляка. Документ можна оформити лише після співбесіди з уповноваженою особою. Консул чи воєвода на території республіки перевірятиме, чи демонструє особа знання і плекання польських традицій і звичаїв. Загалом під час співбесіди важливо мати принаймні базове розуміння основних тем, описаних далі.

Мова

Для позитивного рішення щодо видачі Карти Поляка потрібно знати польську мову, яку особа вважає рідною, на належному рівні. У законодавстві не визначено конкретного бажаного рівня володіння, проте варто мати змогу розмовляти з консулом чи воєводою, відповідати на запитання державною мовою, демонструючи принаймні базові знання. Рівень володіння визначається документами (наприклад, свідоцтво про проходження навчання у виші чи іншому закладі) або у результаті співбесіди.

Багато університетів пропонують спеціальний курс із вивчення мови з нуля, який ще називають «зерувка» (zerowka). Такий варіант підходить лише тим, хто вже перебуває у країні та планує здобувати освіту в цьому закладі.

Оскільки польська мова належить до слов’янської групи, українцям вчити її зазвичай нескладно, проте зусилля докладати доводиться. Головна проблема може виникнути зі схожістю слів, які в обидвох мовах звучать однаково, проте нерідко мають абсолютно протилежне значення. Згідно з дослідженням компанії InfoSapiens, майже третина (28 %) опитаних українців уже володіють польською мовою. Така тенденція пояснюється не лише географічною близькістю двох країн, але й сформованими історичними та культурними зв’язками.

Історія та традиції

Проходження співбесіди з консулом або воєводою для отримання Карти Поляка потребує не лише знань мови, але й історії країни, зокрема визначних особистостей, важливих дат. Важливо розказати про дотримання традицій та звичаїв. Також необхідно розбиратися у католицьких святах, національних стравах тощо. Ось деякі поширені приклади того, про що можуть запитувати на співбесіді (з можливими варіантами відповідей):

  • визначні особи, яких ви знаєте (Лех Валенса, Марія Кюрі, Адам Міцкевич);
  • улюблені польські фільми («Орлята», «Волинь», «Катинь»);
  • традиції, яких дотримуються у сім’ї (Адвента, Різдво та Великдень тощо);
  • національні страви (пєрнік, бігос, мазурек);
  • видатні Нобелівські лауреати (Генрик Сенкевич, Чеслав Мілош, Віслава Шимборська);
  • найбільші міста країни (Варшава, Лодзь, Краків).

Головне — відповідати впевнено й із повагою до польських традицій та історії, тоді шанс отримати КП буде високим. Для додаткової впевненості можна залучитися допомогою спеціалістів.

Державні символи

Серед найрозповсюдженіших запитань під час проходження співбесіди для набуття Карти Поляка — про зовнішній вигляд прапора та герба Польщі. Також консул скорше за все попросить розказати про гімн Польщі (Мазурка Домбровського авторства Юзефа Вибіцкі) або заспівати його. Знання державних символів — найлегший етап перевірки, проте варто приділити йому особливу увагу, адже запитання про них задаються практично у всіх випадках.

Місток через Одер, Вроцлав, Польща

Чи можна отримати Карту Поляка без польського коріння

Згідно з законодавством, Карту Поляка може отримати практично будь-хто, навіть не маючи приналежності до польської нації. Такий спосіб можливий, якщо, наприклад, особа активно ходить у костел і прийняли причастя, відзначає свята, важливі для Польщі, займається волонтерством. Зокрема, у багатьох містах України, як-от Львів чи Івано-Франківськ, є центри польської національної меншини, у роботі яких можна брати участь. Активною діяльністю на користь мови, культури чи меншини історичної батьківщини необхідно займатися хоча б протягом трьох років до подання запиту.

Підтвердженням підстави може слугувати довідка, видана через громаду (польською чи діаспорною організацією), яка підтверджує зазначені дії. Процедура отримання КП без коренів не відрізняється від стандартної (на підставі походження), за винятком переліку необхідних документів.

Багато українців навіть не знають про наявність у них польського походження. Наприклад, у 50-х роках у Радянському Союзі поляків у документах записували як українців, відповідно, наступні покоління цих осіб можуть не мати інформації по своєму корінню. З цієї причини варто дізнатися про місця походження родичів, щоб зробити запити в архіви, де колись проживала родина. Деякі дані можна знайти у католицьких церквах. Метрики часто містять інформацію про хрещення, одруження, поховання тощо для встановлення необхідного зв’язку з Польщею.

Імміграційні спеціалісти компанії Eudoc допоможуть розробити індивідуальний план переїзду та отримання паспорта ЕС на вигідних умовах. Дізнайтесь деталі співпраці на консультації.

Терміни та витрати при отриманні Карти Поляка

Карту Поляка купити не можна, а всі дії, пов’язані з поданням заяви та отриманням документа є безоплатними. Проте витрати можуть спіткати під час збору досьє й пошуку даних, які свідчать про зв’язок зі спільнотою Польщі. До оформлення Карти Поляка необхідно зібрати дані, для чого, зокрема, потрібно зробити платні запити до архівів. Ціна на персональні послуги для встановлення родинних взаємин і національності затверджена урядом, проте часто змінюється, тому варто дізнаватися її у конкретній установі.

Також додаткові витрати можливі під час легалізації документів. Наприклад, вартість перекладу однієї сторінки коштує від 4,5 EUR, а апостилювання — від 16 EUR залежно від компанії. Термін очікування розгляду запита не повинен перевищувати двох місяців.

У разі виникнення обставин, які потребують додаткового часу, уповноважений орган повідомить заявника про очікувану дату завершення справи. Документ виглядає як пластикова карта та дійсний протягом 10 років, а для осіб старше 65 років не має терміну дії.

Підготовка до оформлення КП та збір досьє — це складні процеси, які потребують професійних знань у законодавчій сфері. Супровід фахівців компанії Eudoc на кожному етапі дозволяє не лише заощадити час та гроші, а й мінімізувати ризик відмови. Також спеціалісти допоможуть зібрати найповніше досьє, що підтвердить відповідність законодавству. Дізнатися про вартість в індивідуальному випадку можна під час консультації.

Чи можуть відмовити в видачі КП

Під час оформлення Карти Поляка можуть виникнути різні труднощі — у списку розповсюджених причин відмови у видачі документа:

  • надання неточних, неактуальних або неправдивих даних про себе або своїх родичів;
  • неправильне заповнення анкети, яке спричинює ануляцію справи;
  • недотримання термінів та способів подання заявок або додаткових відомостей;
  • наявність родичів, що репатріювалися з території Польщі на підставі угод, укладених в 1944–1957 роках із колишніми радянськими республіками;
  • недостатній рівень володіння польською мовою чи відсутність знань про традиції та устрій держави;
  • підстави вважати, що особа може заподіяти/заподіяла шкоду національній безпеці, громадському порядку, обороноздатності чи іншим інтересам республіки.

Також документ не видається у разі наявності польського громадянства чи дозволу на постійне проживання на території країни. Якщо ви не згодні з негативним рішенням, його можна оскаржити у Раді у справах поляків за кордоном. Апеляцію потрібно подати через консула протягом 30 днів з моменту отримання результату розгляду справи або протягом.

Щоб уникнути помилок й мінімізувати вірогідність відмови в отриманні КП, варто звернутися за допомогою до кваліфікованих юристів компанії Eudoc. Спеціалістам відомі всі тонкощі процесу й нові правила законодавства, тож Ви зможете розраховувати на позитивне рішення, адже досьє буде повним, а підстава — обґрунтованою.

Вам допоможуть наші найкращі юристи.
Зверніться до них прямо зараз.
Андрій Коваленко
Стаж понад 25 років.
Фахівець у питаннях отримання громадянства в європейських країнах.
Олександр Гордій
Стаж понад 16 років.
Консультує з питань реєстрації бізнесу та оформлення ВНЖ у країнах ЄС.
Максим Дубровський
Стаж понад 7 років.
Експерт з міграційних питань до країн Азії, Близького Сходу та Океанії.
Ірина Федорчук
Стаж понад 10 років.
Займається легалізацією та допомогою в отриманні ПМЖ у США та Канаді.
Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не буде оприлюднена.

Обов’язкові поля позначені *

Даю згоду на збір і обробку моїх персональних даних.
Політика конфіденційності.

Вам може бути цікаво:
Отримати громадянство Австрії у 2024 році
19.11.2024 / Яворницький І. Б.
Отримати громадянство Австрії у 2024 році

Підстави для отримання громадянства Австрії. Який порядок набуття австрійського громадянства для українців. Як підготувати необхідні документи та скільки коштує австрійський паспорт.

Отримати громадянство Нідерландів у 2024 році
16.11.2024 / Яворницький І. Б.
Отримати громадянство Нідерландів у 2024 році

Підстави для отримання громадянства Нідерландів. Який порядок набуття нідерландського громадянства для українців. Як підготувати необхідні документи та скільки коштує нідерландський паспорт.

Отримати громадянство Великої Британії в 2024 році
13.11.2024 / Яворницький І. Б.
Отримати громадянство Великої Британії в 2024 році

Підстави для отримання громадянства Великої Британії. Який порядок набуття британського громадянства для українців. Як підготувати необхідні документи та скільки коштує британський паспорт.

Безкоштовна
консультація
Залиште контакти, наш спеціаліст
з імміграції зв'яжеться з вами
найближчим часом