Громадянство Бельгії — це статус фізичної особи, що відображає її повну політично-правову асоціацію з цією країною та надає всі права на її території. Отримати громадянство шляхом подання декларації можливо після 5 років легального проживання в державі за умови інтеграції та знання однієї з трьох державних мов.
На початок літа 2024 року Бельгія прийняла 80,5 тисяч українців, надавши їм тимчасовий захист. Законодавство країни не робить для такої категорії іноземців винятків у питаннях отримання громадянства, тож всі, хто просить прихисток, можуть згодом стати громадянами Бельгії на загальних підставах. Паспорт країни дозволяє жити без обмежень у будь-якій країні в ЄС, отримувати безвізовий доступ до більшості країн світу, і водночас не вимагатиме відмови від українського громадянства.
Громадянство Бельгії надає такі переваги порівняно з можливостями, доступними іноземцям з українським паспортом у Євросоюзі:
Перед тим як отримати бельгійський паспорт, варто врахувати, які зобов’язання та обмеження він покладає на власника. Якщо з цим документом залишитись жити на території королівства, необхідно бути готовим до:
Для українців умови отримання громадянства Бельгії такі самі, як і для інших іноземців:
Останні дві умови виконувати не потрібно інвалідам і пенсіонерам, що оформлюють резидентство з метою проживання на утриманні родичів чи як фінансово незалежні особи. Отримати громадянство може іноземне подружжя бельгійця/-ки, але в загальному порядку. Подібний шлюб може розглядатися лише як доказ інтеграції. Натуралізація в цій країні — це процес асоціації з нею через особисті заслуги, якщо інші способи набуття громадянства недоступні. Коли батьки отримують статус громадянина, їх дітям, які вписані в заяву і не досягли 18 років, громадянство надається автоматично.
Перелік документів на громадянство Бельгії можна отримати у відділі реєстрації іноземців в муніципалітеті країни чи у її консульстві за кордоном. До нього входять:
Документи, видані в Україні, перекладаються нотаріусом на офіційну мову регіону (нідерландську, французьку або німецьку), де подається запит на громадянство. Довідки та апостилі копій мають бути зроблені не пізніше ніж за 6 місяців.
Щоб отримати громадянство, потрібно запланувати певні витрати, які сплачуються поетапно протягом періоду проживання в Бельгії, частково — до прибуття в країну.
Назва процедури/документа | Сума збору, € |
---|---|
Отримання в консульстві візи D для цілей, не пов’язаних із тимчасовим захистом | 180 |
Дозвіл на проживання/Сертифікат тимчасового захисту | Від 144 (з метою працевлаштування) до 237 (для навчання в державних університетах); |
Посвідка на проживання/Карта А для набувачів тимчасового захисту | 35 для більшості підстав/17–25 |
Посвідка на постійне проживання | 168 |
Розгляд декларації на отримання громадянства | 150 |
Виготовлення паспорта протягом 5–10 робочих днів без експрес-процедури | 90 для дорослих/60 для дітей |
Набуття громадянства в більшості випадків відбувається за народженням від бельгійців (зокрема й колишніх), але цей спосіб майже недоступний для громадян України. Нижче піде мова лише про те, чим можуть скористатися іноземці для отримання бельгійського паспорта.
Громадянство Бельгії автоматично надається дитині до 18 років одночасно з її батьком чи матір’ю (зокрема й усиновлювачами), якщо вони є основними заявниками на цей статус. Водночас окрему заяву за неповнолітнього подавати не потрібно (хоча це може практикуватися в деяких муніципалітетах), як і сплачувати додаткові збори. Для надійності до декларації варто додати заповнену заяву про дітей, щоб уникнути непорозумінь під час оформлення паспорта та реалізації їх громадянських прав.
Для дітей, які народилися на території Бельгії, батьки (або особи, що їх заміняють) з-поміж іноземців можуть подати запит на отримання громадянства за таких сукупних умов:
У такий спосіб можуть набувати громадянство неповнолітні, батьки яких не можуть виконати вимоги отримання цього ж статусу через недостатній рівень інтеграції, або ж не бажають бути громадянами королівства.
На відміну від інших країн, в Бельгії натуралізацією вважається набуття громадянства не через осілість та інтеграцію, а шляхом виключних заслуг в культурній, спортивній, науковій чи соціальній галузі. Водночас ці здобутки повинні мати не внутрішню користь для суспільства, а посилити міжнародний вплив та імідж королівства. Купити громадянство Бельгії за інвестиції чи шляхом нематеріального внеску неможливо, якщо не довести, що відсутні інші можливості набуття такого статусу в загальному порядку. Подання запитів на натуралізацію відбувається за окремою процедурою, а розглядає їх Палата представників Федерального парламенту.
Докладну інформацію про способи підтвердження особливих заслуг можна отримати в муніципалітеті.
Дорослі іноземці можуть отримати громадянство через 5 років легального проживання в Бельгії, не враховуючи строків розгляду декларації та виготовлення паспорта. Це загальний для всіх спосіб набуття політико-правової асоціації з королівством, який у законі зветься «декларацією про придбання», і окрім часу, потребує сукупного виконання таких умов:
Закон про громадянство докладно визначає, які саме форми діяльності іноземця вважаються достатньою інтеграцією. Наприклад, це можуть бути: диплом про вищу чи середню освіту та 5-річний стаж роботи в країні зі сплатою внесків на соціальне забезпечення; або 3 роки шлюбу з громадянином/громадянкою Бельгії, проходження спеціальних курсів тощо. Підтвердження інтеграції та знання державної мови не вимагається для непрацездатних інвалідів та осіб віком від 65 років, що не отримують соціальної допомоги, мають спонсора чи пасивний прибуток.
Необхідний строк осілості збільшується до 10 років, якщо особа не вживає визначених законодавством заходів з інтеграції, але бере участь в економічному чи соціально-культурному житті спільноти. У такому випадку доведеться складати іспит на знання будь-якої з державних мов.
Для бельгійського громадянства строк осілості означає легальне проживання з ПНП. Цей резидентський статус можна оформити лише за наявності однієї з таких підстав:
Українцям легше за все оформити резидентство у королівстві з метою отримання прихистку від війни, бо в цьому випадку надаються певні види матеріальної та житлової допомоги, а також забезпечується вільний доступ до ринку праці. Номенклатура документів, які потрібні для легалізації перебування, також значно менша, ніж в інших категорій іноземців.
Іноземцям, які успішно склали вступні іспити для зарахування до закладу середньої чи вищої освіти, дозволяється подавати заявку на резидентство з метою отримання освіти. Українцям, що користуються програмами обміну студентами, розраховувати на тривале проживання у зв’язку з академічною мобільністю не можна — доведеться згодом отримувати ПНП на іншій підставі.
До українців, які вже мають бельгійське резидентство, можуть переїхати з таким же статусом подружжя/зареєстровані партнери, неповнолітні та непрацездатні дорослі діти (зокрема подружжя/партнера). Якщо член сім’ї, що приймає, не досяг 18-річного віку та залишився без супроводу батьків (законних представників), він може запросити їх для спільного проживання.
Іноземцям доступне резидентство у випадку офіційної роботи в бельгійського наймача. Для цього необхідно попередньо отримувати дозвіл від регіональної служби економічної міграції та зайнятості. Строк дії ПНП та умови її продовження залежать від форми працевлаштування (сезонна робота, транскордонна зайнятість, внутрішньо корпоративне переведення тощо).
Прийняти іноземного науковця з ПНП може не будь-яка організація, а лише та, що визначена в затвердженому урядом переліку. Знадобиться договір хостингу, де прописаний предмет дослідницької програми, умови матеріального та житлового забезпечення здобувача.
Особи, що не мають наміру отримувати будь-який активний прибуток від бельгійського джерела, можуть подавати заявку на отримання ПНП. Для цього необхідно підтвердити наявність пасивного заробітку (пенсії, плати від оренди нерухомості, дивідендів від акцій та інших активів).
Іноземці, що завершили навчання або дослідницьку діяльність в Бельгії, можуть продовжити резидентство на іншій підставі — для ведення індивідуального підприємництва. Але первинна ПНП для цього не видається. Випускнику навчального закладу чи науковцю необхідно отримати ліцензію на здійснення регульованих видів діяльності та стати на облік у комерційному реєстрі.
Учасники програми EVS (European Voluntary Service), що координує діяльність молодіжних активістів щодо вирішення нагальних соціальних, культурних, освітніх й екологічних проблем, можуть стати бельгійськими резидентами. Але для цього необхідно бути молодшим за 30 років і офіційно співпрацювати з Європейською волонтерською службою. Заявник має підтвердити участь у відповідних проєктах на території Бельгії.
Закон не визначає навіть приблизного переліку обставин, за яких іноземець може розраховувати на ПНП поза наведеними вище підставами. Йдеться про виключні випадки, коли для резидентства достатньо будь-якого посвідчення особи без виконання інших умов. Цей варіант ПНП надається жертвам домашнього насильства, торгівлі людьми, сексуальної експлуатації, неповнолітнім без супроводу дорослих, учасникам нелегальної міграції, тяжкохворим людям, а також свідкам і потерпілим від злочинів тощо. Для легалізації перебування може знадобитися співпраця зі слідством чи судом, оформлена угодою, або поданням заяв до поліції — залежно від конкретного випадку.
Процес набуття громадянства в Бельгії для українців має таку послідовність:
Якщо Україна поки що забороняє множинне та подвійне громадянство, то Бельгія допускає перший варіант. Тобто власник бельгійського паспорта може зберегти громадянство своєї батьківщини чи набувати інших громадянств, якщо це дозволяє відповідна держава, але у відносинах з Бельгією він вважається лише її громадянином.
Українець, що отримав паспорт королівства, ризикує втратити громадянство своєї батьківщини. Щоправда, відбувається це не автоматично, а за рішенням комісії при Президенті, до якої відповідне подання вноситься Міністерством закордонних справ. Однак цей орган може не дізнатися про наявність іншого громадянства, тому не завжди ініціює таку процедуру.
Інститут подвійного громадянства в Бельгії відсутній. Країна не має таких міжнародних угод з іншими державами, тому питання одночасного оподаткування та заліку виконаних обов’язків, як-от сплата податків, врегульовуються відповідно до законодавства кожної країни.
Для українців, які проживають у Бельгії, громадянство стає доступним через 5 років, але це можливо лише за умови інтеграції. Для працездатних осіб та неповнолітніх обов’язковим складником є участь у певних навчальних програмах, хоча не всі бажають проходити їх. Без цього умови для отримання громадянства спрощуються лише після 10 років проживання, за умови працевлаштування в бельгійського роботодавця або активної участі в соціально-культурному житті громади. Отже, імміграція до ЄС через бельгійське громадянство є довгим і складним процесом.
Наразі українцям доступні вигідніші та дешевші способи отримання паспорта Євросоюзу. Скориставшись програмами репатріації до Болгарії, Польщі чи Румунії, лише за рік можна набути громадянства однієї із зазначених країн, водночас вимоги до знання мови та інтеграції мінімальні. Такий статус дозволяє без обмежень проживати в будь-якій країні ЄС, включно з Бельгією. Однак для отримання точних відомостей про умови участі в програмах репатріації та вимоги до українців необхідно звернутися до міграційних спеціалістів.
Підстави для отримання громадянства Чорногорії. Який порядок набуття чорногорського громадянства для українців. Як підготувати необхідні документи та скільки коштує чорногорський паспорт.
Підстави для отримання громадянства Люксембургу. Який порядок набуття люксембурзького громадянства для українців. Як підготувати необхідні документи та скільки коштує люксембурзький паспорт.
Підстави для отримання громадянства Фінляндії. Який порядок набуття фінського громадянства для українців. Як підготувати необхідні документи та скільки коштує фінський паспорт.