Громадянство Австрії — це статус фізичної особи, що позначає політичний зв’язок із зазначеною країною, надає повний набір прав у її межах, якого не мають іноземці. Щоби набути громадянства шляхом натуралізації, потрібно легально прожити на території держави 6, 10, 15 чи 30 років залежно від рівня інтеграції та наявності чоловіка/дружини серед громадян. Без строку осілості цей статус надається лише за походженням і шляхом відновлення.
Станом на серпень 2024 року в Республіці Австрія перебувають понад 77 000 українців, що запросили прихисток від війни. На цю категорію іноземців розповсюджується право натуралізації, тож тим, хто хоче отримати паспорт країни, спочатку необхідно виконати вимоги щодо строку осілості, наприклад, на підставі тимчасового захисту. Як набути австрійського громадянства українцям та які переваги у цього статусу — читайте у матеріалі нижче.
Громадянство Австрії дає для українців наступні переваги:
Обов’язки громадянина Австрії, що можуть бути певними недоліками цього статусу, також існують:
Існують також певні складнощі життя у республіці. Закони виконуються суворо, тож розв’язати проблемне питання неформальним чином не вдасться. За відгуками іммігрантів, австрійці ставляться до них насторожено, друзів знайти непросто. Черги для візиту до лікаря доводиться чекати 2–3 тижні, тому населення користується платними медичними послугами. У країні вартісна нерухомість і брак місць для паркування. Проте недоліки компенсуються безпечним навколишнім середовищем, розвинутою інфраструктурою та високим рівнем життя.
Для українців набуття громадянства Австрії відбувається на загальних для всіх іноземців умовах:
Особи, що мають видатні заслуги перед республікою, та іноземці, що перебувають у шлюбі з австрійцем принаймні 5 років, можуть подавати документи на натуралізацію після шести років життя у країні. Тим, хто показав належний рівень інтеграції через здобуття австрійської освіти та професійну реалізацію, знадобиться 15 років. Швидше громадянство надається тим, хто вивчився, працевлаштувався та прожив у республіці 10 років, із яких 5 — зі статусом ПМП. Саме цей шлях обирає більшість іммігрантів. Також право на натуралізацію автоматично виникає після 30 років, якщо не докладати зусиль для інтеграції.
Від виконання цієї вимоги звільняються неповнолітні, що навчаються в австрійській школі або вже мають відповідний атестат. Умова не застосовується також до тих, хто надає медичну довідку про певні розлади здоров’я, наприклад про порушення роботи мовленнєвого апарата, слуху чи про повну недієздатність.
Від виконання цієї вимоги звільняються неповнолітні та особи, що мають атестат про закінчення австрійської шкільної програми за відповідними предметами з табелем оцінок.
Отримати громадянство може особа, що не була судима за умисні злочини (зокрема, за кордоном), за які призначається покарання у вигляді позбавлення волі. Також на заваді натуралізації стає наявність кримінального розслідування чи судового процесу з подібного приводу, певні адміністративні порушення, наприклад щодо порядку перебування іноземців.
Належність до терористичних/екстремістських організацій, прояв у минулому негативного ставлення до республіки, її інститутів і порядку стають причиною відмови у громадянстві. Також оцінюється ризик погіршення міжнародних стосунків Австрії з іншими державами у разі, якщо іноземцеві буде надано відповідний статус.
Відповідність цієї вимоги оцінюється за середнім легальним доходом за 36 місяців з останніх шести років перед поданням запиту на громадянство. Для однієї особи сума необхідної матеріальної підтримки складає 1220 EUR, для подружжя — 1920 EUR, для дитини — 190 EUR.
Законодавство республіки забороняє мати паспорт іншої країни, щоправда, невідомо, як відбувається перевірка наявності кожного наступного громадянства після австрійського. У разі, коли процедура відмови від паспорта батьківщини коштує непомірно дорого або неможлива організаційно чи юридично, можуть бути зроблені винятки.
Для натуралізації в Австрії необхідно виконати складні інтеграційні вимоги. Українцям простіше набути громадянства ЄС із паспортом Польщі чи Болгарії, мови яких вивчити легше, ніж німецьку. Для громадянства Румунії достатньо відповіді на прості питання та складання присяги румунською. Паспорт однієї з трьох згаданих країн ЄС дехто з українців може отримати всього за рік-півтора, а хто саме і на яких умовах — розкажуть імміграційні юристи.
Перелік документів на громадянство Австрії:
Усі документи подаються в оригіналах, а ті, що не німецькою мовою, потребують нотаріального перекладу з апостилем в Австрії. Фотографії також мають бути офіційно засвідчені.
На отримання громадянства Австрії доведеться запланувати загальні витрати, наведені в таблиці.
Назва документа/процедури | Розбір збору/мита, € |
---|---|
Довгострокова віза | 150, для дітей до 6 років — 75 |
Розгляд заяви про надання/переоформлення дозволу на тимчасове/постійне проживання | 120, для дітей до 6 років — 75 |
Виготовлення посвідки на тимчасове проживання | 20 |
Виготовлення посвідки на постійне проживання | 70, для дітей до 6 років — 100 |
Засвідчення фотографій і підпису, інші ідентифікаційні процедури | 20 |
Дозвіл на працевлаштування (для проживання на аналогічній підставі) | 32 |
Складання іспиту на знання німецької мови (без вартості курсів) із наданням сертифіката | 165-189 |
Складання тесту на знання австрійської історії, суспільних, політичних інститутів (за доступ до скрипту) | 6 |
Розгляд заяви про натуралізацію | 126, для неповнолітніх — 69 |
Додаткові витрати за задоволення заяви про натуралізацію | 868/1115 в залежності від умов, для неповнолітніх — 248 |
Сертифікат про громадянство, довідка про відсутність судимості | Безоплатно |
Виготовлення та пересилання паспорта (без експрес-процедури) | 76, для неповнолітніх — безоплатно, 30/76 — залежно від віку |
Отриманню паспорта Австрії передує набуття громадянства цієї країни через:
Перші 2 способи відрізняються тим, що не вимагають осілості. Для останніх двох методів така умова обов’язкова.
Громадянство Австрії надається, якщо виконується одна з вимог:
На відміну від багатьох інших європейських країн, австрійський закон визнає громадянство за народженням лише від осіб, що мали такий само статус. У такому випадку не потрібно доводити свою національність, підтверджувати суспільну інтеграцію та знання офіційної мови, оскільки за відсутності громадянства іншої країни австрійське визнається автоматично.
Австрійський закон «Про громадянство» дозволяє повернути статус, якщо він був втрачений:
Відновлення громадянства у республіці також відбувається на спрощених умовах — без строку осілості, складання мовного іспиту та інтеграційного тесту.
Дружина/чоловік громадянина/-ки Австрії може просити паспорт країни через 6 років проживання на її території зі статусом резидента, якщо шлюбні стосунки тривають не менш як 5 років і наявний факт спільного мешкання (ведення домашнього господарства). Доведеться складати іспит на знання німецької мови та тест на інтеграцію.
Отримати громадянство можна через 30 років перебування з посвідкою на проживання в Австрії. Цей строк скорочується удвічі, якщо ви продемонструєте особисту та професійну інтеграцію. Якщо рівень останньої вищий (визначається результатами іспитів), просити паспорт можна вже через 10 років, половину з яких ви проживете зі статусом постійного резидента (ПМП). Безперервність осілості виконується, якщо ви не покидаєте територію більше як на 20 % усього часу, що береться у розрахунок.
Натуралізація неможлива без попереднього оформлення посвідки на проживання. Документ надається у межах квоти для іноземців (крім деяких винятків) із мінімальним знанням німецької мови та лише за наявності однієї з наступних підстав — ґрунтовної причини, з якої життєво необхідно перебувати на території Австрії понад 3 місяці:
Умови отримання посвідки на проживання для роботи в Австрії відрізняються залежно від вашої кваліфікації, професії, давності набуття спеціальності. Обов’язковим є отримання згоди регіонального відділення служби зайнятості для залучення вас як іноземця до праці, оскільки вакансії намагаються заповнювати в першу чергу громадянами. Заяву на легалізацію перебування на зазначеній підставі необхідно подавати за 8 тижнів до початку трудових відносин. Замість знання німецької мови дозволяється підтвердження володіння англійською, якщо вона за місцем роботи має переважне використання.
Артисти, митці, музиканти, зайняті у креативній сфері, у разі офіційного працевлаштування за фахом мають проходити стандартну процедуру прийняття на роботу з дозволом. Якщо ж ви займаєтеся образотворчим мистецтвом (дизайном, оздобленням) у формі самозайнятості, ви легалізуєте своє перебування вільно, але необхідно обґрунтувати перспективи отримання доходу, достатнього для проживання, мати художню освіту та/або портфоліо, укласти контракти на виконання замовлень.
Якщо ви плануєте залишитися в Австрії для отримання прибутку без працевлаштування, вам знадобляться свідоцтва попередньої професійної діяльності та договори підряду з місцевими замовниками строком виконання понад 6 місяців. Самозайняті особи та ІП не мають права легалізувати перебування членів своєї сім’ї — останні повинні оформляти ВНП окремо.
Іноземним педагогам і науковцям посвідку на проживання надають через їхню співпрацю з місцевою дослідницькою чи освітньою установою. Потрібно, щоби професійна діяльність проводилася у межах статутної мети (виховання, освіта, наука) організації, що приймає, та був укладений договір хостингу. В угоді має бути розрахунок заробітної плати, опис проєкту, що є предметом співпраці, та джерел його фінансування. На схожих умовах легалізують перебування богослови, викладачі духовних семінарій, пастори, місіонери, волонтери, журналісти, медичні сестри (після спеціальної підготовки).
Посвідка на проживання надається фінансово незалежним особам, що не здійснюють підприємницької, трудової чи самозайнятої діяльності на території республіки та не користуються місцевою соціальною допомогою. Вам необхідно мати закордонний прибуток — пенсію, плату від оренди нерухомості, дивіденди, проценти від акцій тощо. Розмір достатнього щомісячного матеріального забезпечення має бути не менш як 2435 EUR для одинокої особи, 3843 EUR для сімейної (партнерської) пари та 376 EUR для дітей.
Понад 3 місяці знаходитися на території Австрії з посвідкою на проживання дозволяється через навчання у державних/приватних школах, коледжах, університетах, на курсах сестринської справи та соціального догляду. Знадобиться договір із навчальним закладом з описом тривалості курсу, житловими умовами (факультативно).
Посвідка на проживання видається подружжю/зареєстрованим партнерам (віком від 21 року), а також неповнолітнім/усиновленим дітям, пасинкам австрійських резидентів-іноземців. Зазначеним особам відкривається необмежений доступ до ринку праці. Якщо сторона, що приймає, є громадянином республіки, до неї можуть переїхати також батьки, бабуся, дідусь, інші родичі. Вимагається, щоби до прибуття в Австрію ці особи перебували на утриманні сторони, що приймає, або її партнера. Однак такі родичі не мають права на працевлаштування без дозволу.
На практиці трапляються випадки надання резидентства постраждалим унаслідок домашнього насильства, торгівлі людьми, безпорадним особам, знайденим на території країни дітям, потерпілим у злочинах та свідкам таких подій тощо. Посвідка видається на спрощених умовах. Так, достатньо оформленої співпраці зі слідством, коли ваші свідчення корисні. Легалізація перебування здійснюється поза квотами, без знання мови, вимог до матеріального і житлового забезпечення. Надається право працевлаштування та отримання певних видів допомоги.
Австрійське громадянство для українців за загальним правилом стає доступним не раніше ніж через 10 років проживання у країні. Отримати статус неважко, якщо скористатися тимчасовим захистом. Останній передбачає також житлову субсидію, грошову допомогу, догляд і навчання для дітей, вільне та пріоритетне працевлаштування. Для натуралізації все одне знадобиться складання мовного іспиту та тесту на знання історії, державних і суспільних інститутів. Водночас 10 років осілості — тривалий строк. Є більш вигідні та менш витратні альтернативи отримання громадянства ЄС.
Щоби жити в Австрії без обмежень і з повним набором прав (крім виборних), достатньо паспорта будь-якої іншої країни ЄС, наприклад Болгарії, Польщі чи Румунії. Громадянство кожної з цих країн реально набути всього за 12–18 місяців, узявши участь у спрощеній програмі легалізації перебування, що розрахована, зокрема, на українців. Щоби дізнатися про свої шанси на участь у програмі, знадобиться консультація міграційних спеціалістів.
Через натуралізацію громадянство Австрії можна отримати послідовно виконавши процедури:
Подвійне/множинне громадянство заборонене як в Австрії, так і в Україні. Наявність кожного зі статусів може стати підставою для відмови в отриманні іншого, а оформлення наступного — для виходу з першого.
В Австрії, щоб отримати громадянство, потрібно щонайменше 10 років осілості та значні грошові витрати. Купити паспорт за інвестування неможливо. Українці, які бажають іммігрувати до Європи, можуть зробити це скоріше та за кратно менші кошти, скориставшись програмами імміграції у Польщі, Болгарії чи Румунії, з паспортом кожної з яких можна без обмежень жити будь-де в Євросоюзі, зокрема в Австрії. Як бонус, вам не потрібно відмовлятися від громадянства України.
Підстави для отримання громадянства Австрії. Який порядок набуття австрійського громадянства для українців. Як підготувати необхідні документи та скільки коштує австрійський паспорт.
Підстави для отримання громадянства Нідерландів. Який порядок набуття нідерландського громадянства для українців. Як підготувати необхідні документи та скільки коштує нідерландський паспорт.
Підстави для отримання громадянства Великої Британії. Який порядок набуття британського громадянства для українців. Як підготувати необхідні документи та скільки коштує британський паспорт.