Отримати громадянство Австрії у 2024 році

Ільницький
Яворницький Ілля Борисович
Представник юридичного відділу
компанії Eudoc, автор статей блогу
4.0 20
Дата оновлення: 04.11.2024
Читати 20 хвилин

Підстави для отримання громадянства Австрії. Який порядок набуття австрійського громадянства для українців. Як підготувати необхідні документи та скільки коштує австрійський паспорт.

Вид з Шафберга на церкву Святого Вольфганга, Зальцбург, Верхня Австрія

Громадянство Австрії — це статус фізичної особи, що позначає політичний зв’язок із зазначеною країною, надає повний набір прав у її межах, якого не мають іноземці. Щоби набути громадянства шляхом натуралізації, потрібно легально прожити на території держави 6, 10, 15 чи 30 років залежно від рівня інтеграції та наявності чоловіка/дружини серед громадян. Без строку осілості цей статус надається лише за походженням і шляхом відновлення.

Станом на серпень 2024 року в Республіці Австрія перебувають понад 77 000 українців, що запросили прихисток від війни. На цю категорію іноземців розповсюджується право натуралізації, тож тим, хто хоче отримати паспорт країни, спочатку необхідно виконати вимоги щодо строку осілості, наприклад, на підставі тимчасового захисту. Як набути австрійського громадянства українцям та які переваги у цього статусу — читайте у матеріалі нижче.

Чому варто отримати громадянство Австрії: за та проти

Громадянство Австрії дає для українців наступні переваги:

  • повний набір прав на території зазначеної країни з безоплатним доступом до медичного обслуговування, школою та дитсадком для дітей, участю у виборах, можливістю обіймати державні посади;
  • паспорт, що за силою посідає 3-тє місце у світі, відкриваючи безвізові відвідування всіх держав, за виключенням 21 в Африці, Центральній Азії та Індокитаї;
  • право проживання у будь-якій країні ЄС без обтяжливих формальностей та обмежень у часі;
  • можливість працевлаштування на роботі з гідною оплатою без спеціального дозволу (середній оклад складає близько 3000 EUR);
  • правова допомога та захист із боку австрійського консульства у будь-якій країні;
  • запрошення членів родини з-за кордону для спільного мешкання з можливістю отримання ними австрійського паспорта на спрощених умовах.

Обов’язки громадянина Австрії, що можуть бути певними недоліками цього статусу, також існують:

  • високі та прогресивні податкові витрати — з середньої заробітної плати доведеться відраховувати 34 %;
  • обов’язкова військова (на пів року) чи альтернативна (на 9 місяців) служба з порогом призову до 35 років (вимагається лише від тих, хто не пройшов таку на батьківщині);
  • відсутність можливості мати множинне/подвійне громадянство — законодавство республіки вимагає відмовитися від такого політико-правового зв’язку з батьківщиною чи іншими країнами задля натуралізації.

Існують також певні складнощі життя у республіці. Закони виконуються суворо, тож розв’язати проблемне питання неформальним чином не вдасться. За відгуками іммігрантів, австрійці ставляться до них насторожено, друзів знайти непросто. Черги для візиту до лікаря доводиться чекати 2–3 тижні, тому населення користується платними медичними послугами. У країні вартісна нерухомість і брак місць для паркування. Проте недоліки компенсуються безпечним навколишнім середовищем, розвинутою інфраструктурою та високим рівнем життя.

Щоби натуралізуватися в Австрії, зазвичай доведеться прожити там 10 років, тому переїзд у цю країну — не найкращий шлях до паспорта ЄС. Документ всього за 12–18 місяців видають Болгарія, Польща і Румунія, для чого потрібно довести своє етнічне та/або територіальне походження. Цей варіант доступний більшій кількості українців, ніж ви вважаєте. Щоби перевірити свої шанси на отримання громадянства ЄС, запишіться на консультацію до імміграційних фахівців.
Мрієте про європейське громадянство?
Отримайте консультацію юриста
та зробіть перший крок до паспорта ЄС!

Що потрібно для отримання австрійського громадянства

Для українців набуття громадянства Австрії відбувається на загальних для всіх іноземців умовах:

  • Строк осілості з посвідкою на проживання від 6 до 30 років

Особи, що мають видатні заслуги перед республікою, та іноземці, що перебувають у шлюбі з австрійцем принаймні 5 років, можуть подавати документи на натуралізацію після шести років життя у країні. Тим, хто показав належний рівень інтеграції через здобуття австрійської освіти та професійну реалізацію, знадобиться 15 років. Швидше громадянство надається тим, хто вивчився, працевлаштувався та прожив у республіці 10 років, із яких 5 — зі статусом ПМП. Саме цей шлях обирає більшість іммігрантів. Також право на натуралізацію автоматично виникає після 30 років, якщо не докладати зусиль для інтеграції.

  • Складання іспиту на знання німецької мови

Від виконання цієї вимоги звільняються неповнолітні, що навчаються в австрійській школі або вже мають відповідний атестат. Умова не застосовується також до тих, хто надає медичну довідку про певні розлади здоров’я, наприклад про порушення роботи мовленнєвого апарата, слуху чи про повну недієздатність.

  • Складання тесту на знання про політичний устрій, історію країни, її державні та громадські інститути, основи законодавства

Від виконання цієї вимоги звільняються неповнолітні та особи, що мають атестат про закінчення австрійської шкільної програми за відповідними предметами з табелем оцінок.

  • Відсутність порушень закону

Отримати громадянство може особа, що не була судима за умисні злочини (зокрема, за кордоном), за які призначається покарання у вигляді позбавлення волі. Також на заваді натуралізації стає наявність кримінального розслідування чи судового процесу з подібного приводу, певні адміністративні порушення, наприклад щодо порядку перебування іноземців.

  • Відсутність загроз для громадського порядку, національної безпеки, політичних інтересів Австрії

Належність до терористичних/екстремістських організацій, прояв у минулому негативного ставлення до республіки, її інститутів і порядку стають причиною відмови у громадянстві. Також оцінюється ризик погіршення міжнародних стосунків Австрії з іншими державами у разі, якщо іноземцеві буде надано відповідний статус.

  • Фінансова спроможність

Відповідність цієї вимоги оцінюється за середнім легальним доходом за 36 місяців з останніх шести років перед поданням запиту на громадянство. Для однієї особи сума необхідної матеріальної підтримки складає 1220 EUR, для подружжя — 1920 EUR, для дитини — 190 EUR.

  • Відмова від усіх попередніх громадянств

Законодавство республіки забороняє мати паспорт іншої країни, щоправда, невідомо, як відбувається перевірка наявності кожного наступного громадянства після австрійського. У разі, коли процедура відмови від паспорта батьківщини коштує непомірно дорого або неможлива організаційно чи юридично, можуть бути зроблені винятки.

Для натуралізації в Австрії необхідно виконати складні інтеграційні вимоги. Українцям простіше набути громадянства ЄС із паспортом Польщі чи Болгарії, мови яких вивчити легше, ніж німецьку. Для громадянства Румунії достатньо відповіді на прості питання та складання присяги румунською. Паспорт однієї з трьох згаданих країн ЄС дехто з українців може отримати всього за рік-півтора, а хто саме і на яких умовах — розкажуть імміграційні юристи.

Оформіть європейський паспорт з Eudoc – надійно і швидко!
Залиште заявку
та дізнайтесь деталі

Основні документи

Перелік документів на громадянство Австрії:

  • закордонний та національний паспорти;
  • свідоцтва про народження дітей, шлюб чи розірвання такого, рішення про всиновлення — для визначення цивільного стану особи, возз’єднання сім’ї та надання громадянства членам родини (за потреби);
  • довідка про відсутність судимості з країни походження та всіх інших (зокрема від австрійського МВС), де ви жили понад 6 місяців після досягнення 14-річного віку;
  • паспорт/посвідка на проживання особи, яка вас приймає (за наявності);
  • довідка з муніципалітету про реєстрацію місця мешкання в Австрії за весь термін осілості;
  • біографія (для осіб від 14 років);
  • кілька фотографій розміром 35 х 45 мм, актуальних для кожного етапу набуття громадянства для осіб старше шести років;
  • медична страховка (для запиту посвідки), а згодом — довідка про участь у системі соцзахисту;
  • банківська виписка, довідка про постійний прибуток за останні 36 місяців;
  • атестат, диплом про освіту;
  • сертифікат про складання іспиту на знання німецької мови рівня В2/вище або альтернативні документи;
  • результати тесту з історії, соціальних інститутів, політичних і законодавчих засад республіки або шкільний атестат;
  • підтвердження житлового забезпечення (реєстрова виписка, заява від власника, договір оренди тощо);
  • пакет документів для оформлення посвідки на проживання за відповідною підставою (дозвіл на роботу, витяг про реєстрацію в якості ІП, запрошення дослідницької установи тощо);
  • довідка про припинення громадянства України (видається на кінцевому етапі замість закордонного та національного паспортів держави).

Усі документи подаються в оригіналах, а ті, що не німецькою мовою, потребують нотаріального перекладу з апостилем в Австрії. Фотографії також мають бути офіційно засвідчені.

Вартість отримання

На отримання громадянства Австрії доведеться запланувати загальні витрати, наведені в таблиці.

Назва документа/процедуриРозбір збору/мита, €
Довгострокова віза150, для дітей до 6 років — 75
Розгляд заяви про надання/переоформлення дозволу на тимчасове/постійне проживання120, для дітей до 6 років — 75
Виготовлення посвідки на тимчасове проживання20
Виготовлення посвідки на постійне проживання70, для дітей до 6 років — 100
Засвідчення фотографій і підпису, інші ідентифікаційні процедури20
Дозвіл на працевлаштування (для проживання на аналогічній підставі)32
Складання іспиту на знання німецької мови (без вартості курсів) із наданням сертифіката165-189
Складання тесту на знання австрійської історії, суспільних, політичних інститутів (за доступ до скрипту)6
Розгляд заяви про натуралізацію126, для неповнолітніх — 69
Додаткові витрати за задоволення заяви про натуралізацію868/1115 в залежності від умов, для неповнолітніх — 248
Сертифікат про громадянство, довідка про відсутність судимостіБезоплатно
Виготовлення та пересилання паспорта (без експрес-процедури)76, для неповнолітніх — безоплатно, 30/76 — залежно від віку

Способи отримання паспорта Австрії

Отриманню паспорта Австрії передує набуття громадянства цієї країни через:

  • походження;
  • відновлення (актуально для тих, хто мав статус раніше);
  • шлюб з австрійським громадянином;
  • натуралізацію.

Перші 2 способи відрізняються тим, що не вимагають осілості. Для останніх двох методів така умова обов’язкова.

Походження

Громадянство Австрії надається, якщо виконується одна з вимог:

  • дитина народилася у шлюбі від батька-австрійця до 1 вересня 1983 року або з пізнішої дати — від будь-кого з батьків, що мав австрійське громадянство;
  • на дату свого народження матір особи мала громадянство республіки та не перебувала у шлюбі;
  • дитина народилася поза шлюбом після 31 липня 2013 року, її батько на дату народження мав громадянство республіки, а визнання батьківства відбулося протягом восьми тижнів після народження.

На відміну від багатьох інших європейських країн, австрійський закон визнає громадянство за народженням лише від осіб, що мали такий само статус. У такому випадку не потрібно доводити свою національність, підтверджувати суспільну інтеграцію та знання офіційної мови, оскільки за відсутності громадянства іншої країни австрійське визнається автоматично.

Відновлення громадянства

Австрійський закон «Про громадянство» дозволяє повернути статус, якщо він був втрачений:

  • до 1 вересня 1983 року через укладання шлюбу з іноземцем — для жінок, що подають заяву впродовж п’яти років після смерті чоловіка чи розлучення з ним;
  • через виїзд за кордон до 9 травня 1945 року у зв’язку з загрозою етнічних переслідувань чи участю в опорі нацистському режиму;
  • будь-якою особою, що мала громадянство Австрії протягом 10 років чи більше.

Відновлення громадянства у республіці також відбувається на спрощених умовах — без строку осілості, складання мовного іспиту та інтеграційного тесту.

Шлюб з австрійським громадянином

Дружина/чоловік громадянина/-ки Австрії може просити паспорт країни через 6 років проживання на її території зі статусом резидента, якщо шлюбні стосунки тривають не менш як 5 років і наявний факт спільного мешкання (ведення домашнього господарства). Доведеться складати іспит на знання німецької мови та тест на інтеграцію.

Натуралізація

Отримати громадянство можна через 30 років перебування з посвідкою на проживання в Австрії. Цей строк скорочується удвічі, якщо ви продемонструєте особисту та професійну інтеграцію. Якщо рівень останньої вищий (визначається результатами іспитів), просити паспорт можна вже через 10 років, половину з яких ви проживете зі статусом постійного резидента (ПМП). Безперервність осілості виконується, якщо ви не покидаєте територію більше як на 20 % усього часу, що береться у розрахунок.

Натуралізація неможлива без попереднього оформлення посвідки на проживання. Документ надається у межах квоти для іноземців (крім деяких винятків) із мінімальним знанням німецької мови та лише за наявності однієї з наступних підстав — ґрунтовної причини, з якої життєво необхідно перебувати на території Австрії понад 3 місяці:

  • Офіційне працевлаштування

Умови отримання посвідки на проживання для роботи в Австрії відрізняються залежно від вашої кваліфікації, професії, давності набуття спеціальності. Обов’язковим є отримання згоди регіонального відділення служби зайнятості для залучення вас як іноземця до праці, оскільки вакансії намагаються заповнювати в першу чергу громадянами. Заяву на легалізацію перебування на зазначеній підставі необхідно подавати за 8 тижнів до початку трудових відносин. Замість знання німецької мови дозволяється підтвердження володіння англійською, якщо вона за місцем роботи має переважне використання.

  • Художня діяльність

Артисти, митці, музиканти, зайняті у креативній сфері, у разі офіційного працевлаштування за фахом мають проходити стандартну процедуру прийняття на роботу з дозволом. Якщо ж ви займаєтеся образотворчим мистецтвом (дизайном, оздобленням) у формі самозайнятості, ви легалізуєте своє перебування вільно, але необхідно обґрунтувати перспективи отримання доходу, достатнього для проживання, мати художню освіту та/або портфоліо, укласти контракти на виконання замовлень.

  • Самозайнятість та ІП

Якщо ви плануєте залишитися в Австрії для отримання прибутку без працевлаштування, вам знадобляться свідоцтва попередньої професійної діяльності та договори підряду з місцевими замовниками строком виконання понад 6 місяців. Самозайняті особи та ІП не мають права легалізувати перебування членів своєї сім’ї — останні повинні оформляти ВНП окремо.

  • Наукова, освітня та нематеріальна діяльність

Іноземним педагогам і науковцям посвідку на проживання надають через їхню співпрацю з місцевою дослідницькою чи освітньою установою. Потрібно, щоби професійна діяльність проводилася у межах статутної мети (виховання, освіта, наука) організації, що приймає, та був укладений договір хостингу. В угоді має бути розрахунок заробітної плати, опис проєкту, що є предметом співпраці, та джерел його фінансування. На схожих умовах легалізують перебування богослови, викладачі духовних семінарій, пастори, місіонери, волонтери, журналісти, медичні сестри (після спеціальної підготовки).

  • Проживання без права на активний прибуток

Посвідка на проживання надається фінансово незалежним особам, що не здійснюють підприємницької, трудової чи самозайнятої діяльності на території республіки та не користуються місцевою соціальною допомогою. Вам необхідно мати закордонний прибуток — пенсію, плату від оренди нерухомості, дивіденди, проценти від акцій тощо. Розмір достатнього щомісячного матеріального забезпечення має бути не менш як 2435 EUR для одинокої особи, 3843 EUR для сімейної (партнерської) пари та 376 EUR для дітей.

  • Навчання

Понад 3 місяці знаходитися на території Австрії з посвідкою на проживання дозволяється через навчання у державних/приватних школах, коледжах, університетах, на курсах сестринської справи та соціального догляду. Знадобиться договір із навчальним закладом з описом тривалості курсу, житловими умовами (факультативно).

  • Возз’єднання сім’ї

Посвідка на проживання видається подружжю/зареєстрованим партнерам (віком від 21 року), а також неповнолітнім/усиновленим дітям, пасинкам австрійських резидентів-іноземців. Зазначеним особам відкривається необмежений доступ до ринку праці. Якщо сторона, що приймає, є громадянином республіки, до неї можуть переїхати також батьки, бабуся, дідусь, інші родичі. Вимагається, щоби до прибуття в Австрію ці особи перебували на утриманні сторони, що приймає, або її партнера. Однак такі родичі не мають права на працевлаштування без дозволу.

  • Гуманітарні міркування

На практиці трапляються випадки надання резидентства постраждалим унаслідок домашнього насильства, торгівлі людьми, безпорадним особам, знайденим на території країни дітям, потерпілим у злочинах та свідкам таких подій тощо. Посвідка видається на спрощених умовах. Так, достатньо оформленої співпраці зі слідством, коли ваші свідчення корисні. Легалізація перебування здійснюється поза квотами, без знання мови, вимог до матеріального і житлового забезпечення. Надається право працевлаштування та отримання певних видів допомоги.

Як отримати австрійське громадянство українцеві простіше за все

Австрійське громадянство для українців за загальним правилом стає доступним не раніше ніж через 10 років проживання у країні. Отримати статус неважко, якщо скористатися тимчасовим захистом. Останній передбачає також житлову субсидію, грошову допомогу, догляд і навчання для дітей, вільне та пріоритетне працевлаштування. Для натуралізації все одне знадобиться складання мовного іспиту та тесту на знання історії, державних і суспільних інститутів. Водночас 10 років осілості — тривалий строк. Є більш вигідні та менш витратні альтернативи отримання громадянства ЄС.

Щоби жити в Австрії без обмежень і з повним набором прав (крім виборних), достатньо паспорта будь-якої іншої країни ЄС, наприклад Болгарії, Польщі чи Румунії. Громадянство кожної з цих країн реально набути всього за 12–18 місяців, узявши участь у спрощеній програмі легалізації перебування, що розрахована, зокрема, на українців. Щоби дізнатися про свої шанси на участь у програмі, знадобиться консультація міграційних спеціалістів.

Який порядок набуття громадянства в Австрії

Через натуралізацію громадянство Австрії можна отримати послідовно виконавши процедури:

01
Вибір способу легалізації перебування.
Потрібно визначити підставу для проживання, яку легше підтвердити документально. Комусь вдасться працевлаштуватися, іншим — переїхати до родичів чи вступити на навчання до університету. Для кожної підстави складається своє досьє.
02
Запит національної візи у посольстві.
За 6 місяців до в’їзду зверніться до австрійського представництва по національну візу типу D. За умови позитивного рішення вас запросять для вклеювання дозволу на в’їзд у закордонний паспорт.
03
Прибуття до Австрії та запит резидентства.
Коли ви потрапили до республіки, вам треба звернутися до магістратури чи районної адміністрації та залишити досьє для оформлення посвідки на проживання. З вами буде узгоджено порядок повідомлення, коли вас запросять для співбесіди, фотографування та зняття відбитків пальців. Строк опрацювання заяв залежить від підстави та може сягати 6 місяців, тож подавати їх необхідно одразу. На цей час ви зможете легально перебувати у країні на підставі квитанції з номером справи.
04
Отримання посвідки на проживання та її продовження (переоформлення).
Узгодженим чином вас викликають за посвідкою у вигляді пластикової карти. Документ діє 1, 2 чи 3 роки та продовжується або переоформлюється, наприклад, коли змінюється підстава. За перші 2 роки варто пройти мовні курси з отриманням сертифіката не нижче А2.
05
Набуття посвідки на постійне проживання та подальша інтеграція.
Після п’яти років резидентства можна подати заяву на ППП, для чого треба мати сертифікат про виконання інтеграційного Модуля 2, що передбачає складання мовного іспиту на рівні В1/вище, або альтернативний документ. Вам видається посвідка на постійне проживання, з якою можна набути ще 5 років резидентства. За цей час ви проходите тест на знання історії країни, її державних і громадських інститутів, засад законодавства. Можна отримати шкільний атестат із відповідного курсу. Також необхідно розпочати процедуру виходу з попереднього громадянства, за певних умов зробити це можна пізніше — на етапі запиту австрійського.
06
Подання заяви про натуралізацію та отримання паспорта Австрії.
Зверніться до відділу громадянства до місцевої федеральної адміністрації з заявою, куди можна вписати дітей (зокрема, повнолітніх інвалідів). Доньки/сини отримують статус разом із батьками, незалежно від свого віку та строку осілості. Документи та резидентська історія оцінюються, після чого ви складаєте присягу, отримуєте свідоцтво про натуралізацію, з яким звертаєтеся до магістрату чи муніципалітету за оформленням паспорта. Для осіб віком від 12 років посвідчення діє 10 років, для молодших дітей — 2 та 5.

Чи можна мати подвійне громадянство Австрії та України

Подвійне/множинне громадянство заборонене як в Австрії, так і в Україні. Наявність кожного зі статусів може стати підставою для відмови в отриманні іншого, а оформлення наступного — для виходу з першого.

Де в Європі простіше отримати громадянство

В Австрії, щоб отримати громадянство, потрібно щонайменше 10 років осілості та значні грошові витрати. Купити паспорт за інвестування неможливо. Українці, які бажають іммігрувати до Європи, можуть зробити це скоріше та за кратно менші кошти, скориставшись програмами імміграції у Польщі, Болгарії чи Румунії, з паспортом кожної з яких можна без обмежень жити будь-де в Євросоюзі, зокрема в Австрії. Як бонус, вам не потрібно відмовлятися від громадянства України.

Щоби дізнатися, кому саме та на яких умовах доступний такий спосіб імміграції, знадобиться консультація фахівців. Спеціалісти допоможуть сформувати досьє для отримання громадянства, забезпечать організаційно-правовий супровід, підготують вас до складання присяги, в результаті чого ви не пізніше ніж за рік отримаєте болгарський, польський чи румунський паспорт.
Вам допоможуть наші найкращі юристи.
Зверніться до них прямо зараз.
Андрій Коваленко
Стаж понад 25 років.
Фахівець у питаннях отримання громадянства в європейських країнах.
Олександр Гордій
Стаж понад 16 років.
Консультує з питань реєстрації бізнесу та оформлення ВНЖ у країнах ЄС.
Максим Дубровський
Стаж понад 7 років.
Експерт з міграційних питань до країн Азії, Близького Сходу та Океанії.
Ірина Федорчук
Стаж понад 10 років.
Займається легалізацією та допомогою в отриманні ПМЖ у США та Канаді.
Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не буде оприлюднена.

Обов’язкові поля позначені *

Даю згоду на збір і обробку моїх персональних даних.
Політика конфіденційності.

Вам може бути цікаво:
Отримати громадянство Австрії у 2024 році
19.11.2024 / Яворницький І. Б.
Отримати громадянство Австрії у 2024 році

Підстави для отримання громадянства Австрії. Який порядок набуття австрійського громадянства для українців. Як підготувати необхідні документи та скільки коштує австрійський паспорт.

Отримати громадянство Нідерландів у 2024 році
16.11.2024 / Яворницький І. Б.
Отримати громадянство Нідерландів у 2024 році

Підстави для отримання громадянства Нідерландів. Який порядок набуття нідерландського громадянства для українців. Як підготувати необхідні документи та скільки коштує нідерландський паспорт.

Отримати громадянство Великої Британії в 2024 році
13.11.2024 / Яворницький І. Б.
Отримати громадянство Великої Британії в 2024 році

Підстави для отримання громадянства Великої Британії. Який порядок набуття британського громадянства для українців. Як підготувати необхідні документи та скільки коштує британський паспорт.

Безкоштовна
консультація
Залиште контакти, наш спеціаліст
з імміграції зв'яжеться з вами
найближчим часом