Отримати громадянство Чехії: способи та порядок набуття

Ільницький
Яворницький Ілля Борисович
Представник юридичного відділу
компанії Eudoc, автор статей блогу
5.0 17
Дата оновлення: 21.10.2024
Читати 12 хвилин

Підстави для отримання громадянства Чехії. Порядок набуття чеського громадянства. Як підготувати необхідні документи та вартість послуг за оформлення паспорта.

Карловий міст через Влтаву, Прага, Чехія

Отримати громадянство Чехії можна через натуралізацію, у межах якої потрібно прожити в країні на постійній основі щонайменше 5 років, володіти чеською мовою та відповідати певним вимогам щодо доходу та бездоганної репутації. Також можливо набути громадянство за походженням, якщо українець має чеське коріння.

Паспорт Чехії надає свободу пересування країнами ЄС, доступ до медичної допомоги, освіти та працевлаштування в державах об’єднання без додаткових дозволів.

Чому варто отримати громадянство Чехії: за та проти

Отримання громадянства Чехії для українців має свої плюси та мінуси. Паспорт країни дає такі переваги:

  • право безвізового в’їзду до 174 країн світу;
  • можливість працювати в будь-якій державі ЄС без необхідності отримувати додаткові дозволи або візи;
  • забезпечений доступ до якісної медичної допомоги, освіти та інших соціальних послуг у Чехії та інших країнах ЄС;
  • проживання в країні з високим рівнем життя, політичною стабільністю та безпекою;
  • легкий доступ до європейського ринку для підприємців та бізнесменів;
  • соціальне забезпечення, отримання пенсії та доступ до інших державних програм підтримки.

Що стосується мінусів, то слід зазначити, що процес отримання громадянства може бути дорогим через потребу сплачувати різні державні збори, курси чеської мови та юридичні послуги.

Мрієте про європейське громадянство?
Отримайте консультацію юриста
та зробіть перший крок до паспорта ЄС!

Що потрібно для отримання чеського громадянства

Щоб отримати громадянство Чехії, потрібно виконати кілька ключових умов. При проходженні процедури натуралізації слід проживати в даній країні на законних підставах не менше ніж 10 років, 5 із них — постійно. Потрібно продемонструвати знання чеської мови, культури та історії, що підтверджується складанням спеціального іспиту. Також слід мати стабільний дохід та довести фінансову спроможність без необхідності одержання соціальної допомоги. Важливим етапом натуралізації є підготовка необхідних документів.

Основні документи

Досьє на чеське громадянство складається з таких документів:

  • заяви;
  • свідоцтва про народження;
  • свідоцтва про шлюб або підтвердження встановлення зареєстрованого партнерства (за наявності);
  • виписки про відсутність судимості;
  • автобіографії, написаної у вільній формі чеською мовою;
  • сертифіката про складання іспиту на знання чеської мови, Конституції, культури та історії держави;
  • документів, що підтверджують перебування заявника в Чехії;
  • довідки про те, що заявник не має податкової заборгованості за останні 30 днів;
  • виписки про джерела доходу претендента;
  • трудового договору, підтвердження про прийняття на роботу або інших доказів трудової діяльності заявника в Чехії;
  • сертифіката про навчання, якщо претендент здобував освіту в Чехії.

Міністерство внутрішніх справ може запросити додаткові довідки, що стосуються, наприклад, роботи та підприємницької діяльності, медичного страхування тощо. Документи на громадянство потрібно перекласти чеською мовою, завірити за допомогою нотаріуса та апостилювати.

Вартість отримання

Процедура натуралізації передбачає сплату державного мита на всіх етапах легалізації проживання в Чехії. Адміністративний збір є фіксованим та закріплений на законодавчому рівні.

Стаття витратВартість (€)
Оформлення візи100
Запит на ПТП100
Отримання ПМП100
Набуття громадянства80
Виготовлення паспорта25

Способи отримання паспорта Чехії

Згідно з законом «Про громадянство» паспорт Чехії отримати можна декількома способами, кожен із яких має свої особливості та вимоги. Йдеться про оформлення правового статусу за народженням, натуралізацією, відновленням і особливі досягнення. У кожному випадку існують певні умови та процедури, яких необхідно дотримуватися для успішного набуття статусу громадянина Чехії.

Натуралізація

Натуралізація можлива після постійного проживання в Чехії на законних підставах протягом щонайменше 5 років зі складанням іспитів із чеської мови та знання культури, наявністю стабільного доходу й відсутністю судимостей. Потрібна також демонстрація інтеграції до чеського суспільства. Процедура складається з оформлення візи, тимчасового та постійного резидентства. Для того щоб мати право переїхати до країни та займатися там конкретною діяльністю, насамперед потрібна імміграційна підстава, до якої відноситься:

  • навчання;
  • працевлаштування;
  • бізнес;
  • інвестиції;
  • возз’єднання сім’ї.

Співпраця зі спеціалістами міжнародного права значно спрощує вибір напрямку для переїзду та способу отримання громадянства. Профільні юристи компанії Eudoc також допоможуть на всіх етапах легалізації проживання у вибраній країні. Подробиці супроводу — на консультації.

Народження

Громадянство Чехії за народженням надається дітям, у яких хоча б один із батьків є громадянином країни. Місце народження особи значення не має. У випадку, якщо батьки є бездомними, але один із них постійно проживає в Чехії і дитина не має змоги набути іншого статусу, вона теж отримує чеський паспорт. Аналогічне правило діє, якщо дитина молодше 3 років, була знайдена в країні та її походження не було встановлено протягом наступних 6 місяців.

Відновлення

Відновлення статусу доступне колишнім громадянам Чехії або їхнім нащадкам до третього покоління, які втратили його з різних причин. Кандидатам слід подати заяву та підтвердити своє колишнє громадянство або спорідненість, а також пройти перевірку на знання чеської мови та культури. Також може знадобитися інформація про те, за яких обставин предки залишили Чехію, особливо якщо еміграція сталася з політичних причин.

Особливі досягнення

Отримати громадянство може іноземець за особливі заслуги або значний внесок у розвиток науки, культури, економіки чи спорту Чехії. Паспорт надають за рішенням президента країни або Міністерства внутрішніх справ незалежно від терміну проживання іноземця в державі. Основною умовою отримання громадянства за особливі заслуги є визнання досягнень на державному рівні.

Середньовічний астрономічний годинник, Прага, Чехія

Який порядок набуття громадянства в Чехії

Основний порядок оформлення статусу такий:

01
Запит на отримання візи.
Для громадян України, які мають намір перебувати в Чехії до 90 днів, віза не потрібна. Однак для претендентів, які планують імміграцію, знадобиться національний в'їзний документ категорії D. Віза видається на строк до року й дозволяє оформити в Чехії посвідку на проживання. Щоб подати запит на дозвіл, заявнику потрібно звернутися до консульства Чехії, заздалегідь записавшись на прийом телефоном. Здобувач приносить необхідні документи, включно з тими, що підтверджують імміграційну підставу. Рішення про надання візи ухвалюється до 90 днів. Оформивши в'їзний документ, іноземець може переїжджати до Чехії.
02
Оформлення тимчасового резидентства.
Прибувши до Чехії, іноземцю потрібно подати документи на отримання посвідки на тимчасове проживання (ПТП), але не раніше ніж за 120 днів до закінчення дії візи. Заяву та досьє приймає відділ у справах перебування іноземців Департаменту з питань притулку та імміграційної політики МВС. Протягом 30 днів уповноважена служба ухвалює рішення про надання кандидату ПТП. Тимчасове резидентство видається на термін залежно від імміграційної підстави, як правило, із можливістю продовження.
03
Отримання постійного місця проживання (ПМП).
Через 5 років перебування в Чехії з тимчасовим резидентством іноземець має право подати запит на оформлення постійного місця проживання. Клопотати про ПМП також слід у відділенні МВС. Іммігрант подає заяву та необхідне досьє. Якщо претендент відповідає всім законодавчим вимогам, він отримує ПМП. Статус продовжувати не треба, проте кожні 10 років іноземцю потрібно оновлювати саму карту резидента.
04
Складання необхідних тестів.
Перш ніж подати запит на громадянство, іноземцю потрібно скласти іспит із чеської мови та знання чеських реалій, а саме конституційного ладу, культури, історії держави тощо. Обидва тести проводяться в Інституті мови та професійного навчання Карлового університету. Від екзаменів звільняються особи, які навчалися не менше ніж 3 роки у початковій, середній школі або університеті чеською мовою, заявники молодше 15 або старше 65 років, а також ті, хто не може скласти іспит за станом здоров'я.
05
Набуття громадянства.
Отримати громадянство Чехії можна через 5 років проживання в державі зі статусом постійного резидента. Клопотання подається заявником особисто до регіонального управління за місцем перебування іноземця, після чого справа передається до МВС. Рішення про надання громадянства міністерство ухвалює протягом 6 місяців від дня подання клопотання. У разі ствердної відповіді іноземцю необхідно протягом року скласти присягу на вірність державі, погоджуючись виконувати обов'язки громадянина Чехії. У результаті іммігрант отримує свідоцтво про громадянство.
06
Виготовлення паспорта.
Подати клопотання про оформлення паспорта Чехії можна в муніципалітеті за місцем проживання заявника або відділі МВС. Щоб зробити посвідчення, потрібно надати в держорган сертифікат про громадянство, зробити фото та пройти дактилоскопію. Стандартно паспорт виготовляють упродовж місяця. Однак є варіанти прискореного оформлення документа — до доби. Забрати паспорт можна в тому самому відділенні, в якому було подано запит на його виготовлення.

Подружжя може подати спільне клопотання на отримання чеського громадянства. Батьки або один із них також мають можливість вписати у свою заяву дітей до 18 років. Неповнолітня особа може отримати паспорт самостійно на підставі заяви її законного представника. Якщо до клопотання додано дитину віком старше 15 років або якщо на особу до 15 років подається окрема заява, то потрібна документально підтверджена її згода. Якщо клопотання про отримання чеського громадянства для неповнолітнього кандидата подає лише батько або мати, знадобиться згода другого з батьків.

Оформіть європейський паспорт з Eudoc – надійно і швидко!
Залиште заявку
та дізнайтесь деталі

Чи можна мати подвійне громадянство: Чехії та України

Подвійне громадянство можливе лише в тих країнах, які підписали відповідний міжнародний договір. Між Чехією та Україною такої угоди немає. Проте чеське законодавство дозволяє мати другий паспорт. Тобто іноземцям, які оформлюють громадянство в країні, не потрібно відмовлятися від свого попереднього статусу.

Щодо України, то на законодавчому рівні множинне громадянство не дозволяється. Однак у державі немає чітко прописаної норми, згідно з якою українці, які отримали ще один паспорт, зобов’язані відмовлятися від чинного документа та повідомляти про це державу. Тобто громадяни України можуть мати кілька правових статусів.

Де простіше отримати громадянство та переїхати до Чехії по новому паспорту

Низка європейських країн пропонує можливість оформлення паспорта у строк від року. У Болгарії, Польщі та Румунії діє репатріація. Програма дозволяє отримати громадянство однієї з названих країн на підставі родинних зв’язків або територіальної належності. Репатріація не потребує довгого проживання в країні, проходження тривалих процесів інтеграції в суспільство тощо.

Дізнатися про свої шанси на репатріацію можна, звернувшись за консультацією до фахівців міжнародного права. Юристи компанії Eudoc докладно розкажуть, що необхідно, щоб взяти участь у програмі та отримати європейський паспорт у прискорені строки.
Вам допоможуть наші найкращі юристи.
Зверніться до них прямо зараз.
Андрій Коваленко
Стаж понад 25 років.
Фахівець у питаннях отримання громадянства в європейських країнах.
Олександр Гордій
Стаж понад 16 років.
Консультує з питань реєстрації бізнесу та оформлення ВНЖ у країнах ЄС.
Максим Дубровський
Стаж понад 7 років.
Експерт з міграційних питань до країн Азії, Близького Сходу та Океанії.
Ірина Федорчук
Стаж понад 10 років.
Займається легалізацією та допомогою в отриманні ПМЖ у США та Канаді.
Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не буде оприлюднена.

Обов’язкові поля позначені *

Даю згоду на збір і обробку моїх персональних даних.
Політика конфіденційності.

Вам може бути цікаво:
Отримати громадянство Австрії у 2024 році
19.11.2024 / Яворницький І. Б.
Отримати громадянство Австрії у 2024 році

Підстави для отримання громадянства Австрії. Який порядок набуття австрійського громадянства для українців. Як підготувати необхідні документи та скільки коштує австрійський паспорт.

Отримати громадянство Нідерландів у 2024 році
16.11.2024 / Яворницький І. Б.
Отримати громадянство Нідерландів у 2024 році

Підстави для отримання громадянства Нідерландів. Який порядок набуття нідерландського громадянства для українців. Як підготувати необхідні документи та скільки коштує нідерландський паспорт.

Отримати громадянство Великої Британії в 2024 році
13.11.2024 / Яворницький І. Б.
Отримати громадянство Великої Британії в 2024 році

Підстави для отримання громадянства Великої Британії. Який порядок набуття британського громадянства для українців. Як підготувати необхідні документи та скільки коштує британський паспорт.

Безкоштовна
консультація
Залиште контакти, наш спеціаліст
з імміграції зв'яжеться з вами
найближчим часом