Отримати громадянство Сербії: основні вимоги та необхідні документи

Ільницький
Яворницький Ілля Борисович
Представник юридичного відділу
компанії Eudoc, автор статей блогу
4.5 21
Дата оновлення: 22.10.2024
Читати 15 хвилин

Необхідні документи та підстави для отримання громадянства Сербії. Порядок набуття сербського громадянства. Вартість паспорта країни ЄС. Юридичні консультації.

Прапор на будівлі, Бєлгород, Сербія

Громадянство Сербії можна отримати за народженням, походженням, згідно з міжнародними договорами або на підставі натуралізації через 3 роки, маючи дійсну посвідку на проживання. Наразі для громадян Сербії відкриті можливості для безвізових подорожей до 137 країн світу, доступна безплатна вища освіта в державних вишах, пільгові умови для ведення бізнесу й інші переваги.

Країна має статус кандидата на членство в ЄС, тому в майбутньому власники сербського паспорта стануть повноправними громадянами Євросоюзу, що розширить межі їхніх прав та свобод.

Можете розпочати процес отримання громадянства в деяких країнах на спрощених умовах вже зараз, а через рік мати паспорт ЄС та всі його переваги. В такому випадку вам не потрібно переїжджати в державу імміграції, а після отримання другого паспорта можете вибрати для постійного проживання будь-яку країну Євросоюзу. Про вигідні способи еміграції розкажуть юристи EUdoc.
Мрієте про європейське громадянство?
Отримайте консультацію юриста
та зробіть перший крок до паспорта ЄС!

Чому варто отримати громадянство Сербії: за та проти

Перспектива вступу до Європейського Союзу, а також лояльні умови імміграційного законодавства роблять Сербію доступним і зручним варіантом для переїзду в Європу. Серед переваг, які дає паспорт країни, варто зазначити такі:

  • можливість брати участь у виборах, працевлаштовуватись у сфері державного сектору;
  • низька вартість життя (8 місце серед європейських країн) та доступні ціни на нерухомість (найнижчий показник в Європі згідно з рейтингом бази даних Numbeo);
  • доступ до соціальних пільг, якісної державної медицини й низька вартість послуг у приватних клініках;
  • безвізові подорожі до 137 країн;
  • вигідні умови для ведення бізнесу (податок на прибуток для підприємців — 15 %; для порівняння в Україні — 18 %, в Німеччині — 29,9%, в Італії — 27,8 %);
  • доступ до безплатної дошкільної та шкільної освіти, отримання якісної вищої освіти, що визнається в Європі.

Що потрібно для отримання сербського громадянства

Отримати громадянство Сербії можна за умови перебування на території країни принаймні 3 роки (залежно від підстави), маючи посвідку на проживання. Інші умови для легалізації статусу такі:

  • досягнення повноліття;
  • дієздатність;
  • вихід із попереднього громадянства або докази того, що це буде здійснено після отримання сербського паспорта;
  • готовність визнати Республіку Сербія своєю державою.

Неповнолітні діти можуть набути сербське громадянство разом із батьками шляхом подачі спільного запиту або підтвердження своєї згоди (для тих, кому виповнилося 14 років).

Основні документи

Перелік потрібних документів для здобуття громадянства Сербії залежить від підстави набуття статусу. Всі виписки та довідки, видані іноземними органами, необхідно перекласти державною мовою та завірити належним чином. Серед головних документів у досьє такі:

  • письмова заява про визнання Республіки Сербія своєю державою та про прийняття громадянства;
  • квитанція за сплату адміністративного збору, сформована на урядовому порталі;
  • завірена копія дозволу на постійне проживання в Сербії;
  • свідоцтво про народження заявника та дітей, якщо вони включені до запиту (зокрема, оригінал, якщо довідку було видано іноземним органом);
  • посвідчення особи (копія);
  • рішення про відмову від попереднього громадянства або гарантія, надана компетентною іноземною установою, про те, що іноземець відмовиться від колишнього статусу (не застосовується до заявників, які перебувають у шлюбі із сербським громадянином);
  • свідоцтво про шлюб (за наявності);
  • завірена копія дозволу на постійне проживання в Республіці Сербія.

Неповнолітня дитина від 14 років має додати особисту заяву про бажання отримати громадянство Сербії й намір відмовитись від колишнього статусу.

Вартість отримання

Витрати на оформлення громадянства Сербії варіюються залежно від підстави та індивідуальних обставин, формуючись з урахуванням оформлення візи, посвідок на проживання (ПНП) та постійне проживання (ППП) і сербського паспорта на останньому етапі. Наприклад, плануючи заснування бізнесу на території країни, необхідно передбачити суму уставного капіталу, оренду чи купити приміщення тощо. Основні витрати у разі оформлення громадянства зазначено у таблиці.

Назва зборуВартість, EUR
Віза типу D32 (для українців — 2)
Посвідка на тимчасове проживання186
Посвідка на постійне проживання136
Прийняття до громадянства202
Внутрішній паспорт41
Доставка паспорта до консульського представництва за кордоном36

Якщо процес набуття статусу здійснюється одночасно для членів сім’ї (подружжя, неповнолітні діти), збір сплачується один раз. Також до витрат варто віднести видатки на оформлення медичного страхування, переклад та апостилювання документів на громадянство, виданих іноземними органами

Щоб отримати точну інформацію стосовно вартості легалізації статусу й строків, варто скористатися консультацією, яку пропонують досвідчені міграційні спеціалісти компанії EUdoc.

Шпиль собора св. Михаїла, Бєлгород, Сербія

Способи отримання паспорта Сербії

Умови та вимоги для отримання паспорта Сербії регламентовані законом «Про громадянство». Способи набуття статусу відрізняються переліком необхідних документів і часом реалізації процесу, адже деякі категорії осіб, як-от репатріанти, можуть скористатися спрощеними програмами. Далі зазначено ключові моменти для легалізації статусу в Сербії залежно від підстави, кожна з яких міститься в положеннях закону «Про іноземців».

Громадянство за народженням

Статус громадянина Сербії отримує дитина (у тому числі усиновлена), якщо один або обидва її батьки мають сербське походження. Якщо пологи відбулися за кордоном, необхідно подати запит про реєстрацію немовляти, звернувшись до консульського представництва республіки за місцем проживання. Дитина, яка досягла повноліття, але не отримала громадянство Сербії після народження на підставі приналежності батьків до нації, може також оформити свій статус. У такому разі подати запит можна до досягнення 23-річного віку.

Громадянство Сербії через шлюб

Перебування у шлюбі з громадянином Сербії протягом принаймні 3 років та наявність посвідки про постійне проживання дають змогу отримати громадянство. Умовою для оформлення статусу є підтвердження цивільного стану, в деяких випадках необхідно додати інформацію, що підтверджує реальність стосунків та спільного ведення господарства (рахунки та чеки, довідка про одну адресу проживання тощо). Спосіб отримання статусу через шлюб вирізняється спрощеними умовами, адже прохач не зобов’язаний здійснювати вихід із попереднього громадянства.

Громадянство Сербії по натуралізації

Щоб отримати сербське громадянство шляхом натуралізації, потрібно спочатку оформити ПНП. Посвідка на тимчасове перебування діє від 6 місяців до 3 років із можливістю продовження на такий самий строк. Безперервне та законне перебування на території Сербії протягом принаймні 3 років відкриває шлях до громадянства. Легалізація статусу через натуралізацію можлива на таких підставах:

  • Робота.
    Ви маєте оформити єдиний дозвіл (јединствена дозвола), якщо плануєте здійснювати трудову діяльність у Сербії більш як 180 днів на рік. Запит подається особисто або роботодавцем в електронному вигляді через єдиний портал. Рішення про видачу дозволу на підставі працевлаштування або самозайнятості приймається протягом 15 днів.
  • Освіта або вивчення мови, участь у програмах обміну.
    Підставою для отримання візи й ПНП є докази зарахування до сербського навчального закладу чи організації для вивчення мови, участь у міжнародних програмах студентського обміну. Неповнолітнім знадобиться дозвіл батьків чи законних представників та гарантія від уповноваженої повнолітньої особи щодо забезпечення їх проживання та утримання за кордоном.
  • Науково-дослідна робота, освітня діяльність.
    Тимчасове проживання надається іноземцю за умови наявності договору, укладеного з науково-дослідною організацією про виконання відповідної діяльності. Документ діє до закінчення терміну угоди, але не більше ніж 3 роки.
  • Інвестування.
    За умови інвестування коштів у зареєстровану сербську компанію ви можете отримати посвідку на тимчасове проживання. Слід підтвердити наявність на банківському рахунку, зареєстрованому в країні, від 50 000 EUR. Дозвіл видається спочатку на 6 місяців, потім може бути продовжений ще на 1 рік за умови капіталовкладення у зареєстровану компанію від 5 000 EUR.
  • Інноваційна діяльність.
    Щоб отримати ПНП на підставі стартапу, необхідно заснувати компанію в Сербії, яка здійснює інноваційну діяльність, підтверджену Науково-технологічним парком (Naučno-tehnološki park, NTP). Первинна посвідка діє 1 рік. Умовою для продовження дозволу на перебування є досягнення комерційного доходу (від 8 544 EUR) та/або встановлення трудових відносин з одним або кількома громадянами країни.
  • Висококваліфікована діяльність (талант).
    За наявності професійного визнання свідоцтва про вищу освіту, здійсненого Агентством кваліфікації Сербії, можна претендувати на ПНП строком на 1 рік. Підставою для продовження посвідки є трудовий договір або свідоцтво про реєстрацію юридичної особи.
  • Релігійна діяльність.
    ПНП надається для здійснення релігійної служби на підставі підтвердження відповідності загальним умовам міграційного законодавства та доказів причетності до визнаної законом церкви чи релігійної громади.
  • Догляд.
    Підставою для отримання посвідки на проживання є намір надання належних послуг у сфері охорони здоров’я або догляду. Підтвердження щодо працевлаштування заявника надає заклад соціального забезпечення чи медицини. Крім того, заявник має отримати відповідну ліцензію.
  • Право власності на нерухоме майно.
    Наявність житлового будинку або квартири в Сербії, зареєстрованих на іноземця, у яких він проживає, дає підставу претендувати на ПНП. Законодавством не встановлені ліміти щодо вартості нерухомого майна. Перед купівлею необхідно переконатися у відсутності обмежень на продаж конкретного об’єкта, вчасно сплатити всі податки і здійснити юридично вивірену реєстрацію власності.
  • Возз’єднання сім’ї.
    Члени сім’ї (чоловік чи дружина, неповнолітні діти) громадянина Сербії, іноземця з ПНП або ППП, статусом біженця можуть запросити посвідку на тимчасове проживання. У деяких випадках документ можна отримати для повнолітньої дитини або іншого родича, який перебуває на утриманні, не уклав шлюб і не має належного піклування в країні походження. Дозвіл, оформлений для возз’єднання сім’ї на підставі ПНП іноземця, діє до закінчення терміну даної посвідки на тимчасове проживання.
  • Сербське походження.
    Кровний зв’язок чи прийомне споріднення з предком по прямій лінії, який є громадянином Сербії, дозволяє розраховувати на ПНП строком на 1 рік і статус постійного резидента в майбутньому. Для отримання посвідки потрібно надати офіційний документ, що доводить походження. Також підтвердженням може слугувати свідоцтво про хрещення Сербської Православної Церкви, надане предку. Для продовження ПНП слід надати трудовий договір про працевлаштування в країні, довідку про придбання нерухомості, доходи чи про право на пенсію.
  • Гуманітарні причини.
    Заявники, які стали жертвою тяжкого злочину, торгівлі людьми, мають серйозні причини гуманітарного характеру, можуть запросити сербську ПНП. Тимчасове проживання схвалюється на період від 6 місяців до 1 року з можливістю продовження перебування, якщо обставини, на підставі яких було прийняте рішення, ще існують. Для неповнолітніх осіб, сім’я яких не перебуває в країні або її неможливо знайти, призначається опікун.
Оформіть європейський паспорт з Eudoc – надійно і швидко!
Залиште заявку
та дізнайтесь деталі

Який порядок набуття громадянства в Сербії

01
Оформлення візи.
Для перебування в Сербії більш ніж 90 днів необхідно оформити довгострокову візу типу D, надавши підтвердження підстави для імміграції (навчання, робота, возз'єднання сім'ї тощо). Заява подається особисто в консульському представництві країни за кордоном або онлайн через сербський урядовий портал. Досьє містить заповнену анкету, паспорт, фотографію розміром 3,5 х 4,5 см, квитанцію за оплату збору, інші документи, що засвідчують мету перебування в Сербії. Термін розгляду справи — до 15 днів, проте з поважної причини він може бути продовжений до 30 днів.
02
Отримання ПНП (дозвола за привремени боравак).
Запит на отримання посвідки на тимчасове проживання в Сербії подається особисто в Управління поліції чи онлайн після реєстрації на порталі (із наданням адреси реєстрації в країні та посвідчення особи). Запит на єдиний дозвіл на проживання і роботу (різновид ПНП) подається виключно онлайн. Єдиний дозвіл надається строком до 3 років і може бути продовжений на такий самий строк за умови актуальності підстав для перебування на території держави.
03
Оформлення ППП (стални боравак).
Заява на ППП подається особисто до регіонального відділення поліції чи Управління у справах іноземців не раніше, ніж за 60 днів до закінчення дії ПНП. Досьє містить паспорт, підтвердження засобів для існування та адреси проживання в країні, медичне страхування, квитанцію про сплату збору. Залежно від підстави може знадобитися довідка про цивільний стан, доказ спорідненості з громадянином Сербії тощо. У разі оформлення ППП для неповнолітнього необхідна згода обох батьків та особиста присутність принаймні одного з них. Отримання документа супроводжується зняттям біометричних даних (крім дітей до 12 років).
04
Отримання громадянства.
Щоб отримати громадянство, потрібно подати заявку, звернувшись до уповноваженого відділу Міністерства внутрішніх справ (МВС) за місцем проживання або через консульське представництво країни за кордоном. До запиту можна занести дітей до 18 років чи осіб, позбавлених дієздатності, які мають пряме відношення до батьків або опікунів. Дитина від 14 років повинна надати письмову згоду на прийняття громадянства та відмову від іноземного статусу. Тривалість розгляду справи залежить від повноти досьє і вчасності надання документів, що були додатково запитані МВС.
05
Оформлення внутрішнього паспорта.
На підставі сертифіката про громадянства можна оформити біометричний сербський паспорт, звернувшись до відділення МВС або до консульства за кордоном. Запит подається особисто, також необхідна присутність неповнолітньої дитини, якщо заявка подається від її імені. Досьє охоплює посвідчення особи, свідоцтво про народження та сербське громадянство. Строк розгляду запиту, поданого за кордоном, становить 60 днів. Документ діє 10 років із можливістю необмеженого продовження. Володіння паспортом входить до обов'язків громадянина Сербії, особливо в разі поїздок за кордон.
Щоб не зіткнутися з проблемами при легалізації статусу, особливо під час подання запиту, варто пройти весь шлях імміграції у супроводі юристів. Кваліфікована допомога й розроблення індивідуального плану стануть запорукою швидкого й успішного отримання європейського громадянства, яке надає різноманітні привілеї.

Чи можна мати подвійне громадянство: Сербії та України

Подвійне громадянство Сербії за відповідним міжнародним договором може набути лише громадянин Боснії і Герцеговини. Для українців така можливість не передбачена через відсутність договору між державами. Проте дружини або чоловіки сербів,  а також репатріанти можуть мати множинне громадянство, здійснюючи вихід із попереднього лише за власним бажанням. Залишити перший паспорт також можна сербським емігрантам або їх нащадкам. Іммігранти, які легалізують свій статус на підставі натуралізації, в обов’язковому порядку повинні надати докази позбавлення статусу громадянина іншої держави.

Де в Європі простіше отримати громадянство

Українцям доступні спрощені програми отримання другого паспорта в деяких європейських країнах. Для прикладу, набути громадянство в Румунії чи Польщі можна за рік. Наявність паспорта Євросоюзу дозволяє жити й працювати без додаткових дозволів не лише в Сербії, але й в будь-якій країні ЄС. Допомога імміграційних юристів дає змогу зробити європейське громадянство в строк від 1 року.

В супроводі кваліфікованих юристів найлегше легалізувати статус і мінімізувати ризики відмови.

Вам допоможуть наші найкращі юристи.
Зверніться до них прямо зараз.
Андрій Коваленко
Стаж понад 25 років.
Фахівець у питаннях отримання громадянства в європейських країнах.
Олександр Гордій
Стаж понад 16 років.
Консультує з питань реєстрації бізнесу та оформлення ВНЖ у країнах ЄС.
Максим Дубровський
Стаж понад 7 років.
Експерт з міграційних питань до країн Азії, Близького Сходу та Океанії.
Ірина Федорчук
Стаж понад 10 років.
Займається легалізацією та допомогою в отриманні ПМЖ у США та Канаді.
Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не буде оприлюднена.

Обов’язкові поля позначені *

Даю згоду на збір і обробку моїх персональних даних.
Політика конфіденційності.

Вам може бути цікаво:
Отримати громадянство Австрії у 2024 році
19.11.2024 / Яворницький І. Б.
Отримати громадянство Австрії у 2024 році

Підстави для отримання громадянства Австрії. Який порядок набуття австрійського громадянства для українців. Як підготувати необхідні документи та скільки коштує австрійський паспорт.

Отримати громадянство Нідерландів у 2024 році
16.11.2024 / Яворницький І. Б.
Отримати громадянство Нідерландів у 2024 році

Підстави для отримання громадянства Нідерландів. Який порядок набуття нідерландського громадянства для українців. Як підготувати необхідні документи та скільки коштує нідерландський паспорт.

Отримати громадянство Великої Британії в 2024 році
13.11.2024 / Яворницький І. Б.
Отримати громадянство Великої Британії в 2024 році

Підстави для отримання громадянства Великої Британії. Який порядок набуття британського громадянства для українців. Як підготувати необхідні документи та скільки коштує британський паспорт.

Безкоштовна
консультація
Залиште контакти, наш спеціаліст
з імміграції зв'яжеться з вами
найближчим часом