Отримати громадянство Естонії: способи та порядок набуття

Ільницький
Яворницький Ілля Борисович
Представник юридичного відділу
компанії Eudoc, автор статей блогу
3.9 20
Дата оновлення: 21.10.2024
Читати 11 хвилин

Підстави для отримання громадянства Естонії. Який порядок набуття естонського громадянства для українців. Як підготувати необхідні документи та скільки коштує естонський паспорт.

Церква св.Олафа, зимовий Таллін, Естонія

Набуття громадянства Естонії для українців можливе через натуралізацію, походження, реєстрацію та відновлення. Натуралізація вимагає проживання в країні протягом 8 років. Статус за походженням можуть отримати особи, чиї родичі були громадянами Естонії. Реєстрація застосовується до осіб, які мають особливі заслуги перед державою.

Естонський паспорт покращує можливості українців для працевлаштування та здобуття освіти в Європі. За останніми даними, громадяни України становлять найбільшу групу іммігрантів в Естонії з 2018 року — третину з усіх іноземців, що проживають у державі.

Чому варто отримати громадянство Естонії: за та проти

Набуття громадянства Естонії для українців може бути привабливим із кількох причин. Естонський паспорт дає можливість безвізового в’їзду до держав Шенгенської зони, що спрощує подорожі Європою. Громадяни Естонії можуть вільно працювати та навчатися в будь-якій країні ЄС, що відкриває додаткові можливості для професійного та особистого розвитку.

Плюси отримання паспорта Естонії:

  • можливість вільно подорожувати 173 країнами світу;
  • право на працевлаштування та здобуття освіти в державах Європейського Союзу;
  • доступ до соціальних пільг, медичного обслуговування та високих стандартів життя в Естонії;
  • проживання у стабільній та безпечній країні з високим рівнем правопорядку.

Серед мінусів оформлення статусу слід зазначити:

  • процес натуралізації може бути тривалим та складним, включно з вимогами щодо проживання та іспитами;
  • Естонія не дозволяє подвійного громадянства, що вимагає відмови від українського паспорта;
  • наявність вимоги вивчення естонської мови для успішного проходження мовного іспиту;
  • потреба адаптації до нового культурного та соціального середовища.

Альтернативні варіанти отримання громадянства в одній із країн Євросоюзу запропонують профільні спеціалісти компанії Eudoc. Юристи допоможуть обрати напрям для імміграції, а також розкажуть про програми спрощеного оформлення паспорта ЄС на безкоштовній консультації.

Оформіть європейський паспорт з Eudoc – надійно і швидко!
Залиште заявку
та дізнайтесь деталі

Що потрібно для отримання естонського громадянства

Щоб отримати громадянство, потрібно виконати низку вимог, спрямованих на інтеграцію та адаптацію до естонського суспільства. Основні умови такі:

  • Постійне проживання.
    Заявнику слід перебувати в Естонії не менше ніж 8 років, з яких останні 5 — на підставі постійної посвідки на проживання.
  • Володіння естонською мовою.
    Претенденту потрібно знати естонську мову на рівні B1. Це підтверджується успішним складанням мовного іспиту.
  • Знання Конституції та закону про громадянство.
    Кандидатам слід скласти іспит на знання Конституції Естонії та закону про громадянство.
  • Легальне джерело доходу.
    Іноземцю потрібно мати стабільне та законне джерело доходу, що підтверджує його здатність забезпечувати себе та свою сім’ю.
  • Лояльність до держави.
    Слід продемонструвати лояльність до Естонії та відсутність загрози національній безпеці.
  • Складання присяги.
    Після виконання всіх вимог заявник складає присягу на вірність державі, підтверджуючи свою готовність виконувати обов’язки громадянина Естонії.
  • Відмова від попереднього громадянства.
    Естонія не допускає подвійного громадянства, крім певних випадків. Тому заявник має бути готовим відмовитися від свого попереднього паспорта.

Основні документи

Щоб набути громадянства Естонії, потрібно зібрати пакет документів, які б підтверджували відповідність заявника всім установленим вимогам. Досьє складається з:

  • заяви;
  • 2 фото розміром 4 х 5 см;
  • закордонного паспорта;
  • карти резидента;
  • біографії, що написана від руки естонською мовою;
  • підтвердження освіти та стажу роботи;
  • довідки про легальний постійний дохід;
  • сертифікатів про володіння естонською мовою та знання Конституції Естонської Республіки.

Документи на громадянство потрібно перекласти естонською мовою за допомогою спеціаліста, завірити нотаріально, а також апостилювати.

Вартість отримання

Іноземці, які проходять процедуру натуралізації, під час оформлення правового статусу в Естонії сплачують державне мито на всіх етапах легалізації проживання в державі. Адміністративні збори затверджені на законодавчому рівні та є фіксованими.

Стаття витратВартість (€)
Оформлення візи100
Запит на ПТП64
Отримання ПМП64
Набуття громадянства13
Виготовлення паспорта45

Способи отримання паспорта Естонії

Відповідно до закону «Про громадянство» в Естонії існує кілька основних способів отримання правового статусу. Можливості купити паспорт через інвестування в розвиток країни не передбачено.

Натуралізація

З метою отримання громадянства Естонії через натуралізацію слід безперервно проживати в державі не менше ніж 8 років, з яких останні 5 — на підставі постійного резидентства. Однією з важливих вимог для натуралізації є знання естонської мови на рівні не нижче ніж B1. Для підтвердження цього рівня потрібно скласти відповідний мовний іспит. Крім того, заявнику необхідно мати легальне та стабільне джерело доходу, що підтверджує його здатність забезпечувати себе та свою сім’ю.

Натуралізація складається з декількох етапів легалізації проживання в державі. Іноземець отримує візу, потім посвідки на тимчасове та постійне перебування в країні. Але першим кроком є визначення імміграційної підстави, що надасть можливість переїхати у країну та претендувати на резидентство, а саме:

  • навчання;
  • працевлаштування;
  • підприємницька діяльність;
  • возз’єднання родини.

Кожна з цих підстав дозволяє оформити посвідку на проживання та легально знаходитися в Естонії. Надалі резидент отримує право отримати громадянство.

Походження/відновлення

Отримання естонського громадянства за походженням доступне особам, чиї батьки або бабусі та дідусі були громадянами Естонії до 1940 року. Для підтвердження родинних зв’язків потрібно надати відповідні документи. Відновити правовий статус можуть ті, хто раніше був громадянином Естонії, але втратив його, наприклад, під час еміграції. Заявнику слід проживати в державі та надати докази втрати естонського паспорта. В обох випадках важливо підтвердити знання естонської мови та пройти процедуру реєстрації.

Особливі досягнення

Громадянство Естонії можна отримати за особливі заслуги, якщо іноземець зробив значний внесок у розвиток держави або суспільства. Йдеться про визначні досягнення в науці, культурі, спорті, економіці або іншій сфері, які принесли Естонії міжнародне визнання чи суттєво покращили життя суспільства. Рішення про надання громадянства за особливі досягнення ухвалює уряд Естонії за рекомендацією відповідних міністерств або організацій.

Народження

Отримати громадянство може дитина, якщо хоча б один із батьків має паспорт Естонії на момент її народження. Ці законодавчі норми застосовуються незалежно від місця народження дитини — на території Естонії або за її межами. Також паспорт за народженням отримують неповнолітні особи, які були знайдені або народилися в державі від батьків без громадянства.

Вид на Балтійське море з озера Рухну, Естонія

Який порядок набуття громадянства в Естонії

Процедура набуття громадянства Естонії за натуралізацією складається з кількох етапів. Заявнику потрібно пройти легалізацію проживання, оформивши спочатку візу, а потім тимчасове та постійне резидентство. Разом з основним заявником претендувати на естонський паспорт можуть його діти, які не досягли 15 років. Батькам необхідно подати заяву на отримання статусу дитиною, надати всі докази її безперервного проживання в Естонії та виконання інших вимог із натуралізації. Загальний порядок набуття громадянства в країні такий:

01
Запит на отримання візи та переїзд.
Для довгострокового перебування в Естонії та оформлення посвідки на перебування українцям слід подати запит на національну візу категорії D. Щоб отримати в’їзний дозвіл, потрібно зібрати документи, такі як: закордонний паспорт, фото, медична страховка, докази фінансової спроможності, а також підтвердження мети поїздки, наприклад, запрошення від роботодавця або навчального закладу. Слід подати заяву до консульства/посольства Естонії або в електронному сервісі PPA, пройти співбесіду та дочекатися рішення. Віза D видається на строк до одного року та дозволяє багаторазовий в'їзд до країни.
02
Оформлення тимчасового резидентства.
Українці мають кілька варіантів оформлення посвідки на проживання (ПНП). Перебуваючи в Україні, отримати ПНП можливо за допомогою електронного порталу або через дипломатичне представництво. Тимчасове резидентство також можна запросити, приїхавши до Естонії. Кандидат подає клопотання на сайт PPA, йому призначають день і час, коли потрібно відвідати відділ служби міграції. Під час візиту іноземець надає досьє та здає відбитки пальців.
03
Отримання постійного місця проживання (ПМП).
Через 5 років проживання в Естонії з тимчасовим резидентством іноземець має право клопотати про постійний дозвіл на проживання. Заявник також звертається до міграційної служби, куди подає необхідні документи. Основні вимоги для оформлення ПМП — це наявність джерела доходу, дійсної медичної страховки, а також знання естонської мови на рівні не нижче ніж В1. Статус постійного резидента є безстроковим, тобто продовжувати його або знову оновлювати через певний період часу не потрібно.
04
Набуття громадянства.
Отримати громадянство можна через 8 років проживання в державі. Для клопотання про правовий статус потрібно скористатися сайтом PPA та подати відповідну заяву. У призначений день кандидат відвідує Департамент поліції та прикордонної охорони, куди надає зібране раніше досьє. Час розгляду заявки іммігранта становить 6 місяців. Якщо ухвалено ствердне рішення, кандидату обов’язково слід скласти присягу. Під час заходу іноземцю видають сертифікат про громадянство.
05
Замовлення паспорта.
На підставі сертифіката про громадянство іноземець може отримати естонський паспорт. Внутрішнє посвідчення має вигляд ID-картки, що підтверджує особу її власника. Щоб зробити паспорт, потрібно звернутися до відділення поліції за місцем проживання. Записатися можна наперед, скориставшись офіційним порталом відомства. Під час відвідування поліції заявника фотографують, також у нього знімають відбитки пальців. Стандартно процес виготовлення паспорта триває 2 тижні, після чого заявник може забрати його в тому самому відділенні, де було подано клопотання.
Отримати право на проживання в Естонії можна на спрощених умовах. Українці можуть набути громадянство деяких країн ЄС без вимоги постійного проживання. Підібрати вигідний спосіб легалізації перебування в Естонії допоможуть міграційні спеціалісти компанії Eudoc.
Мрієте про європейське громадянство?
Отримайте консультацію юриста
та зробіть перший крок до паспорта ЄС!

Чи можна мати подвійне громадянство: Естонії та України

В Естонії подвійне громадянство заборонено. Законодавчі норми вимагають, щоб особа, яка претендує на статус країни, відмовилася від попереднього паспорта. В Україні множинне громадянство теж офіційно не дозволене. Українці не мають права мати паспорт іншої держави. Водночас законодавство не вимагає, щоб людина, яка отримала статус в іншій країні, повідомляла про це владу.

Де в Європі простіше отримати громадянство

Для громадян України оптимальним варіантом отримання європейського паспорта є репатріація. Програма діє в Польщі, Болгарії та Румунії. Репатріація передбачає оформлення громадянства на підставі етнічних зв’язків або територіальної належності. З огляду на геополітичну ситуацію на початку XX століття на території Східної Європи претендувати на репатріацію може багато українців. Плюсами цієї програми є прискорені строки отримання громадянства, а саме — від року, та спрощені вимоги до заявників.

Подробиці участі у програмі можна дізнатися на консультації у фахівців міжнародного права компанії Eudoc. Юристи докладніше розкажуть про вимоги до репатріантів, допоможуть зібрати необхідні документи та супроводжуватимуть на інших етапах оформлення європейського паспорта.

Вам допоможуть наші найкращі юристи.
Зверніться до них прямо зараз.
Андрій Коваленко
Стаж понад 25 років.
Фахівець у питаннях отримання громадянства в європейських країнах.
Олександр Гордій
Стаж понад 16 років.
Консультує з питань реєстрації бізнесу та оформлення ВНЖ у країнах ЄС.
Максим Дубровський
Стаж понад 7 років.
Експерт з міграційних питань до країн Азії, Близького Сходу та Океанії.
Ірина Федорчук
Стаж понад 10 років.
Займається легалізацією та допомогою в отриманні ПМЖ у США та Канаді.
Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не буде оприлюднена.

Обов’язкові поля позначені *

Даю згоду на збір і обробку моїх персональних даних.
Політика конфіденційності.

Вам може бути цікаво:
Отримання громадянства Польщі в 2024 році
10.11.2024 / Яворницький І. Б.
Отримання громадянства Польщі в 2024 році

Як можна отримати громадянство Польщі. Який порядок набуття польського громадянства для українців. Як підготувати необхідні документи та скільки коштує польський паспорт.

Отримання громадянства Вірменії в 2024 році
07.11.2024 / Яворницький І. Б.
Отримання громадянства Вірменії в 2024 році

Підстави для отримання громадянства Вірменії. Який порядок набуття вірменського громадянства для українців. Як підготувати необхідні документи та скільки коштує вірменський паспорт.

Отримання громадянства Португалії в 2024 році
04.11.2024 / Яворницький І. Б.
Отримання громадянства Португалії в 2024 році

Підстави для отримання громадянства Португалії. Який порядок набуття португальського громадянства для українців. Як підготувати необхідні документи та скільки коштує португальський паспорт.

Безкоштовна
консультація
Залиште контакти, наш спеціаліст
з імміграції зв'яжеться з вами
найближчим часом