Питання набуття громадянства Швейцарії для українців викликає все більше інтересу у світлі стабільності та високого рівня життя в країні. Отримати паспорт можна через натуралізацію після 10 років проживання в країні або за коротший період на підставі шлюбу з її громадянином чи громадянкою. Діти громадян Швейцарії набувають статус автоматично. Також можливе відновлення громадянства для осіб швейцарського походження, якщо вони мають пращурів у державі. Згідно з останніми даними, у Швейцарії проживає понад 60 000 українців зі статусом резидента.
Отримання швейцарського громадянства дає багато переваг для українців, а саме:
Однак разом із цим існують і певні мінуси та перешкоди, які потрібно враховувати під час ухвалення рішення про натуралізацію:
Щоб отримати громадянство, потрібно виконати кілька ключових умов, які регулюються федеральним законом, а також законами місцевих адміністративних одиниць (кантонів і комун).
Насамперед для того, щоб подати клопотання на оформлення статусу громадянина, ви маєте перебувати у Швейцарії не менше 10 років. Принаймні три роки з цього періоду повинні бути проведені безпосередньо перед поданням заяви. Крім того, важливий період постійного проживання у конкретній комуні та кантоні, оскільки кожен із регіонів може встановлювати додаткові вимоги щодо мінімального терміну перебування на своїй території.
Знання однієї з офіційних мов Швейцарії — ще одна обов’язкова умова. Слід продемонструвати мовні навички на рівні не нижче B1 для усного мовлення та A2 для письмового. Важливо, що ці рівні варіюються залежно від регіону, і кожен кантон може висувати свої стандарти.
Також значна увага приділяється інтеграції у швейцарське суспільство. Заявнику необхідно продемонструвати, що він бере активну участь у соціальному та культурному житті країни, поважає швейцарські закони та цінності та не становить загрози для безпеки країни. Здобувачеві необхідно показати, що він має розуміння швейцарських звичаїв, тим самим підтверджуючи готовність виконувати обов’язки громадянина Швейцарії.
Крім того, фінансова спроможність також відіграє важливу роль. Здобувач громадянства має підтвердити, що він має стабільний дохід і не залежить від соціальних виплат. Закон «Про громадянство» також передбачає, що іммігрант не повинен мати значних правопорушень.
Правильно підготовлені документи на громадянство є важливою умовою під час клопотання щодо отримання статусу у Швейцарії. До основного досьє входять:
Заявник робить копії документів, які необхідно перекласти на німецьку мову та завірити нотаріально. Досьє також слід апостилювати
Щоб зробити громадянство, необхідно пройти кілька етапів легалізації проживання у Швейцарії та на кожному з них сплатити державне мито. Адміністративні збори є фіксованими та закріплені на законодавчому рівні.
Вартість | Стаття витрат (€) |
---|---|
Віза для дорослого/студента | 90/безоплатно |
Віза для дитини від 6 до 12 років/до 6 років | 45/безоплатно |
Оформлення тимчасової посвідки | Від 65 |
Клопотання про постійне резидентство | Від 65 |
Набуття громадянства | 533 |
Виготовлення посвідчення | 75 |
Виготовлення паспорта | 150 |
Швейцарія пропонує кілька шляхів для оформлення паспорта, які можуть змінюватись залежно від обставин. Основні способи включають отримання громадянства за народженням, натуралізацією та спрощеною натуралізацією для певних категорій осіб.
Завдяки двостороннім угодам між Швейцарією та Євросоюзом громадяни країн ЄС мають право вільно проживати та працювати на швейцарській території. Оскільки громадянство ЄС можна отримати за 12 місяців без обов’язкового переїзду в країну імміграції, переїзд до Швейцарії з паспортом, наприклад, Румунії чи Болгарії, є значно вигіднішим рішенням.
Для того, щоб отримати громадянство Швейцарії, ви маєте перебувати в країні не менше 10 років. Одним із ключових аспектів є підстави для імміграції, за якими претендент спочатку оформлює право на проживання у Швейцарії:
Кандидатам на натуралізацію слід продемонструвати інтеграцію у швейцарське суспільство: знання мови, повагу до швейцарських законів і традицій, а також економічну стабільність.
Процес отримання паспорта Швейцарії через шлюб називається спрощеною натуралізацією. Цей шлях відкритий для іноземців, які одружуються з громадянами держави, і дає можливість набути статус швидше, ніж через звичайну натуралізацію.
Важлива умова полягає в тому, що шлюб має бути укладений щонайменше за три роки до подання клопотання. Крім того, іноземець має проживати у Швейцарії не менше п’яти років на законних підставах. Останні 12 місяців перед поданням клопотання на спрощену натуралізацію слід перебувати на території Швейцарії без перерви.
Ключовою вимогою отримання громадянства через шлюб є інтеграція. Це поняття містить кілька аспектів: іноземець повинен продемонструвати знання однієї з офіційних мов Швейцарії (німецької, французької, італійської та ретороманської) на рівні мінімум B1 в усному мовленні та A2 в письмовому. Кандидату слід показати, що він поважає швейцарські закони та не має судимостей, що є основним доказом його інтеграції до суспільства.
Ще одним важливим аспектом спрощеної натуралізації через шлюб є тісні зв’язки зі Швейцарією, що включає участь у місцевому суспільному житті, знання культурних особливостей та традицій країни, а також розуміння прав та обов’язків громадянина Швейцарії. Окрім цих загальних умов, існують і додаткові перевірки. Місцеві органи влади можуть вимагати інформацію щодо того, наскільки реальними є шлюбні відносини, щоб запобігти випадкам фіктивних стосунків.
Паспорт можна отримати за наявності етнічних зав’язків зі швейцарцями. Основними категоріями осіб, які можуть претендувати на правовий статус, є нащадки, народжені за кордоном, та представники третього покоління, які народилися у Швейцарії.
Отримати громадянство може іноземець, який народився за межами Швейцарії та має хоча б одного з батьків, який є громадянином країни. Заявнику слід довести, що він зберіг зв’язок із культурою, мовою та традиціями країни. Кандидати мають подати заяву на натуралізацію до 22 років.
Особлива увага в законодавстві приділяється нащадкам третього покоління швейцарців, які народилися та проживають на території Швейцарії. Претенденту необхідно відповідати низці умов. Важливо, щоб один із дідусів чи бабусь кандидата був громадянином Швейцарії. Крім того, хоча один із батьків заявника повинен був прожити у Швейцарії щонайменше 10 років і навчатися в школі протягом 5 років.
Сам заявник має проживати у Швейцарії принаймні п’ять років, відвідувати місцеву школу не менше п’яти років та мати чинний дозвіл на проживання. Також важливим є знання однієї з національних мов. Подати заявку на отримання паспорта потрібно до 25 років.
Паспорт у Швейцарії не надається автоматично за фактом народження на території країни. Відповідно до законодавства, дитина може отримати правовий статус, якщо хоча б один із батьків вже є громадянином Швейцарії. Місце народження (в країні або за її межами), значення не має. Якщо дитина усиновлена громадянами Швейцарії, вона також може отримати паспорт. У таких випадках важливо, щоб усиновлення було офіційно визнано швейцарською владою. Неповнолітні, знайдені на території держави, батьки яких невідомі, також отримують громадянство.
Швейцарія є однією з найбільш розвинених країн, яка приваблює високим рівнем життя, а також стабільною політичною та економічною ситуацією. Водночас її закони доволі суворі, а процес натуралізації — тривалий і складний. Альтернативою отриманню швейцарського громадянства може стати оформлення паспорта однієї з країн Східної Європи.
Для громадян України привабливим варіантом можуть стати спрощені процедури отримання другого громадянства. Такі імміграційні програми найдоступніші для українців в Польщі, Румунії та Болгарії. Паспорт можна отримати терміном від року, без потреби тривалого проживання за кордоном і з мінімальними вимогами для кандидата. Дізнатися про свої шанси на паспорт ЕС можна, звернувшись за консультацією до фахівців.
Як можна переїхати жити в Угорщину. Порядок імміграції в Угорщину з України: від ПНП до отримання паспорта. Підготовка документів, переваги та недоліки проживання в Угорщині.
Як можна переїхати жити у Францію. Порядок імміграції у Францію з України: від ПНП до отримання паспорта. Підготовка документів, переваги та недоліки проживання у Франції.
Як можна переїхати жити в Іспанію. Порядок імміграції в Іспанію з України: від ПНП до отримання паспорта. Підготовка документів, переваги та недоліки проживання в Іспанії.