Французька посвідка на проживання: види посвідок та як їх отримати

Ільницький
Яворницький Ілля Борисович
Представник юридичного відділу
компанії Eudoc, автор статей блогу
4.5 20
Дата оновлення: 22.10.2024
Читати 14 хвилин

Види посвідок на проживання які діють у Франції для іноземців. Що таке карта резидента? Найлегші способи отримання дозволу на проживання: терміни, ціна.

Краєвид міста Евре, Нормандія, Франція

Посвідка на проживання у Франції (titre de séjour) дозволяє легально перебувати в країні довше ніж 90 днів. У законодавстві передбачено декілька видів посвідок на проживання (ПНП), які видаються заявникам залежно від цілей перебування у Французькій Республіці. Залежно від типу посвідки на проживання документ може містити дозвіл на працевлаштування, а також мати різний період дії.

Отримати дозвіл на проживання та трудову діяльність у Франції можна на більш вигідних умовах.  Завдяки спрощеним міграційним програмам, що діють у країнах ЄС, можна оформити громадянство держави-учасника об’єднання в строк від 12 місяців та мати повний спектр прав і можливостей жителів Євросоюзу.

Дозвіл на проживання у Франції

Перебувати без ВНП у Франції можна до 90 днів за 180-денний строк, а дозвіл на проживання може бути виданий на різний термін залежно від підстав заявника. Законодавством країни передбачені такі види дозвільних документів:

  • довгострокова віза строком дії від 4 місяців до року, вона є видом на проживання (VLS-TS) та містить дозвіл на вільне переміщення країнами Шенгенської зони без потреби отримання додаткових дозволів;
  • тимчасовий вид на проживання поширюється на іноземців, які є батьками хворої дитини або учасниками волонтерських місій, діє протягом 6 місяців із правом на продовження в першому випадку або до кінця строку дії волонтерського договору — у другому;
  • тимчасова на рік та довгострокова на 2 роки посвідка для таких підстав, як приватне/сімейне життя, працівник/тимчасовий працівник, студент, стажист, гість, підприємець/вільна професія;
  • довгострокові посвідки на проживання «Паспорт таланту», «Сезонний працівник», «Відряджений працівник» видаються на період дії трудового договору, але не довше ніж на 4 роки;
  • карта резидента видається іноземцям, які мають сімейні зв’язки у Франції, надавали послуги країні, наприклад, брали участь в Іноземному легіоні, або користуються міжнародним захистом, на строк до 10 років;
  • посвідка на проживання пенсіонера видається іноземцям, які знаходяться на соціальному забезпеченні базової французької системи, дозволяє в’їжджати у Францію на рік у будь-який час без потреби отримання візи, але не надає права на працевлаштування та запрошення членів родини, крім чоловіка або дружини.

Що дає французький вид на проживання

Вид на проживання у Франції має свої плюси та мінуси, проте дає багато важливих прав і привілеїв. Серед основних переваг отримання посвідки такі:

  • право на законне проживання протягом певного періоду, що залежно від типу ПНП може становити від 1 до 10 років;
  • можливість працевлаштування, що охоплює дозвіл на роботу за контрактом, підприємницьку або дослідницьку діяльність (не всі типи ПНП передбачають таке право);
  • доступ до соціального забезпечення та послуг, оскільки власники французької ПНП мають право на користування медичними послугами, отримання освіти та соціальний захист;
  • право на возз’єднання сім’ї, що поширюється на іноземців із довгостроковими ПНП та дозволяє запросити членів родини до Франції;
  • свобода пересування, включно з можливістю вільного переміщення країнами Євросоюзу та Шенгенської зони без віз;
  • перспектива отримання посвідки на постійне проживання після 5 років перебування в країні та оформлення громадянства республіки через 10 років на законних підставах.

Хто має право отримати ПНП у Франції

Для отримання ПНП Франції важливо виконати основні вимоги законодавства щодо наявності вагомих підстав для проживання на території країни, а також подання необхідних документів. Перелік умов складається з таких пунктів:

  • наявність дійсного паспорта;
  • перебування в країні на законних підставах, наприклад, за довгостроковою візою;
  • підтвердження мети проживання на території Франції за допомогою листа про зарахування до навчального закладу, трудового договору тощо;
  • наявність достатніх коштів для життя в республіці;
  • медична страховка, що покриває весь період перебування на території держави;
  • реєстрація місця проживання в країні.
Парижанка біля Ейфелевої вежі, Париж, Франція

Як отримати посвідку на проживання у Франції

Ви можете отримати французьку посвідку на проживання після підтвердження необхідності залишатися на території країни за певних обставин. Саме причина є визначальним фактором, від якого залежить тип посвідки та строк її дії. Зверніть увагу, що для громадян Євросоюзу та Алжиру види дозволів на проживання відрізняються.

Приватне та сімейне життя

Отримати дозвіл на проживання можна, якщо ви маєте родичів із громадянством Франції або дійсною посвідкою на перебування. Для оформлення ПНП потрібно надати документи, що підтверджують родинні зв’язки, а також заповнити заявку та сплатити адміністративний збір. Посвідка містить право на працевлаштування та видається на період від 2 до 4 років залежно від індивідуальних обставин.

Найманий або тимчасовий працівник

Якщо ви маєте трудовий договір або тимчасовий контракт із роботодавцем у Франції, то можете запросити вид на проживання. Для отримання посвідки потрібно також мати дозвіл на роботу та довгострокову візу, період дії якого становить рік із можливістю продовження. У разі якщо ви залишаєтесь працевлаштованим протягом року й надалі, то зможете отримати дозвіл на 4 роки. Якщо заявник стає безробітним та отримує компенсацію від France Travail, існує можливість отримати карту на проживання тимчасового працівника строком дії 12 місяців.

Підприємець або вільна професія

Перебування у Франції з метою здійснення комерційної діяльності або зайняття вільною професією дає право зробити посвідку на проживання строком дії на рік із можливістю продовження. У такому разі важливо зареєструватися в Єдиному порталі для ділових формальностей та продемонструвати економічну прибутковість діяльності. Власна справа має бути основною роботою та давати дохід, достатній для проживання в країні. Вид діяльності повинен відповідати кваліфікації іноземця та його професійному досвіду.

Гостьова посвідка на проживання

Дозвіл може бути виданий іноземцям, які мають потребу залишатись у Франції довше ніж 3 місяці, та діє протягом року з можливістю продовження. Посвідка не дає право на працевлаштування, тому заявник має надати докази наявності коштів для проживання, а саме 16 785 EUR на рік, або документи, що підтверджують наявність фінансової допомоги з боку третьої особи, тобто поручителя.

Карта іноземного пенсіонера

Посвідка надає можливість в’їзду на територію Франції в будь-який момент на період до року та звільняє від потреби отримання візи. Проте не містить дозволів на працевлаштування та в’їзд до республіки для сім’ї, винятком може бути чоловік або дружина. Основними вимогами є попереднє перебування в країні з картою резидента, наявність встановленого місця проживання за кордоном, а також отримування пенсійних виплат за віком із базової французької системи соціального забезпечення. Строк дії карти становить 10 років, за потреби допускається продовження.

Посвідка на проживання студента

Абітурієнти та учасники міжнародних освітніх програм Європейського Союзу можуть отримати дозвіл на проживання у Франції на період проходження навчального курсу. Подати заявку наразі можна лише онлайн через офіційний сайт service-public.fr, де також можна перевірити статус оброблення. Потім потрібно відвідати префектуру за місцем проживання для проходження процедури дактилоскопії.

Основними вимогами є наявність документів, що підтверджують реєстрацію в навчальному закладі або на освітньому курсі в межах програми мобільності Євросоюзу. Строк дії посвідки для студентів навчальних закладів становить рік та може бути продовжений. Учасники освітніх програм ЄС отримують дозвіл на проживання протягом усього періоду навчання.

Мрієте про європейське громадянство?
Отримайте консультацію юриста
та зробіть перший крок до паспорта ЄС!

Порядок отримання ВНП Франції

01
Подання заяви на отримання візи.
Потрібно подати клопотання про оформлення візи в консульство Франції або онлайн через сервіс France-Visas. Залежно від підстав для в’їзду слід доповнити заявку пакетом документів, що підтверджують мету поїздки.
02
Приїзд у Францію та збір досьє для подання на ПНП.
Залежно від причин переїзду для оформлення потрібно зібрати обов’язковий пакет документів та доповнити його доказами мети перебування. Також слід мати медичне страхування, довідку про місце реєстрації у Франції та достатньо коштів для проживання.
03
Подання клопотання про отримання ПНП.
Заяву та зібрані документи потрібно подати до префектури за місцем проживання, після чого сплатити адміністративний збір. Важливо пам’ятати, що працівники міграційної служби можуть здійснити запит додаткових документів, тому розгляд і термін оформлення тривають від кількох тижнів до кількох місяців.
04
Отримання посвідки на проживання.
Документ видається у префектурі та має вигляд пластикової картки посвідчення особи. Залежно від типу посвідки та збереження підстав для проживання у Франції дозвіл можна продовжити, для чого потрібно повторно подати відповідну заяву та пакет документів.

Необхідні документи

Після отримання довгострокової візи для перебування на території Французької Республіки потрібно заповнити анкету для оформлення посвідки на проживання та зібрати пакет документів, що містить:

  • дійсну довгострокову візу;
  • паспорт;
  • 3 фотографії розміром 35 x 45 мм;
  • підтвердження наявності місця проживання в країні;
  • свідоцтва про сімейний стан, тобто укладення шлюбу, народження дітей тощо;
  • докази наявності коштів для проживання, наприклад, податкові довідки, платіжні відомості, трудовий договір, довідку про отримання стипендії або пенсійних виплат, виписки з банківського рахунку тощо;
  • сертифікат, виданий Французьким управлінням імміграції та інтеграції (OFII);
  • дозвіл на працевлаштування та довідку з роботи за умови отримання ПНП працівника;
  • підтвердження реєстрації в навчальному закладі у випадку оформлення ПНП студента;
  • квитанції про сплату адміністративного збору.

Комплект документів може відрізнятися та доповнюватися залежно від підстав для отримання посвідки на проживання. Клопотання подається до префектури за місцем проживання.

Термін дії карти та продовження дозволу

Посвідки на проживання у Франції мають різні терміни дії, що залежать від законних підстав для отримання дозволу. ПТП видається на рік та може поновлюватись щороку в разі, якщо причини залишатись у країні є актуальними. Багаторічна посвідка має термін дії від 2 до 4 років, період може бути продовжений, якщо претендент відповідає вимогам законодавства.

Карта резидента дає змогу легально проживати та працювати в республіці протягом 10 років і автоматично оновлюється в разі, коли її власник продовжує відповідати умовам та є законослухняним. «Паспорт таланту» видається на період до 4 років і також може продовжуватись у випадку відповідності заявника критеріям.

Для продовження терміну дії посвідки на проживання потрібно подати пакет документів, що підтверджують мету перебування, наявність місця проживання та фінансової спроможності заявника. У відгуках іммігранти рекомендують розпочинати процедуру продовження дозволу мінімум за 2 місяці до моменту закінчення терміну дії попередньої карти.

Вартість оформлення дозволу

Вартість оформлення дозволу на проживання у Франції складається з двох частин: податку в розмірі 200 EUR та гербового збору 25 EUR. Якщо заявник в’їхав на територію Франції без довгострокової візи, додатково потрібно сплатити 200 EUR, з яких 50 EUR коштує подання клопотання, що не підлягає поверненню в разі отримання відмови. Претенденти на отримання ПНП пенсіонера сплачують лише гербовий збір. Безоплатно дозвіл отримують учасники волонтерських місій. Квитанції потрібно пред’явити під час отримання посвідки.

Отримати можливість проживати та працевлаштуватися у Франції або будь-якій іншій країні Євросоюзу можна завдяки оформленню паспорта ЄС на умовах швидшої та простішої процедури. Дізнатися більше про послуги компанії щодо набуття громадянства однієї з перелічених країн можна на безоплатній консультації з міграційними юристами.
Оформіть європейський паспорт з Eudoc – надійно і швидко!
Залиште заявку
та дізнайтесь деталі

Відмова та втрата ВНП

Згідно з Кодексом законів про в’їзд і проживання іноземців та право на притулок Французької Республіки відмова у видачі посвідки на проживання може бути отримана заявником, який:

  • не відповідає вимогам закону;
  • надав неправдиву інформацію або фальшиві документи;
  • не може надати докази наявності підстав для отримання дозволу на проживання, місця реєстрації та фінансової спроможності;
  • був працевлаштований або займався підприємницькою діяльністю без відповідного дозволу;
  • є власником посвідки на проживання підприємця та бере на роботу працівників без наявності відповідного дозволу;
  • не виконав вимоги щодо виїзду з території Франції, встановлені адміністративним органом;
  • є власником ПНП студента та перевищив дозволений ліміт працевлаштування, що становить 60 % робочого дня;
  • скоїв дії, що порушують закон та караються згідно з Кримінальним кодексом Франції.

У разі отримання відмови у видачі ПНП претендент має право оскаржити таке рішення через подання добровільної апеляції префекту за місцем проживання та/або примусової апеляції до Міністерства внутрішніх справ. Звернення безоплатне, його слід подавати в паперовому вигляді рекомендованим листом із підтвердженням вручення.

Якщо ви самостійно ухвалюєте рішення відмовитися від посвідки на проживання у Франції, наприклад, у зв’язку з переїздом до іншої країни або зміною статусу, потрібно виконати такий алгоритм дій:

  1. Інформування префектури за місцем проживання через написання заяви, де потрібно зазначити причини відмови від ПНП.
  2. Повернення посвідки на проживання працівнику префектури.
  3. Отримання документального підтвердження відмови, яке важливо зберегти як доказ відсутності статусу у Франції.

Слід пам’ятати, що в разі ухвалення повторного рішення оформити посвідку на проживання в республіці процедуру з її отримання потрібно буде пройти повторно.

Отримання паспорта Франції на підставі ПНП

Для успішного проходження процесу натуралізації у Франції потрібно володіти державною мовою, мати реєстрацію місця перебування та бути офіційно працевлаштованим, а також продемонструвати власну успішну інтеграцію в суспільство.

Значно простішим способом отримати можливість проживати та працювати на території республіки є оформлення статусу в іншій країні Європейського Союзу. Існують спрощені програми, що дозволяють українцям легалізувати своє перебування на території об’єднання та вільно обирати місце для життя. Щоб дізнатися більше про доступні методи міграції до ЄС, слід записатися на безоплатну консультацію до юристів компанії. Спеціалісти допоможуть підібрати оптимальний варіант для переїзду на законних підставах у скорочений строк від 12 місяців.

Вам допоможуть наші найкращі юристи.
Зверніться до них прямо зараз.
Андрій Коваленко
Стаж понад 25 років.
Фахівець у питаннях отримання громадянства в європейських країнах.
Олександр Гордій
Стаж понад 16 років.
Консультує з питань реєстрації бізнесу та оформлення ВНЖ у країнах ЄС.
Максим Дубровський
Стаж понад 7 років.
Експерт з міграційних питань до країн Азії, Близького Сходу та Океанії.
Ірина Федорчук
Стаж понад 10 років.
Займається легалізацією та допомогою в отриманні ПМЖ у США та Канаді.
Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не буде оприлюднена.

Обов’язкові поля позначені *

Даю згоду на збір і обробку моїх персональних даних.
Політика конфіденційності.

Вам може бути цікаво:
Отримати громадянство Австрії у 2024 році
19.11.2024 / Яворницький І. Б.
Отримати громадянство Австрії у 2024 році

Підстави для отримання громадянства Австрії. Який порядок набуття австрійського громадянства для українців. Як підготувати необхідні документи та скільки коштує австрійський паспорт.

Отримати громадянство Нідерландів у 2024 році
16.11.2024 / Яворницький І. Б.
Отримати громадянство Нідерландів у 2024 році

Підстави для отримання громадянства Нідерландів. Який порядок набуття нідерландського громадянства для українців. Як підготувати необхідні документи та скільки коштує нідерландський паспорт.

Отримати громадянство Великої Британії в 2024 році
13.11.2024 / Яворницький І. Б.
Отримати громадянство Великої Британії в 2024 році

Підстави для отримання громадянства Великої Британії. Який порядок набуття британського громадянства для українців. Як підготувати необхідні документи та скільки коштує британський паспорт.

Безкоштовна
консультація
Залиште контакти, наш спеціаліст
з імміграції зв'яжеться з вами
найближчим часом