Громадянство Європейського Союзу можна отримати в будь-якій країні, що належить до об’єднання. Станом на 2024 рік до ЄС входять 27 держав. Оформити європейський паспорт можна за народженням, через натуралізацію або відновлення. В багатьох країнах передбачені спрощені програми, що можуть виявитися актуальними для українців. Швидше за термінами та з меншою кількістю умов стати громадянином ЄС можна за репатріацією або завдяки участі в інвестиційних програмах.
Громадянство Євросоюзу привабливе тим, що надає право на проживання, роботу, соціальну допомогу та інші громадянські привілеї не в одній країни, а одночасно у 27, що належать до об’єднання.
Досить легко отримати громадянство ЄС можна за допомогою юристів компанії Eudoc, які індивідуально підберуть оптимальний спосіб та супроводять увесь процес. Дізнайтесь деталі на безкоштовній консультації.
Громадянство ЄС дає такі переваги:
Щоб отримати громадянство Євросоюзу, потрібно визначитись із підставою для легалізації та пройти правову процедуру. Юристи компанії проаналізують базові документи й запит, визначать найкращу програму отримання громадянства та спростять проходження процедури до підписання документів. Залежно від варіанта оформлення статусу в ЄС може знадобитися попереднє набуття резидентства з певним терміном проживання, або ж одразу можна буде готувати документи на громадянство.
У кожній країні ЄС громадянство отримати можна за народженням або натуралізацією, тобто завдяки тривалому проживанню. Інвестиційних програм, за умовами яких можна купити паспорт ЄС, станом на 2024 рік не передбачено. Деякі європейські країни розробили програми відновлення статусу особами, які його мали раніше, але втратили, або в інший спосіб можуть довести належність до нації або території.
У зв’язку з перерозподілом кордонів у ХХ столітті та міграційними потоками жителів українці мають право на отримання громадянства за спрощеною процедурою в кількох країнах ЄС. Умови участі зазвичай зводяться до підтвердження належності до територій або народу країни та відсутності судимості, а інші вимоги натуралізації не застосовуються.
Наочне порівняння обох програм наведене в таблиці:
Критерій | Натуралізація | Репатріація |
---|---|---|
Тривалість проживання в країні | 5–10 років | Без попереднього проживання |
Необхідність знання мови | Обов’язкова | У більшості випадків не вимагається |
Витрати | Збори за оформлення візи, посвідки на перебування, подання заявки на громадянство, витрати на багаторічне проживання та юридичний супровід | Репатріанти звільняються від зборів, витрати можливі лише на послуги спеціалістів |
Точний список досьє для подачі на громадянство ЄС буде залежати від країни та способу отримання статусу. Проте можна виділити загальний перелік документів на громадянство, які найчастіше вимагаються уповноваженими органами:
Заява зазвичай подається на ім’я президента, заповнюється за бланком державною мовою країни, де здобувається громадянство. Форму можна отримати в органі, де подається досьє, або попередньо завантажити на офіційному державному сайті. Документи, що видані іноземними компетентними органами, вимагається перекласти державною мовою країни та завірити нотаріально.
Зазвичай під час подання заяви про отримання європейського громадянства передбачено внесення збору. Суми відрізняються залежно від країни, але переважно обмежуються кількома сотнями євро. Під час репатріації збори не передбачені, але додатково оплачуються послуги юристів, якщо актуальний професійний супровід. У разі отримання ствердного рішення про надання громадянства потрібно оформити паспорт ЄС (внутрішній і закордонний), вартість якого коливається в межах кількох десятків євро.
З урахуванням умов, термінів та витрат можна виокремити кілька оптимальних для українців програм отримання паспорта Європейського Союзу. Деякі зі способів на основі історичного підґрунтя максимально перспективні саме для жителів сучасної України.
У країні працює програма оформлення паспорта за репатріацією. Отримати громадянство цим способом може прямий нащадок румуна до третього покоління, які з 1918 до 1940 року народилися або проживали на території Бессарабії та Буковини (сучасні землі України). Довести цей факт можна за допомогою підтвердження належності предка до зазначених територій і родинних зв’язків із ним. Додатково від заявника вимагається лише підтвердити відсутність судимостей. Знати мову або попередньо проживати в країні не потрібно.
Зробити громадянство Румунії за максимально короткі строки вдасться в супроводі юриста:
У країні також діє програма репатріації, за якою громадянство в термін від 12 місяців можуть отримати прямі нащадки болгар. Заявнику потрібно документально підтвердити факт наявності в роду близьких родичів болгарського походження — матері/батька або бабусі/дідуся по одній із ліній. Додатково вимагаються відсутність судимостей та проходження медичного огляду з підтвердженням оптимального стану здоров’я.
Процедура оформлення болгарського громадянства за репатріацією відбувається за таким алгоритмом:
Це одна з країн, в яку найбільше за статистикою мігрують українці. Близьке розташування, частково зрозуміла слов’янська мова та схожий менталітет, комфортні умови для роботи та проживання — фактори, що роблять Польщу привабливою для переїзду. Крім того, українці можуть скористатися спрощеною програмою отримання громадянства. Процес триває від 12 місяців, проте цей період заявнику потрібно провести в країні. Пришвидшене оформлення паспорта здійснюється на основі раніше отриманої Карти поляка, що підтверджує польські корені.
Отримати громадянство Польщі завдяки програмі репатріації можливо за такими етапами:
Громадяни України можуть отримати тимчасову посвідку на проживання у зв’язку з початком підприємницької діяльності. Вимоги щодо внесення певних сум інвестицій не встановлюються, заявник має лише підтвердити факт реєстрації компанії та свою кваліфікацію за допомогою диплома. Це вигідний варіант виходу на європейський ринок із власною справою, проте без великих фіксованих вкладень. Дозвіл на проживання видається на 2 роки та продовжується, а претендувати на громадянство можна після 8 років перебування в країні.
Процедура оформлення громадянства передбачає такі кроки:
Ще один приклад країни, де для українців можуть виявитися вигідними варіанти початку натуралізації. Особи, які мають стабільне джерело доходу з України або будь-якої іншої держави, але хочуть проживати в комфортніших для себе умовах, можуть розглянути оформлення посвідки на проживання в Іспанії за фінансовою незалежністю.
Стабільний дохід основного заявника має бути 4 мінімальних зарплати в країні, яка у 2024 році становить 1134 EUR за місяць. Тобто іноземець має отримувати не менше ніж 4536 EUR. Претендент може переїхати разом із членами родини, на кожного з них додатково має бути прибуток не менше ніж одна мінімальна зарплатня. Перший дозвіл видається на рік, проте без проблем продовжується до етапу запиту громадянства через 10 років за умови збереження фінансової незалежності.
Порядок отримання статусу громадянина:
Хоча країна є лише кандидатом на вступ до ЄС, у ній вигідно почати натуралізацію через бізнес та в перспективі стати громадянином Євросоюзу. Відкрити власну справу та вийти на європейський ринок можна без фіксованих фінансових вкладень. Заявнику достатньо підтвердити свої наміри щодо заснування або покупки бізнесу під час подання запиту на оформлення посвідки на проживання (ПНП), мати фінанси для проживання та медичну страховку.
Додаткові вимоги до підприємця не висуваються, знання мови не потрібне. Перший дозвіл видається на рік, проте підлягає продовженню, а громадянство стає доступним через 3 роки проживання в країні.
Оформлення паспорта Сербії відбувається за таким алгоритмом:
Набути європейське громадянство за натуралізацією можна з проходженням таких етапів:
Подвійне громадянство передбачає отримання особою статусу у двох країнах, які між собою підписали договір про взаємне визнання прав і обов’язків громадян. Україна подібних угод з іншими державами немає. Загалом практика їх підписання доволі рідкісна у світі.
Водночас законодавством України напряму не забороняється громадянам мати кілька паспортів. Надалі результат залежить від країни, в якій отримується додатковий статус. Якщо від претендента не вимагається відмовитися від поточного паспорта, можна отримати множинне громадянство й усі пов’язані з ним привілеї. Саме тому, плануючи імміграцію, варто проаналізувати доступні програми та особливості законодавства, щоб не довелося відмовлятися від українського статусу.
Дізнатися більше про програми, де для українців доступне саме друге громадянство та ще й за спрощеною процедурою, можна у спеціалістів міжнародного права компанії Eudoc. Разом із юристами вдасться швидко та ефективно пройти процедуру й отримати паспорт ЄС. Залиште заявку на консультацію прямо зараз, щоб дізнатися більше.
Законодавством кожної європейської країни індивідуально визначаються причини для відмови в наданні громадянства. Проте можна виділити загальні підстави, які найчастіше зустрічаються в правових актах держав ЄС:
Попередити можливі ризики відмови набагато простіше, якщо справу супроводжують професіонали. Юристи компанії Eudoc регулярно аналізують статистику відмов, знають всі норми та вживають необхідні заходи для отримання виключно ствердного рішення. Звертайтеся до наших фахівців, щоб мінімізувати ризики і пройти процес з максимальною впевненістю!
Підстави для отримання громадянства Ірландії. Який порядок набуття ірландського громадянства для українців. Як підготувати необхідні документи та скільки коштує ірландський паспорт.
Підстави для отримання громадянства Австрії. Який порядок набуття австрійського громадянства для українців. Як підготувати необхідні документи та скільки коштує австрійський паспорт.
Підстави для отримання громадянства Нідерландів. Який порядок набуття нідерландського громадянства для українців. Як підготувати необхідні документи та скільки коштує нідерландський паспорт.