Починаючи з 2022 року багато українців мігрувало в Молдову. У більшості цих людей виникає запитання, як стати повноправним членом молдовського товариства й отримати громадянство. Попри спільне історичне минуле, у Республіці Молдова немає окремої для українців процедури оформлення паспорта. Стандартно отримати молдовський правовий статус можна через натуралізацію, шлюб, визнання та відновлення прав колишнього громадянина країни.
Для більшості українців набуття молдовського громадянства можливе завдяки натуралізації за умови перебування на території країни мінімум 10 років. Швидший спосіб — це одруження з громадянином Молдови та проживання протягом 3 років. Молдовський паспорт дозволяє українцям працювати та здобувати освіту на території республіки, користуватися послугами медичних і банківських установ. Також документ дає можливість подорожувати 124 країнами світу без віз або зі спрощеними умовами.
Республіка Молдова є кандидатом до вступу в Європейський Союз, тому в перспективі молдовський паспорт дозволить стати ще й громадянином ЄС та мати набагато більше можливостей.
Але якщо ви не бажаєте очікувати вступу Молдови до об’єднання, а хотіли б уже за рік мати паспорт ЄС, пропонуємо проконсультуватися з нашими міграційними юристами щодо отримання громадянства Болгарії, Румунії або Польщі за спрощеними програмами.
Українці все частіше цікавляться, як набути громадянства Молдови, адже сусідня країна близька за менталітетом. Багато молдован знають українську та російську мови, що спрощує спілкування з місцевими жителями. Наразі в Молдові не високі економічні показники, але країна активно виконує рекомендації ЄС, щоб мати можливість вступити до об’єднання. Це означає, що молдовська економіка поступово розвивається, а після отримання членства в Європейському Союзі її зростання стане швидшим та помітнішим.
На жаль, у політичному житті Молдови постійно відбуваються кризи, що ведуть до нестабільності в країні. Це впливає на всі сфери життя. Знайти роботу в потрібній галузі може бути складно, нерідко рівень зарплат не влаштовує потенційних працівників. Але попри деякі недоліки, молдовський паспорт — це хороший спосіб переїхати жити в спокійну країну неподалік від України, а при нагоді швидко повернутися додому.
Згідно із законодавством для набуття громадянства Молдови українцю слід мати на території країни законне місце проживання та джерело доходу. Потрібно пройти тест на знання румунської мови, яка є державною в Молдові. Від складання екзамену звільняються пенсіонери за віком та інваліди, яким встановлений цей статус на невизначений термін.
Окрім цього, необхідно відповідати одній із таких вимог:
Термін перебування на території республіки рахується, починаючи з дати надання владою дозволу на проживання. Цей період повинен бути безперервним. Доказами виконання умов є офіційні документи, видані компетентними органами на основі інформації з Державного реєстру населення.
Для подання заяви на оформлення паспорта Молдови необхідно підготувати такі документи на громадянство:
Якщо один із батьків отримує молдовське громадянство за натуралізацією разом із дитиною, необхідно надати дозвіл на такі дії від іншого з батьків. Під час оформлення паспорта Молдови неповнолітніми віком від 14 до 18 років потрібно подати довідку про несудимість та нотаріально завірену згоду від самого підлітка.
Усі довідки, свідоцтва та інші підтвердження потрібно подавати румунською мовою. Якщо документи на громадянство складені іншою мовою, їх потрібно перекласти та завірити у нотаріуса.
Щоб отримати громадянство Молдови, потрібно не лише зібрати необхідні документи, а й сплатити такі види державних зборів:
За натуралізацією або програмою відновлення
Стаття витрат | Сума, € | Терміни |
---|---|---|
Державне мито | 26 | 12 місяців |
Гербовий збір | 10 | 12 місяців |
Свідоцтво про надання громадянства | 5 | 12 місяців |
Через визнання
Стаття витрат | Сума, € | Терміни |
---|---|---|
Державне мито | 6 +26 | 6 місяців |
Гербовий збір | 10 | 6 місяців |
Визначення громадянства Республіки Молдова | Безоплатно | 6 місяців |
Згідно зі статтею 9 закону про громадянство паспорт Молдови можна отримати такими способами:
Найпростіший спосіб для українців, у яких є родичі з громадянством Молдови в минулому, отримати паспорт за процедурою репатріації. Для інших підійде найбільш доступний варіант — натуралізація.
Дитина, яка народилася на території республіки або за її межами від обох або одного з батьків із молдовським паспортом, може отримати громадянство автоматично. Діти, усиновлені громадянами Молдови, теж набувають цього статусу за умови, що їм не виповнилося ще 16 років. Якщо один з усиновлювачів має паспорт Молдови, а інший є іноземцем, необхідна згода між батьками для надання дитині молдовського громадянства. Якщо такої згоди немає, потрібно дочекатися, коли дитині виповниться 14 років, та запитати згоду в неї.
Особи, які були вислані або самостійно покинули територію Молдови, починаючи з 1940 року, а також їх потомки мають право на отримання громадянства за програмою репатріації. Також на репатріацію мають право ті, хто проживав на території країни не менше ніж 10 років, а потім виїхав через роботу, навчання або на лікування. Особи, які відбували покарання за скоєні злочини в інших державах, але до цього проживали в Молдові, також мають можливість набути паспорт за цією програмою.
Щоб зробити громадянство Молдови українцям, які не мають родинних зв’язків з молдованами, слід скористатися процедурою натуралізації. Купити молдовську карту резидента за інвестиції не можна. Потрібно насамперед отримати посвідку на тимчасове проживання (ПТП) на законних підставах, серед яких можуть бути:
Після отримання ПТП необхідно прожити в країні мінімум 3 роки тим, хто знаходиться в шлюбі з громадянином Молдови, та 5 років іншим іноземцям, щоб мати можливість отримати посвідку на постійне місце проживання (ПМП). Обов’язково потрібно володіти та розмовляти румунською мовою. Це необхідно для того, щоб ви розуміли важливу інформацію, пов’язану з повсякденним життям, заповненням документів, для вирішення соціальних та побутових питань. Для отримання ПМП також потрібно не мати судимостей за останні 3 роки.
Особи, які відмовились від молдовського громадянства, виїхали за кордон, мають там постійне місце проживання, мають право на відновлення свого статусу. Якщо ви були позбавлені паспорта Молдови, у вас є можливість отримати громадянство, але зробити це можна через 5 років. Для цього необхідно подати в дипломатичне представництво пакет документів, сплатити мито та дочекатися рішення від міграційної служби.
Проживши необхідну кількість років у Молдові на підставі ПМП, ви набуваєте право на отримання громадянства країни за умови наявності роботи, стабільного доходу та місця постійного проживання. Щоб отримати доступ до прав громадян, потрібно пройти кілька етапів процедури оформлення молдовського паспорта за таким порядком:
Під час отримання батьками громадянства через натуралізацію діти до 14 років включаються в заяву автоматично. Якщо разом із дорослим громадянство набуває дитина, якій уже виповнилося 14 років, від неї потрібна нотаріально засвідчена згода. Якщо дитина не отримує громадянство разом із батьками, вона зможе зробити це пізніше до настання 18-річного віку на тій підставі, що й батьки. Заяву від імені неповнолітнього подає її законний представник.
Згідно із законодавством Молдови в країні дозволено в деяких випадках мати подвійне громадянство, але більшість мігрантів повинні відмовитися від наявного паспорта. Дозволяється мати подвійне громадянство, якщо ви відновлюєте молдовський статус або є дитиною, яка при народженні отримала правові статуси у двох країнах одночасно.
Однак Україна не дозволяє своїм громадянам приймати громадянство інших держав. Навіть якщо ви отримаєте молдовський паспорт, для України ви все одно будете її громадянином, а отже, повинні дотримуватися законодавства цієї країни. Водночас як новий мешканець вам слід виконувати обов’язки громадянина Молдови, а саме бути відданим своїй новій державі та сумлінно реалізовувати свої конституційні права.
Процес отримання громадянства в європейських країнах залежить від різних факторів, таких як походження, місце проживання, інвестиції або шлюб. Деякі держави мають більш сприятливі умови для оформлення паспорта порівняно з іншими. Якщо ви бажаєте стати повноцінним громадянином однієї з країн ЄС, варто звернути увагу на можливість отримання паспорта в Болгарії, Румунії або Польщі. Міграційні спеціалісти нашої компанії допоможуть вам отримати громадянство за спрощеними програмами в одній із цих держав. Пропонуємо записатися на консультацію та отримати необхідну інформацію вже найближчим часом.
Підстави для отримання громадянства Чорногорії. Який порядок набуття чорногорського громадянства для українців. Як підготувати необхідні документи та скільки коштує чорногорський паспорт.
Підстави для отримання громадянства Люксембургу. Який порядок набуття люксембурзького громадянства для українців. Як підготувати необхідні документи та скільки коштує люксембурзький паспорт.
Підстави для отримання громадянства Фінляндії. Який порядок набуття фінського громадянства для українців. Як підготувати необхідні документи та скільки коштує фінський паспорт.