Основними способами отримати громадянство Люксембургу є право крові та натуралізація. Безумовно, набувають правовий статус рідні та всиновлені діти люксембуржців. Іноземці можуть отримати приналежність до країни після 5 років постійного проживання в ній. Термін може бути зменшений чи взагалі скасований для деяких категорій претендентів. За програмою репатріації, що діє до 2025 року, набути громадянство Великого Герцогства Люксембург можуть особи, що втратили статус, та їх нащадки.
Станом на 2024 рік україномовна діаспора в Люксембурзі налічує близько 1000 осіб, а кількість зареєстрованих біженців становить 5000. Для громадян України люксембурзьке громадянство є перепусткою до вільних подорожей та необмеженого за часом проживання в одній із найбагатших держав світу. Додатковою перевагою є можливість отримати паспорт герцогства як другий, оскільки закони обох країн не забороняють множинне громадянство.
Паспорт Люксембургу є документом, що посвідчує особу громадянина Євросоюзу та надає доступ до всіх сфер суспільного життя в країні. Для українців цей правовий статус дає додаткові переваги:
Разом із правами паспорт герцогства накладає на власника обов’язки громадянина Люксембургу, серед яких неухильне дотримання законів і своєчасна сплата зобов’язань. З огляду на відгуки іммігрантів, проживання в країні має певні недоліки: вартість нерухомості, основних послуг та продуктів суттєво вища, ніж в інших державах ЄС. Ще одним мінусом визнані складнощі з пошуком житла та працевлаштуванням: через невеликі розміри герцогства вакансій і пропозицій на ринку нерухомості доволі мало.
На безумовне присвоєння правового статусу можуть розраховувати люксембуржці за походженням. Що стосується іноземців, то відповідно до закону «Про громадянство Люксембургу» право на приналежність до герцогства може бути надано повнолітнім набувачам, що відповідають таким вимогам:
Отримання громадянства недоступне в разі наявності в будь-якій країні судимості на строк від 12 місяців або умовного покарання на 2 та більше років. Не варто очікувати схвалення запиту претендентам, що надали неправдиві дані або приховали важливу інформацію.
Запити на отримання громадянства Люксембургу подаються громадському реєстратору територіальної комуни за місцем проживання. До базового комплекту входять:
Відповідно до закону, всі документи на громадянство, видані мовами, відмінними від французької, німецької, люксембурзької або англійської, необхідно перекласти на одну із зазначених мов. Процедура має бути виконана присяжним перекладачем або державним органом. На вимогу компетентної служби можуть бути подані інші довідки або виписки.
У більшості випадків іноземцям, щоб отримати громадянство Люксембургу, потрібно пройти кілька етапів натуралізації. На кожному з них необхідна сплата адміністративних зборів, розмір яких станом на 2024 рік наведений у таблиці нижче.
Імміграційна процедура | Державне мито, € |
---|---|
Оформлення візи D | 50 |
Отримання або продовження ПНП | 80 |
Видача посвідки постійного проживання (ППП) | 80 |
Мовне тестування | 75 |
Подання запиту на набуття громадянства | безоплатно |
Розраховуючи вартість набуття громадянства Люксембургу, необхідно додатково взяти до уваги особисті витрати на проживання в країні, підготовчі процедури з легалізації документів та юридичний супровід.
Набуття громадянства Люксембургу лише за фактом народження на його території неможливе — для цього необхідно, щоб хоча б один із батьків мав громадянство країни. Зробити внесок у розвиток держави або ж купити нерухомість із наданням правового статусу також не можна. Українці можуть отримати громадянство через 5 років постійного проживання на території країни. Зменшення цього терміну доступне в разі укладення шлюбу з люксембуржцем. Спрощеними умовами оформлення приналежності до герцогства також можуть скористатися нащадки корінних мешканців країни та особи, що мали, але втратили громадянство.
Право безумовного набуття громадянства розповсюджується на рідну та всиновлену дитину, батько та/або мати якої має люксембурзький паспорт. Автоматичне присвоєння статусу можливе також для неповнолітніх, знайдених на території Великого Герцогства без відомостей про батьків, або ж якщо їхні батьки офіційно визнані особами без громадянства. Набути статус без наявного паспорта в батьків можуть діти, якщо:
Найбільш доступним варіантом оформлення громадянства Люксембургу для українців є отримання статусу через 5 років постійного проживання. Порядок надання приналежності до герцогства передбачає безперервне перебування претендента в країні протягом останнього року перед поданням запиту. Проживати в державі тривалий час іноземці можуть за наявності однієї із законних підстав, серед яких:
На початковому етапі вам необхідно знайти роботодавця серед громадян Люксембургу, який оформить для вас спеціальний дозвіл у Національному агентстві зайнятості. Документ видається за умови відсутності претендентів з-поміж місцевих і громадян ЄС на розміщену вакансію. Після отримання робочої візи за наданим запитом ви отримаєте ПНП терміном до року, яку можна буде продовжувати за дотримання підстави. Висококваліфікованим фахівцям може бути надано ПНП строком до п’яти років.
Якщо ви підприємець, то можете оформити посвідку на проживання, отримавши дозвіл на ведення бізнесу в Міністерстві економіки Люксембургу. Самозайнятим і підприємцям необхідно надати план діяльності та докази наявності доходу для забезпечення роботи компанії. Іноземцям, що працюють віддалено, робити цього не потрібно. ПНП для бізнесменів видається на строк до трьох років із правом продовження.
Зарахування до денного відділення вищого навчального закладу Люксембургу дає вам право отримати ПНП терміном до року з можливістю працювати до 10 годин в місяць. Перелік вишів, що дозволяють оформити право на проживання, затверджується законом. Статус резидента також доступний, якщо ви учасник програми мобільності, обміну або дослідництва, або ж навчаєтесь на докторантурі. Для оформлення ПНП студентам необхідно надати дані про дохід у розмірі від 960 EUR/міс, неповнолітнім особам для отримання статусу додатково знадобиться дозвіл законних представників.
Запит на надання ПНП надається громадянином або резидентом Люксембургу, що проживає в герцогстві не менше ніж рік. До членів сім’ї належать чоловік/дружина та незаміжні діти до 18 років. Отримати посвідку на проживання також можна для пращурів першої лінії, які отримали статус міжнародного прихистку.
Сторона, яка приймає в країні, виступає спонсором і має довести наявність житлового та матеріального забезпечення родичів. За узгодженням міністра герцогства ПНП також можуть отримати діти старшого віку та батьки, якщо вони потребують опіки. Дозвіл на перебування видається на термін до року, в деяких випадках — до трьох років.
Українці, як й інші мешканці країн, що не входять до ЄС, мають право на отримання ПНП на підставі фінансової незалежності. Якщо ваш доказовий дохід становить не менше 3085 EUR/міс, ви можете оформити статус резидента. ПНП видається на строк до трьох років із правом продовження. Разом із вами мають право переїхати основні члени родини, другорядні родичі отримують резидентство за умови доказовості важливих родинних зв’язків з основним набувачем.
Порядок надання дозволу на перебування передбачає можливість оформлення ПНП іноземцям, що отримали погодження інвестиційного проєкту міністром фінансів Люксембургу. Фінанси залежно від суми (500 000–10 млн євро) можуть бути спрямовані в акціонерний капітал функціонуючої або нової компанії, відкриття депозиту чи створення управлінської структури підприємства. ПНП для інвесторів має строк дії до трьох років та може бути продовжена за умови збереження підстав отримання.
Оформити посвідку на проживання в Люксембурзі можуть також іноземці, що потребують тривалого лікування в медичних закладах країни, біженці та жертви торгівлі людьми. ПНП видається на період до року, запити розглядаються компетентними службами герцогства залежно від причини перебування.
Громадянам ЄС для проживання в Люксембургу отримувати ПНП не потрібно. Для перебування у Великому Герцогстві понад 90 днів власникам паспорта об’єднання достатньо пройти процедуру реєстрації. Свідоцтво діє безстроково та дає право отримати ППП через 5 років перебування в державі.
Для іноземців, що уклали шлюб із громадянином Люксембургу, діє спрощена процедура набуття правового статусу. За умови проживання в герцогстві запити на визнання громадянином країни можна подавати безпосередньо після оформлення шлюбу. Ті, хто знаходиться за кордоном, можуть отримати статус через 3 роки перебування в офіційних відносинах. Як і всім претендентам, чоловіку/дружині громадянина Люксембургу необхідно успішно скласти тест зі знання державної мови та пройти інтеграційний курс.
Паспорт Люксембургу можуть отримати нащадки корінних мешканців. Умовами закону передбачено подання доказів того, що хоча б один із ваших пращурів мав належність до країни станом на 1 січня 1900 року. Від репатріантів не вимагається постійне проживання в герцогстві та здача мовного екзамену. Особи, що мали, але втратили громадянство, можуть поновити статус за умови відсутності проблем із законом. Пільгові програми мають обмежений термін дії: запит про наявність пращурів має бути оформлений до 31.12.2018 року, а крайній строк підписання декларації про поновлення громадянства — 31.12.2025 рік.
Схожі програми репатріації, але без обмеження в термінах, діють у Румунії та Болгарії. Перевірити можливість участі у спрощеній процедурі набуття правового статусу допоможе юрист компанії вже на першій консультації.
Для більшості українців найкращим варіантом отримання люксембурзького громадянства є натуралізація. Для виконання цензу осілості в 5 років вам знадобиться поетапне оформлення дозволів на перебування. Послідовність та порядок набуття правового статусу:
Неповнолітні особи включаються в запит законних представників. Для набуття громадянства дітям необхідно надати їхні свідоцтва про народження та, за наявності, закордонні паспорти.
Закони України та Люксембургу не містять заборони щодо наявності другого правового статусу, але визнають громадянина лише своїм. Це означає, що за власником паспорта закріплюються всі права та обов’язки в обох державах. Таким чином українці можуть оформити люксембурзьке громадянство як друге. Подвійне громадянство, засноване на наявності міжнародних договорів про взаємовизнання паспортів між Україною та Люксембургом, неможливе через відсутність таких підписаних документів.
Альтернативою отримання люксембурзького паспорта для українців є набуття громадянства в іншій країні ЄС. Оформивши, наприклад, румунське або болгарське громадянство, ви отримуєте право переїхати до герцогства чи будь-якої іншої країни об’єднання без додаткових дозволів і необхідності оформлювати ПНП. Оскільки спрощені програми репатріації дозволяють набути правовий статус в строк від року, такий варіант є більш популярним серед наших земляків.
Основна вимога отримання громадянства за прискореною процедурою — підтвердження етнічних чи географічних зв’язків із країнами. За юридичного супроводу досвідченого міграційного спеціаліста процес відбувається набагато легше та швидше. Знання законодавства є гарантією правильного формування досьє та дотримання встановлених строків.
Запис на консультацію є першим кроком до отримання паспорта ЄС. Друге громадянство доступне без досконалого володіння іноземною мовою, достатньо лише звернутися до спеціаліста нашої компанії.
Підстави для отримання громадянства Чорногорії. Який порядок набуття чорногорського громадянства для українців. Як підготувати необхідні документи та скільки коштує чорногорський паспорт.
Підстави для отримання громадянства Люксембургу. Який порядок набуття люксембурзького громадянства для українців. Як підготувати необхідні документи та скільки коштує люксембурзький паспорт.
Підстави для отримання громадянства Фінляндії. Який порядок набуття фінського громадянства для українців. Як підготувати необхідні документи та скільки коштує фінський паспорт.