Отримати громадянство Латвії: способи та порядок набуття

Ільницький
Яворницький Ілля Борисович
Представник юридичного відділу
компанії Eudoc, автор статей блогу
5.0 30
Дата оновлення: 25.10.2024
Читати 16 хвилин

Підстави для отримання громадянства Латвії. Який порядок набуття латвійського громадянства для українців. Як підготувати необхідні документи та скільки коштує латвійський паспорт.

Вид на старе місто, Рига, Латвія

Громадянство Латвії можна отримати за умови відповідності вимогам закону щодо часу перебування та наявності вагомих підстав для надання статусу в країні. Існує декілька способів, як отримати громадянство держави: за народженням, на підставі особливих заслуг перед Латвією та за натуралізацією. Найрозповсюдженішим методом є саме натуралізація, для чого потрібно проживати на території Латвії протягом 5 років, мати легальне джерело доходу, відмовитися від попереднього громадянства та володіти державною мовою.

Українцям паспорт Латвії дає змогу подорожувати 172 країнами світу за безвізовою програмою або зі спрощеною процедурою отримання дозволу на в’їзд, а також можливість для проживання й працевлаштування на території країни та Європейського Союзу. Студенти отримують доступ до освіти в навчальних закладах ЄС. Латвія належить до Шенгенської зони, що дозволяє переміщатися територією об’єднання без будь-яких обмежень. Дізнатися про способи легалізації перебування в Латвії та країнах Євросоюзу можна далі в статті.

Інформацію щодо спрощених міграційних програм, які дають право жити та працювати в Латвії без обмежень, можна дізнатися на безоплатній консультації зі спеціалістами компанії.
Мрієте про європейське громадянство?
Отримайте консультацію юриста
та зробіть перший крок до паспорта ЄС!

Чому варто отримати громадянство Латвії: за та проти

Закон «Про громадянство» Латвійської Республіки регламентує способи отримання статусу в країні та передбачає декілька суттєвих плюсів, наприклад, неможливість депортації громадянина та дозвіл на збереження паспорта іншої країни в разі отримання статусу в Латвії у деяких випадках. Також латвійський паспорт дає право на проживання та працевлаштування в країні й повний спектр свобод і обов’язків громадянина Латвії. Серед інших переваг паспорта республіки такі:

  • отримання високоякісних медичних послуг у лікувальних закладах держави та ЄС;
  • доступ до банківських послуг європейських установ та проведення фінансових операцій у всьому світі;
  • безвізові поїздки до 172 країн світу;
  • отримання освіти у вищих навчальних закладах ЄС на пільгових умовах, а в окремих випадках безоплатно;
  • можливість купити нерухомість у будь-якій країні Євросоюзу без потреби отримання дозволів;
  • соціальні гарантії від держави та європейське медичне страхування;
  • отримання консульської допомоги та послуг, а також захист за кордоном.

Мінусами в отриманні громадянства Латвії є необхідність відмови від попереднього статусу в більшості випадків. Сам процес отримання громадянства за загальною процедурою натуралізації триває багато часу, вимагає виконання всіх умов законодавства та є доволі дорогим, що теж є недоліком оформлення паспорта країни.

Альтернативою громадянству Латвії є отримання паспорта іншої країни Європейського Союзу за умовами спрощених програм, що дозволяють стати громадянином ЄС у строк від 12 місяців. Дізнатися детальніше про доступні способи міграції можна на консультації з юристами компанії EUdoc.

Що потрібно для отримання латвійського громадянства

Для отримання латвійського громадянства заявник має проживати на території держави мінімум 5 років на законних підставах або мати латвійське походження та документальні докази наявності близьких родичів серед латвійців. Кожен окремий випадок передбачає певні вимоги та умови, за відповідність та виконання яких можна набути громадянства Латвії. Доступним для всіх категорій претендентів є спосіб оформлення паспорта країни через натуралізацію, для чого важливо виконання таких умов:

  • володіння державною мовою;
  • наявність доказів щодо легального джерела доходів;
  • перебування в країні протягом останніх 5 років на момент подання клопотання щодо набуття громадянства Латвії (регламентована законом допустима сукупна перерва становить 12 місяців, але це не може бути останній рік перед поданням заяви);
  • знання тексту гімну країни, а також історії та культури й основних положень Конституції;
  • відмова від попереднього статусу країни походження або надання документальних доказів відсутності громадянства, але ця вимога не поширюється на осіб зі статусом біженця;
  • сплата адміністративного збору;
  • складання присяги на вірність Латвійській Республіці.

Наразі українці, що мають предків серед громадян Латвії, яких було депортовано або які самостійно залишили країну з 17 червня 1940 року, мають надати докази наявності таких родинних зв’язків. До пакета документів слід включити витяги з реєстрів цивільного стану, наприклад, архівні дані з перепису населення 1935 року, свідоцтва про народження, укладення шлюбу та паспорти, видані в довоєнний час.

Основні документи

Щоб отримати громадянство Латвії, потрібно звернутися до Департаменту у справах громадянства та міграції республіки — PMLP (Pilsonibas Un Migracijas Lietu Parvalde). Під час подання заяви слід додати до клопотання пакет документів та виконати всі вимоги закону. До основного списку необхідних документів входять такі:

  • заповнена заява на отримання громадянства;
  • посвідка на проживання;
  • паспорт і його копія в разі подання клопотання поштою;
  • фотографія претендента в паспортному форматі розміром 3 х 4 см;
  • довідка про наявність та походження доходів, наприклад, пенсійне забезпечення, заробітна плата, стипендія або виписка з банківського рахунку;
  • документальне підтвердження відмови від попереднього громадянства або його відсутності;
  • довідка про відсутність судимостей (у разі якщо заявник є громадянином іншої держави, потрібно отримати документ у компетентному органі країни походження максимум за 6 місяців до звернення про оформлення статусу в Латвії);
  • квитанція про сплату адміністративного збору.

Усі документи на громадянство, що були надані державними установами інших країн, повинні бути перекладені латиською мовою та завірені нотаріально.

Вартість отримання

Отримання громадянства Латвії є багатоетапною процедурою, що охоплює витрати на оформлення великої кількості документів — від візи та посвідок на проживання до адміністративного збору за подання клопотання щодо набуття статусу в країні й нового паспорта. Основні статті витрат і суми наведені в таблиці:

Стаття витратВартість, €
ВІза35
Посвідка на тимчасове проживання залежно від терміну розгляду, 30/10/5 днів100/200/400
Посвідка на постійне проживання залежно від терміну розгляду, 30/10/5 днів35/90/140
Подання заяви на отримання громадянства28,46
Внутрішній паспорт залежно від строку видачі, 10/2 дні34/60
Посвідчення особи (eID) залежно від строку видачі, 10/2 дні15/30
Закордонний паспорт залежно від строку видачі, 10/2 дні34/60

Отже, отримання громадянства у звичайний термін коштуватиме 281,46 EUR, а в найкоротший — 753,46 EUR. Також важливо враховувати, що перебування в країні протягом мінімум 5 років передбачає витрати на оренду помешкання та проживання, що суттєво збільшить зазначені суми.

Способи отримання паспорта Латвії

Громадянство Латвії можна набути кількома способами, регламентованими законом. Доступною для більшості заявників залишається натуралізація, проте вона займає багато часу. Оптимальним рішенням є набути громадянства ЄС за доступною спрощеною програмою та отримати права латвійців без будь-яких обмежень. Наразі існують такі способи отримання паспорта Латвії:

Народження

Діти, народжені від одного або двох батьків із громадянством Латвії, отримують статус автоматично, як і діти, які з’явилися на світ на території держави. Латвійці та їхні нащадки, народжені до 1 жовтня 2014 року, що були депортовані або втікали від німецького або радянського режимів у період від 17 червня 1940 року, можуть отримати латвійське громадянство зі збереженням паспорта країни походження.

Відновлення

Латвійські мігранти, які втратили громадянство у зв’язку з переїздом до іншої держави, мають право відновити свій статус. Також правило стосується дітей, які ще не досягли 25-річного віку та в минулому були позбавлені громадянства Латвії за рішенням батьків. Колишні громадяни також можуть повернути статус, але лише в разі, якщо його було втрачено мінімум 5 років тому, і виключно за процедурою натуралізації.

Особливі заслуги

Громадянство надається за рішенням уряду Латвії іноземцям, які зробили вагомий внесок у репутацію та розвиток держави, наприклад, у сферах спорту, культури, економіки й науки. Цей спосіб отримання статусу доступний обмеженій кількості претендентів та використовується дуже рідко.

Репатріація

Іноземці, які були народжені за кордоном, але мають родичів латвійського походження до третього покоління, мають право отримати громадянство країни. Важливо мати документальні підтвердження наявності таких родинних зв’язків, як-то паспорти, виписки з реєстрів та архівів, свідоцтва про укладання шлюбу або народження.

Річка Ліелупе, центральна частина Латвії

Натуралізація

За процедурою натуралізації отримати громадянство можна через 5 років проживання в Латвії зі статусом тимчасового, а потім постійного резидента. Важливо також володіти державною мовою, мати стабільний достатній дохід, знати основи історії та Конституції країни й не мати судимостей. Посвідку на проживання можна отримати за наявності таких підстав:

  • Здобуття освіти або науково-дослідна діяльність.
    Студенти, які приїздять із-за кордону з метою проходження навчальних курсів або отримання освіти в акредитованих вишах Латвійської Республіки, можуть оформити посвідку на період навчання. Наукові працівники, залучені до дослідної діяльності міжнародних та державних програм Латвії, можуть зробити посвідку на тимчасове проживання (ПТП) за умови надання доказів такої зайнятості та на строк виконання службових обов’язків, але не більше ніж на 5 років.
  • Возз’єднання сім’ї.
    Іноземні громадяни, які мають родичів до третього покоління з громадянством Латвії або посвідкою на постійне місце проживання (ПМП), можуть отримати ПТП. До категорій заявників відносяться повнолітні та неповнолітні діти, чоловіки/дружини й онуки громадян. Дозвіл на проживання видається на термін до 5 років. У разі якщо один або обидва з батьків, дідусів/бабусь або прабатьків мають статус громадянина або ПМП, посвідка може бути видана лише на період до 6 місяців один раз на календарний рік.
  • Релігійна діяльність.
    Представники релігійних організацій та діячі з-за кордону мають право отримати ПТП у разі надання рекомендаційного листа від установи, де вони здійснюють свою діяльність, а також копію документа про висвячення або еквівалентного йому. Важливо мати мінімальний щомісячний дохід у розмірі 700 EUR. Посвідка може бути видана терміном до року.
  • Отримання пенсії.
    ПТП може бути видана на термін до 5 років претенденту, який має право в’їхати до Латвійської Республіки відповідно до міжнародних договорів про скасування візових вимог та досяг пенсійного віку згідно з законодавством країни (64 роки). Мінімальний розмір пенсії має становити 1028 EUR на місяць.
  • Працевлаштування та комерційна діяльність.
    Іноземні підприємці, працівники з трудовою угодою, співробітники, що переводяться всередині компанії, а також розробники інноваційних продуктів (стартапери) і особи, які мають Синю карту ЄС, мають право на отримання ПТП. Умови закону поширюються на осіб, зареєстрованих у торгівельному реєстрі як учасники економічної діяльності або уповноважені представники іноземного підприємця з щомісячним доходом від 3074 EUR. Посвідка видається строком до 2 років.

Інвестиції

Отримати посвідку на проживання можуть іноземці, які вкладають власні кошти в цінні папери, економіку, нерухомість або кредитні установи на території Латвії. ПТП може бути видана на 5 років, проте процедура вимагає надання під час першого звернення документальних доказів про:

  • внесення від 50 000 EUR у капітал підприємства та сплату 10 000 EUR до державного бюджету;
  • зобов’язання перед кредитною установою від 280 000 EUR та сплату 25 000 EUR до держбюджету;
  • право власності на нерухоме майно вартістю від 250 000 EUR;
  • випуск цінних паперів номінальною вартістю від 250 000 EUR і сплату 38 000 EUR.
Оформіть європейський паспорт з Eudoc – надійно і швидко!
Залиште заявку
та дізнайтесь деталі

Який порядок набуття громадянства в Латвії

01
Отримання візи.
Слід звернутися до консульства Латвії та подати заяву на отримання візи з доданням пакета документів, що складається з паспорта, фото заявника, підтвердження наявності коштів для проживання в країні та полісу медичного страхування. Також важливо зазначити мету поїздки й місце перебування в Латвії та сплатити візовий збір. Подати клопотання на оформлення візи також можна онлайн на сайті pmlp.gov.lv. Термін розгляду становить 15 днів, проте може бути продовжений до 60 днів за потреби. Строк дії візи не може перевищувати 12 місяців.
02
Прибуття в країну та оформлення ПТП.
Після прибуття в Латвію слід звернутися до PMLP і заповнити заяву на отримання посвідки на тимчасове проживання з наданням доказів наявності законних та вагомих підстав залишатися на території держави більше ніж 90 днів. Строк дії посвідки може бути різним і залежить від індивідуальних обставин, проте не може перевищувати 5 років.
03
Оформлення ПМП.
Для отримання можливості подання заяви на оформлення ПМП потрібно прожити в Латвії мінімум 5 років із ПТП. В окремих випадках подання клопотання супроводжується перевіркою знання державної мови на побутовому рівні (А2) та наявності мінімального щомісячного доходу в сумі 700 EUR. Важливо додатково надати документи, що підтверджують факт проживання в країні та сертифікат про знання латиської мови. Посвідка на постійне проживання видається на 5 років.
04
Подання заяви на отримання латвійського громадянства.
Клопотання про отримання громадянства Латвії можна подати через 5 років проживання в країні, для чого слід звернутися до PMLP і заповнити заяву особисто в офісі департаменту або на його сайті. Дитина, народжена від іноземців, може отримати громадянство разом із батьками, для чого подається відповідна заява та надається пакет документів дитини — паспорт та свідоцтво про народження. Також слід додати сертифікат від Центру отримання освіти та іспитів про знання державної мови або атестат про загальну основну освіту, отриману латиською мовою, і фото дитини розміром 3 х 4 см.
05
Проходження тесту зі знання державної мови.
Після подання заяви на отримання громадянства Латвії протягом 2 наступних місяців потрібно обов’язково скласти тест на знання латиської мови, а також тексту гімну країни, історії та культури, а також основних положень Конституції. Лише після успішного проходження тестування розпочнеться процедура розгляду клопотання про отримання статусу іноземцем. У середньому заяви на громадянство розглядаються протягом 6–12 місяців.
06
Складання присяги на вірність Латвійській Республіці.
Після ухвалення ствердного рішення про надання іноземцю громадянства його запрошують до департаменту для складання присяги на вірність Латвії. У разі якщо іноземець має паспорт іншої країни, потрібно надати документ, що засвідчує відмову від попереднього статусу.
07
Отримання внутрішніх документів.
Рішення про надання громадянства ухвалюється кабінетом міністрів та надсилається претенденту листом, після отримання якого протягом місяця необхідно отримати внутрішні документи громадянина у відділенні департаменту. Із собою потрібно мати дійсне посвідчення особи та пройти процес внесення персональної інформації до Реєстру фізичних осіб в органі РАЦС. У разі якщо іноземець отримав громадянство разом із дитиною, дані дитини також вносять до реєстру. Для осіб молодше 15 років батьки також повинні оформити паспорт, а громадяни віком від 15 років обов’язково отримують посвідчення eID. Паспорти видаються на термін від 2 до 10 років залежно від віку заявника. Особи старше 20 років отримують документ, дійсний 10 років.

Чи можна мати подвійне громадянство в Латвії

Мати подвійне або множинне громадянство не заборонено законодавством Латвії, проте лише в окремих випадках, як-то:

  • громадянство іншої країни було набуте автоматично через укладення шлюбу або всиновлення;
  • іноземець є громадянином держав ЄС, НАТО, Нової Зеландії, Федеративної Республіки Бразилія та Австралійського Союзу;
  • статус дітей віком до 18 років;
  • паспорт іншої держави іноземцю було дозволено зберегти кабінетом міністрів у зв’язку з національними інтересами;
  • громадянин Латвії отримав статус як нащадок депортованих або виселених латвійців.

У всіх інших випадках подвійне громадянство в Латвії мати заборонено, а однією з обов’язкових вимог для отримання латвійського паспорта є відмова від попереднього.

Де в Європі найпростіше отримати громадянство

Європейські держави позитивно ставляться до громадян України та надають можливість отримати паспорт у строк від року за умовами спрощених міграційних програм, наприклад, у Болгарії, Румунії та Польщі. Паспорт доступний для українців, які мають етнічні зв’язки або територіальну належність до зазначених держав. Дізнатися більше про можливість швидкої легалізації в одній із держав Європейського Союзу можна на консультації з юристами компанії. Спеціалісти допоможуть обрати оптимальний варіант для міграції та супроводять весь процес — від збору необхідних документів до отримання паспорта громадянина держави ЄС.

Вам допоможуть наші найкращі юристи.
Зверніться до них прямо зараз.
Андрій Коваленко
Стаж понад 25 років.
Фахівець у питаннях отримання громадянства в європейських країнах.
Олександр Гордій
Стаж понад 16 років.
Консультує з питань реєстрації бізнесу та оформлення ВНЖ у країнах ЄС.
Максим Дубровський
Стаж понад 7 років.
Експерт з міграційних питань до країн Азії, Близького Сходу та Океанії.
Ірина Федорчук
Стаж понад 10 років.
Займається легалізацією та допомогою в отриманні ПМЖ у США та Канаді.
Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не буде оприлюднена.

Обов’язкові поля позначені *

Даю згоду на збір і обробку моїх персональних даних.
Політика конфіденційності.

Вам може бути цікаво:
Отримати громадянство Ірландії в 2024 році
22.11.2024 / Яворницький І. Б.
Отримати громадянство Ірландії в 2024 році

Підстави для отримання громадянства Ірландії. Який порядок набуття ірландського громадянства для українців. Як підготувати необхідні документи та скільки коштує ірландський паспорт.

Отримати громадянство Австрії у 2024 році
19.11.2024 / Яворницький І. Б.
Отримати громадянство Австрії у 2024 році

Підстави для отримання громадянства Австрії. Який порядок набуття австрійського громадянства для українців. Як підготувати необхідні документи та скільки коштує австрійський паспорт.

Отримати громадянство Нідерландів у 2024 році
16.11.2024 / Яворницький І. Б.
Отримати громадянство Нідерландів у 2024 році

Підстави для отримання громадянства Нідерландів. Який порядок набуття нідерландського громадянства для українців. Як підготувати необхідні документи та скільки коштує нідерландський паспорт.

Безкоштовна
консультація
Залиште контакти, наш спеціаліст
з імміграції зв'яжеться з вами
найближчим часом