Отримати громадянство Словаччини: способи та порядок набуття

Ільницький
Яворницький Ілля Борисович
Представник юридичного відділу
компанії Eudoc, автор статей блогу
4.9 19
Дата оновлення: 21.10.2024
Читати 15 хвилин

Підстави для отримання словацького громадянства. Порядок набуття громадянства Словаччини. Підготувати необхідні документи та скільки коштує словацький паспорт.

Оравський град, Словаччина

Громадянство Словаччини можна отримати через натуралізацію, основною вимогою якої є безперервне проживання на території країни протягом мінімум 8 років. Для успішного проходження процедури отримання словацького паспорта потрібно продемонструвати усне та письмове володіння державною мовою та відповідати вимогам, зазначеним у законі «Про громадянство».

Статусу також можуть набути іноземці, які живуть у шлюбі з громадянином, зробили вагомий внесок у розвиток Словацької Республіки або перебували на території країни протягом 10 років із посвідкою на постійне місце проживання (ПМП). У країні діє програма репатріації, що доступна для українців, які є нащадками громадян Чехословаччини, народжених на території Словаччини.

Основними перевагами словацького паспорта є свобода пересування державами Шенгенської угоди та безвізовий режим із 173 країнами світу, доступ до якісних медичних послуг та освіти, а також сприятливі умови для працевлаштування та ведення підприємницької діяльності.

Існують альтернативні способи легалізації на території Європейського Союзу за умовами спрощених міграційних програм, про які можуть розказати спеціалісти компанії Eudoc на безоплатній консультації.
Оформіть європейський паспорт з Eudoc – надійно і швидко!
Залиште заявку
та дізнайтесь деталі

Чи варто отримувати громадянство Словаччини: за та проти

Перш ніж планувати переїзд в іншу країну, важливо зважити всі плюси та мінуси життя місцевого населення. Зазвичай основною складністю для іноземців у будь-якій державі є необхідність вивчення мови та інтеграції в суспільство, менталітет і традиції якого іноді кардинально відрізняються від звичних. Серед переваг отримання громадянства Словаччини слід зазначити такі:

  • можливість подорожувати 173 країнами світу без потреби отримання візи;
  • спрощені умови здійснення підприємницької діяльності на території країн-членів ЄС;
  • оформлення державного медичного страхування, що діє в усіх державах Євросоюзу;
  • отримання соціальних гарантій, виплат і пільг;
  • відкритий доступ до єдиного ринку праці Європейського Союзу;
  • користування послугами банківських установ Словаччини та можливість оформлення кредитування або іпотеки за вигідними умовами;
  • отримання пріоритету під час працевлаштування перед іноземцями та резидентами;
  • доступ до якісної освіти в країні та на території об’єднання;
  • можливість купити об’єкти нерухомості в ЄС на рівних умовах із громадянами країн ЄС.

Міграція та отримання громадянства Словаччини мають певні недоліки, які слід враховувати:

  • заборона на збереження першого громадянства, проте існують винятки для окремих індивідуальних випадків;
  • залежно від підстав для оформлення статусу через натуралізацію отримати громадянство можна через 5, 8 або 10 років;
  • знання державної мови обов’язкове майже для всіх категорій заявників.

Проживати та працювати на території Словаччини можуть громадяни країн Європейського Союзу, для чого потрібно пройти нескладну процедуру реєстрації місця проживання.

Отримання паспорта  Польщі, Болгарії або Румунії у строк від 12 місяців дозволяє вільно переміщатися територією об’єднання. Громадянство держави Євросоюзу звільнить від необхідності вивчення державної мови та виконання вимоги закону щодо мінімального періоду перебування в Словаччині. Щоб дізнатися більше, зверніться до експертів Eudoc за консультацією.

Що потрібно для отримання словацького громадянства

Щоб отримати громадянство Словаччини, потрібно відповідати умовам законодавства та виконати наступні вимоги:

  • проживати в республіці не менше ніж 8 років безперервно на момент подання клопотання про отримання громадянства;
  • бути законослухняними, не нести загрозу державній та громадській безпеці;
  • володіти державною мовою й основними знаннями щодо історії, географії та громадсько-політичного розвитку Словаччини;
  • надати повний пакет документів під час подання клопотання згідно з вимогами закону «Про громадянство».

Основні документи

Під час подання клопотання про отримання громадянства республіки важливо надати повний пакет документів, що засвідчують відповідність заявника вимогам законодавства. У перелік входять такі:

  • заповнена та підписана заява на отримання статусу;
  • паспорт;
  • свідоцтво про народження;
  • детальне та структуроване резюме, що має містити вичерпну інформацію про претендента, зокрема прізвище та ім’я, дату й місце народження, адресу проживання, дані про освіту та трудову діяльність, знання мов та інтереси;
  • свідоцтво про цивільний стан, наприклад, укладення/розірвання шлюбу, вдівство тощо;
  • підтвердження факту та місця проживання в Словаччині;
  • витяг про несудимість строком давності не більше ніж 6 місяців, що охоплює останні 15 років до моменту подання клопотання;
  • документи, що можуть підтвердити знання державної мови, якщо такі є.

Додатково спеціалісти міграційної служби можуть доповнити досьє такими документами у разі, якщо відомство не може отримати їх самостійно через інформаційні системи:

  • довідкою про сплату податків та зборів від податкової служби, муніципалітету або митниці;
  • підтвердженням факту працевлаштування від роботодавця та копією трудового договору;
  • довідкою від медичної страхової установи про сплату внесків до державного фонду та тривалість дії страхового поліса;
  • підтвердженням сплати податку на прибуток та внесків до соціального, медичного та пенсійного страхування від працедавця;
  • довідкою про наявність та легальність отримання доходу в розмірі, достатньому для проживання та утримання сім’ї на території республіки, або випискою з банківського рахунку, якщо заявник є безробітним.

Усі документи, що видані за кордоном, мають бути перекладені словацькою мовою, завірені нотаріально за допомогою апостилювання або суперлегалізації. Міністерство внутрішніх справ під час розгляду клопотання може попросити надати додаткові документи або запросити претендента на співбесіду для з’ясування чи уточнення будь-якого факту з життя.

Вартість отримання

Розмір адміністративних зборів залежить від індивідуальної підстави для подання клопотання та категорії претендента:

Категорія претендентаВартість, €
Дорослі віком від 18 років1000
Діти до 15 років140
Підлітки віком 15-18 років210-220
Колишні громадяни Словаччини та Чехословаччини30
Громадяни Чехії, народжені після 1 січня 1993 року30
Репатріанти, які мають близьких родичів-громадян колишньої Чехословаччини30
Заявники зі свідоцтвом словака, який проживає за кордоном560-660

Від сплати адміністративних зборів звільнено деякі категорії іноземців, а саме:

  • отримувачів притулку на території Словаччини;
  • осіб, які втратили громадянство республіки після 1 січня 1993 року;
  • українських переселенців із Чорнобильської зони;
  • заявників старше 65 років;
  • осіб з інвалідністю.

Адміністративний збір за прийняття в громадяни Словаччини потрібно сплатити лише після ухвалення ствердного рішення відповідними органами.

Мрієте про європейське громадянство?
Отримайте консультацію юриста
та зробіть перший крок до паспорта ЄС!

Способи отримання паспорта Словаччини

Громадянство Словаччини отримати можна декількома способами. Наразі не дозволяється надання паспорта за інвестування в економіку або нерухомість, а також відсутня можливість оформити статус на підставі відкриття бізнесу на території країни. Законними підставами для подання заяви на громадянство є такі:

За народженням

Дитина, народжена на території Словаччини, отримує громадянство, якщо батьки мають статус осіб без громадянства або воно не може бути наслідуване. Також закон поширюється на дітей, хоча один із батьків яких є громадянином країни, місце народження в цьому випадку не має значення. Автоматичне надання статусу відбувається за умови підписання батьками декларації про ім’я та прізвище новонародженого, на основі чого видається свідоцтво про народження.

Натуралізація

Отримати право на подання клопотання щодо набуття словацького громадянства через натуралізацію можна за умови проживання на території країни протягом визначеного законом періоду у 8 років. Проте можливе скорочення необхідного мінімального строку перебування, якщо заявник має такі підстави для оформлення статусу:

  • Шлюб із громадянином країни.
    Слід перебувати в країні протягом 5 років у шлюбі з громадянином країни та спільному з ним домогосподарстві. На початковому етапі видається посвідка на проживання, на підставі якої з’являється можливість подання заяви на оформлення громадянства після закінчення мінімального п’ятирічного періоду.
  • Особливий внесок.
    Здійснення значного внеску в Словацьку Республіку у сферах економіки, культури, спорту або наукову, технічну та соціальну діяльність. Також під значним внеском слід розуміти й інші підстави, які відповідають інтересам країни. Вимога щодо знання державної мови для цієї категорії претендентів не застосовується.
  • Неповноліття.
    Діти, які перебували на території держави безперервно протягом мінімум 3 років до досягнення 18-річного віку, можуть отримати статус за заявою. Також умова поширюється на неповнолітніх осіб, чиїм опікуном або законним представником є громадянин Словаччини. У такому разі мінімальний строк перебування становить 2 роки на момент подання клопотання. Умова щодо періоду знаходження на території держави не поширюється на дітей віком до 2 років.
  • Посвідка словака.
    Свідоцтво можуть отримати словаки, які проживають поза межами країни. Цей документ дає змогу подати клопотання про отримання громадянства після 3 років знаходження в Словаччині. Важливо мати посвідку на проживання на території держави, а також зробити значний внесок у діаспору словаків, які живуть за кордоном, звідки іноземець родом. Заслуги можуть стосуватися технічної, наукової, культурної, спортивної або економічної сфер.
  • Посвідка на постійне місце проживання (ПМП).
    ПМП надається на підставі наявності дійсної посвідки на проживання, національної візи або статусу біженця. Посвідку на постійне проживання терміном дії на 5 років можуть отримати чоловік або дружина громадянина, який постійно проживає у Словаччині, а також їхні неповнолітні діти.

Також мають право на оформлення ПМП особи віком до 18 років, які знаходяться під наглядом іноземця, який проживає в країні 5 років, та особи старше 18 років, які не можуть піклуватися про себе через серйозні проблеми зі здоров’ям. Проживання безперервно в республіці протягом 10 років на підставі наявності ПМП дає можливість оформити громадянство. Додатково умова поширюється на осіб без статусу, які перебували на території держави протягом 3 років.

Відновлення та репатріація

Отримати громадянство може особа, яку було виключено з державного союзу Словацької Республіки. Також відновити статус є можливість у тих, хто втратив словацьке або чехословацьке громадянство відповідно до попереднього видання закону «Про громадянство» від 1993 року.

Особи, які не були громадянами країни, але мають словацьке походження, також можуть отримати паспорт. Умови поширюються на близьких родичів до третього покоління включно, які мали статус у Чехословаччині та народилися на території Словаччини.

Вигляд на Братіславу, Словаччина

Який порядок набуття громадянства в Словаччині

01
Отримання національної візи на в’їзд до Словаччини.
Незважаючи на безвізовий режим для українців, відкриття національної візи є обов’язковим. Термін розгляду клопотання становить 30 днів, вартість варіюється залежно від підстави надання візи в межах 14–90 EUR. Віза видається на індивідуальний період — від 3 місяців до року.
02
Оформлення посвідки на тимчасове проживання.
Заява на отримання посвідки на тимчасове проживання (ПТП) подається персонально у відділі іноземної поліції за місцем проживання в Словаччині або в консульстві республіки за кордоном. Залежно від підстави ПТП видається на різні терміни — від 2 до 6 років. У разі якщо причина для перебування залишається актуальною на момент закінчення дії дозволу, посвідка може бути поновлена ще на 3 або 5 років. Вартість становить від 50 до 350 EUR залежно від підстави, додатково потрібно сплатити 6 EUR за штамп і 4 EUR за кур’єрське доставлення.
03
Отримання посвідки на постійне місце проживання.
Посвідка на постійне місце проживання є дозволом на тривале перебування в державі та надає права та обов’язки громадянина Словаччини. Існує три види ПМП: на 5 років, необмежений термін та довготривала. П’ятирічний дозвіл видається зазвичай іноземцям, які уклали шлюб із громадянами держави, і може бути замінений на ПМП із необмеженим строком через 4 роки. Заяву на отримання потрібно подавати до відділу словацької поліції.
04
Збір пакета документів для подання заяви на громадянство.
Залежно від підстави отримання громадянства Словаччини слід підготувати пакет документів, що має містити вичерпні докази необхідності перебування в країні. Усі свідоцтва та посвідки, що були видані іншою державою, повинні бути перекладені словацькою мовою й завірені нотаріально.
05
Подання клопотання про отримання громадянства.
Заяву про отримання громадянства Словаччини потрібно подати до районного управління в регіональному центрі за місцем проживання або представництва республіки за кордоном. Документи на громадянство слід доповнити анкетою для претендентів на отримання громадянства Словацької Республіки, що видається Міністерством внутрішніх справ. У разі подання заяви дитиною віком до 18 років, анкету підписують батьки або один із них. У такому разі слід додати нотаріально завірену згоду другого з батьків.
06
Складання іспиту на знання словацької мови.
Подання заяви на оформлення громадянства супроводжується проходженням перевірки знання словацької мови комісією із працівників управління, яку формує керівник районного відділу, посол або консул. Іспит проводиться у форматі співбесіди, під час якої претенденту ставляться запитання про нього та його близьких, а також історію та суспільно-політичний розвиток Словаччини. Іспит може не проводитися для деяких категорій іноземців, наприклад: осіб молодше 14 років та старше 65, колишніх громадян Чехії, власників карти словака або тих, хто успішно склав вступний іспит із державної мови до словацького навчального закладу.
07
Отримання громадянства Словаччини.
МВС Словаччини розглядає клопотання та може додатково запросити іноземця на співбесіду в разі виникнення запитань. Відповідь надається не пізніше ніж через 24 місяці з моменту подання клопотання. Ствердна відповідь у вигляді документа про надання громадянства вручається заявнику в районному управлінні або консульстві, після чого потрібно скласти присягу. У разі якщо іноземець отримує відмову, повторно подати клопотання можна не раніше ніж через 2 роки від дня набуття чинності таким рішенням.

Оформлення внутрішнього паспорта громадянина Словаччини

Після отримання свідоцтва про громадянство Словаччини потрібно надати іноземні свідоцтва про народження та укладення шлюбу до органів РАЦС у республіці або онлайн через сервіс mic.iom.sk. Слід додати наявні документи з офіційним перекладом та свідоцтво про громадянство, після чого сплатити адміністративний збір 25 EUR. Протягом 3 місяців видається словацький пакет документів. Наступним кроком є реєстрація місця проживання в муніципалітеті через заповнення форми. Вартість розгляду становить 3 EUR.

Словацький паспорт видається в останню чергу після подання заяви до районного управління поліції. До клопотання додаються всі свідоцтва з РАЦС, посвідки про громадянство, реєстрацію місця проживання, вищу освіту (за бажанням). Перше посвідчення особи надається безоплатно протягом 30 днів.

Де в Європі простіше за все отримати громадянство

Деякі країни Європейського Союзу надають можливість отримати громадянство за спрощеними програмами у строк від 12 місяців. Простіше за все українцям можна оформити статус у таких країнах, як Польща, Болгарія та Румунія.

Щоб дізнатися більше про доступні міграційні програми та вибрати оптимальний спосіб легалізації свого перебування в ЄС, слід записатися на безоплатну консультацію до юристів компанії Eudoc. Досвідчені спеціалісти допоможуть знайти оптимальний шлях та супроводять весь процес до отримання паспорта Євросоюзу.

Вам допоможуть наші найкращі юристи.
Зверніться до них прямо зараз.
Андрій Коваленко
Стаж понад 25 років.
Фахівець у питаннях отримання громадянства в європейських країнах.
Олександр Гордій
Стаж понад 16 років.
Консультує з питань реєстрації бізнесу та оформлення ВНЖ у країнах ЄС.
Максим Дубровський
Стаж понад 7 років.
Експерт з міграційних питань до країн Азії, Близького Сходу та Океанії.
Ірина Федорчук
Стаж понад 10 років.
Займається легалізацією та допомогою в отриманні ПМЖ у США та Канаді.
Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не буде оприлюднена.

Обов’язкові поля позначені *

Даю згоду на збір і обробку моїх персональних даних.
Політика конфіденційності.

Вам може бути цікаво:
Отримати громадянство Австрії у 2024 році
19.11.2024 / Яворницький І. Б.
Отримати громадянство Австрії у 2024 році

Підстави для отримання громадянства Австрії. Який порядок набуття австрійського громадянства для українців. Як підготувати необхідні документи та скільки коштує австрійський паспорт.

Отримати громадянство Нідерландів у 2024 році
16.11.2024 / Яворницький І. Б.
Отримати громадянство Нідерландів у 2024 році

Підстави для отримання громадянства Нідерландів. Який порядок набуття нідерландського громадянства для українців. Як підготувати необхідні документи та скільки коштує нідерландський паспорт.

Отримати громадянство Великої Британії в 2024 році
13.11.2024 / Яворницький І. Б.
Отримати громадянство Великої Британії в 2024 році

Підстави для отримання громадянства Великої Британії. Який порядок набуття британського громадянства для українців. Як підготувати необхідні документи та скільки коштує британський паспорт.

Безкоштовна
консультація
Залиште контакти, наш спеціаліст
з імміграції зв'яжеться з вами
найближчим часом