Отримати громадянство Литви можуть натуралізовані іноземці та діти, хоча б один із батьків яких має паспорт держави. Стандартний ценз осілості (постійного проживання) для набуття громадянства — 10 років, зменшення строку до 7 років передбачено для чоловіка/дружини литовця. За спрощеною процедурою оформити правовий статус можуть колишні громадяни держави, а також їхні нащадки.
Українцям литовський паспорт дає доступ до всіх політичних і громадських прав Євросоюзу з можливістю працювати та перебувати без спеціальних дозволів на території будь-якої з 27 країн об’єднання.
Литовське громадянство — це можливість набути статус резидента європейської держави. Перевагами паспорта країни є:
Як недоліки переїзду до Литви іммігранти визначають необхідність вивчати державну мову й тривалий строк проживання. Документи на громадянство можна подавати після 5- або 10-річного перебування у країні.
Більш швидким способом набути європейське громадянство є отримання статусу на спрощених умовах. Про порядок оформлення паспорта ЄС в строк від року Ви можете дізнатися на консультації у фахівця компанії Eudoc.
Відповідно до закону Литви, за стандартною процедурою отримати громадянство можуть повнолітні, які виконали встановлений ценз осілості та не мають судимостей. Вимогами до набувача правового статусу встановлено:
Актуальний зміст досьє для оформлення литовського громадянства залежить від підстав набуття статусу. Базовий список містить:
Для набуття громадянства за спрощеною процедурою потрібно надати документальне підтвердження литовського походження. Відповідно до двостороннього Договору між Україною і Литвою документи слід перекласти державною мовою, додаткова легалізація не потрібна.
Державне мито за подання запиту на литовське громадянство сплачується до надання послуги та становить 120 EUR. Особи, які поновлюють втрачений правовий статус, сплачують 50 EUR. Додатково на кожному з етапів натуралізації потрібно сплатити:
На безумовній підставі правовий статус надається дітям громадян Литви. Зробити громадянство за натуралізацією можна через 5–10 років постійного проживання. Спрощена процедура дає змогу отримати паспорт Литви без перебування у державі, але потребує доказової наявності предків-литовців. Набути громадянство мають право претенденти, які довели володіння державною мовою і знання Конституції.
Рідні чи всиновлені діти, чиї батьки або принаймні один із них є громадянином Литви, отримують правовий статус на автоматичній основі. Місце народження в цьому разі значення не має. Дія закону розповсюджується на випадки, коли хтось із батьків був громадянином країни та помер до моменту народження дитини. Безумовне оформлення статусу за народженням мають також неповнолітні, яких виявлено на території Литви, за умови що відомості про батьків відсутні або останні є особами без громадянства, які постійно проживають у державі.
Ценз осілості для отримання громадянства за стандартною процедурою — 10 років. Зменшення строку проживання до 5 років можливе для тих, хто народжений на території Литви, за умови відсутності громадянства іншої країни та постійного перебування в державі. Перебувати на території Литви можуть громадяни інших країн, які мають законну підставу, зареєстроване місце проживання в державі (житло можна купити чи орендувати) та фінансове забезпечення.
На першому етапі набувачі оформлюють тимчасовий вид на проживання. Через 5 років перебування за умови відсутності порушень відповідно до закону «Про правовий статус іноземців» перебувати в Литві можуть:
Отримати паспорт можуть особи, які до 15 червня 1940 року мали литовське громадянство, але втратили його. Можливість набуття правового статусу поширюється на нащадків етнічних литовців, які не мають громадянства іншої країни. Оформити паспорт без відмови від наявного можуть лише претенденти та їх нащадки, які були депортовані або самостійно виїхали з Литви до 1990 року. Поновлення громадянства, відповідно до закону, може бути здійснено лише один раз.
Запити на отримання статусу подаються в електронному форматі до Міграційної інформаційної системи (MIGRIS), після чого протягом 4 місяців набувачі особисто відвідують консульство або Департамент міграції для подання оригіналів документів.
За рішенням президента Литви паспорт може бути наданий іноземцям, які зробили суттєві внески в розвиток державності, посилення міжнародного авторитету та міцності країни. Щоб отримати громадянство, потрібно довести володіння литовською мовою та інтеграцію в суспільство. Вимоги до постійного проживання в разі надання громадянства у винятковому порядку відсутні.
Паспорт для чоловіка/дружини громадянина країни доступний через 7 років спільного постійного проживання на території Литви. Якщо брак оформлений із засланцем чи політв’язнем, ценз осілості зменшується до 5 років. Усі претенденти складають іспит із державної мови та основ Конституції та надають інформацію про наявність ПМП країни. У разі якщо чоловік або дружина, які є громадянами Литви, померли після оформлення шлюбу, громадянство подружжю може бути надано за умови перебування у шлюбі від року та постійного проживання в державі від 5 років.
Отримати всі права, які надає паспорт Литви, можна за допомогою набуття громадянства будь-якої країни Європейського союзу. Найбільш доступними для українців є програми отримання паспорта ЄС через приналежність до певної країни чи народу. Наприклад, частина українських земель належала Великій Румунії до 1940 року. Тому країна надає право нащадкам етнічних румун до третього коліна отримати паспорт без виконання цензу осілості.
За умови документального підтвердження територіальної приналежності претенденти звільняються від необхідності складати екзамен із володіння державною мовою та можуть не відмовлятися від наявного громадянства. Румунський паспорт дає можливість вільно проживати та працювати без оформлення додаткових дозволів у будь-якій із 27 країн об’єднання, зокрема й у Литві.
Заяви на набуття литовського громадянства подаються особисто претендентом. Виняток установлено для неповнолітніх і недієздатних осіб. Дитина до 14 років, яка не має паспорта іншої країни, може бути вписана в запит на отримання громадянства одного з батьків. Особи від 14 до 18 років оформлюють особисту згоду на набуття правового статусу. За стандартної натуралізації отримати громадянство Литви можна через 10 років проживання. Поетапний порядок отримання правового статусу такий:
Відповідно до закону подвійне громадянство в Литві заборонено. Не відмовлятися від наявного паспорта мають право лише визначені категорії іноземців, серед яких:
Таким чином, множинне громадянство Литви та України в більшості випадків неможливе.
Дізнатися, як отримати паспорт ЄС та залишити наявний правовий статус, можна на консультації в міграційного спеціаліста компанії Eudoc.
Для громадян України оформити паспорт ЄС можна за спрощеною програмою Польщі, Болгарії чи Румунії. Спосіб підходить особам, які мають етнічні зв’язки з народом або територіальну приналежність до країни та можуть підтвердити цей факт документально. Геополітичний та історичний розвиток територій на початку ХХ століття спричинив масове переселення народів, внаслідок чого знайти польське, болгарське або румунське коріння може значна кількість українців.
Лояльність міграційної політики вказаних держав до претендентів зробили програму репатріації однією з найбільш популярних варіантів набуття громадянства Євросоюзу. Отримати паспорт об’єднання можна в строк від 12 місяців за спрощеною процедурою.
Підстави для отримання громадянства Ірландії. Який порядок набуття ірландського громадянства для українців. Як підготувати необхідні документи та скільки коштує ірландський паспорт.
Підстави для отримання громадянства Австрії. Який порядок набуття австрійського громадянства для українців. Як підготувати необхідні документи та скільки коштує австрійський паспорт.
Підстави для отримання громадянства Нідерландів. Який порядок набуття нідерландського громадянства для українців. Як підготувати необхідні документи та скільки коштує нідерландський паспорт.